Aktualizacja Androida i aplikacji. Jak zaktualizować system?

6 minut czytania
Komentarze

Jesteś fanem zmieniających się cyferek, nowych funkcji, widżetów i przeróżnych nowinek? Jeśli lubisz trzymać rękę na pulsie i być na czasie, sprawdź jak zaktualizować system oraz aplikacje w kilku krokach. Aktualizacja Androida nie jest skomplikowana, jeśli tylko korzystamy z oficjalnych metod.

Aktualizacja Androida oraz aplikacji na smartfonie i tablecie. Spis treści:

android aktualizacja

Dlaczego warto aktualizować system oraz aplikacje?

Przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo oraz nową funkcjonalność. Każde duże wydanie Androida przynosi znaczące zmiany, niezależnie od tego czy usprawnienia dotyczą w większej mierze tego, co pod maską (jak np. przejście na Android Runtime w Lollipop), czy interfejsu i walorów użytkowych (vide Android Ice Cream Sandwich i zmiana filozofii projektowania UI). Mniejsze aktualizacje także są ważne, bowiem najczęściej koncentrują się na łataniu niebezpiecznych luk i zagrożeń związanych ze złośliwym oprogramowaniem.

Modyfikacje dotyczą zresztą nie tylko kodu przygotowanego przez Google, ale często również nakładki systemowej tworzonej przez producenta urządzenia. Każda z nich odróżnia się nieco od konkurencji i zapewnia odrobinę inny feeling z korzystania. Zwolennicy czystego Androida na ogół sięgają po nowego Pixela lub marki stawiające na lekki koncept (do niedawna przodował w tym OnePlus), zaś pozostali użytkownicy przyzwyczaili się zapewne do rozwiązań dużych rynkowych graczy, takich jak One UI Samsunga czy MIUI Xiaomi.

aktualizacja androida one ui miui

Jak zaktualizować Androida na urządzeniach mobilnych?

Pamiętajmy o tym, że aktualizacja systemu może wymagać pobrania nawet kilku gigabajtów danych. Przed jej dokonaniem zalecamy więc połączenie się z Wi-Fi. Zaczynamy od wyświetlenia listy wszystkich aplikacji i przejścia do panelu Ustawienia:

jak zaktualizować androida poradnik

Klikamy na lupę lub pasek wyszukiwania, wpisujemy aktualizacje systemu i wybieramy znalezioną pozycję. Jeśli nie znajdziemy frazy aktualizacje, użyjmy liczby pojedynczej aktualizacja:

aktualizacje systemu android

Niestety nazewnictwo i wygląd menu Ustawień zależy od nakładki systemowej producenta telefonu. Czasami opcja dotycząca aktualizacji jest ukryta w zakładce System -> Oprogramowanie, Informacje o systemie lub O telefonie / tablecie / urządzeniu.

Na urządzeniach OnePlus i Huawei opcję tą znajdziemy w zakładce System:

aktualizacja android oneplus
OnePlus
aktualizacja android huawei
Huawei

Smartfony Xiaomi wymagają wybrania zakładki O telefonie, a następnie kliknięcia w sekcję Wersja MIUI:

aktualizacja android xiaomi
aktualizacja androida xiaomi

Urządzenia marki Samsung posiadają dedykowaną sekcję Aktualizacja oprogramowania w Ustawieniach:

aktualizacja android samsung one ui

Jeśli po sprawdzeniu nowy build systemu będzie dostępny, możemy go pobrać i zainstalować lub odłożyć aktualizację na później. Pamiętajmy o wcześniejszym naładowaniu baterii przynajmniej do poziomu 50% lub podłączeniu ładowarki.

Czytaj więcej: Google Play – zwrot za zakupy. Jak odzyskać pieniądze?

Aktualizacja systemowa Google Play i update aplikacji

aktualizacja systemowa google play

Aktualizacja Androida powinna obejmować nie tylko sam system. Łatwo zapomnieć o najbardziej istotnym składniku każdego urządzenia mobilnego – aplikacjach, z których korzystamy na co dzień.

Warto od czasu do czasu upewnić się czy używane przez nas repozytoria aplikacji takie jak Sklep Google Play czy Huawei AppGallery, mają zainstalowane najnowsze łatki bezpieczeństwa.

Przechodzimy do Ustawień i szukamy pozycji Aktualizacja systemowa Google Play. Alternatywnie znajdziemy ją także w sekcji Stan telefonu -> Wersja Androida (lub podobnie brzmiącej) bądź w ustawieniach zabezpieczeń:

aktualizacja systemowa google play poradnik

Po kliknięciu w niebieski przycisk Sprawdź aktualizację, system pobierze najnowsze poprawki nie czekając na łatkę przygotowaną przez producenta urządzenia (te niestety potrafią pojawiać się z dużymi opóźnieniami):

pobierz aktualizację systemową google play

Najnowsze wersje aplikacji z Sklepu Google Play możemy pobrać klikając na nasz awatar w prawym górnym rogu ekranu:

aktualizacja aplikacji sklep google play

W następnym kroku wybieramy z menu opcję Zarządzaj aplikacjami i urządzeniami:

aktualizacja aplikacji sklep google play poradnik

Teraz wystarczy kliknąć w Aktualizuj wszystkie:

aktualizowanie aplikacji sklep google play

W Huawei AppGallery zrobimy to jeszcze szybciej. Po uruchomieniu aplikacji przechodzimy do ostatniej zakładki Ja i na samym dole szukamy pozycji Sprawdź aktualizacje:

aktualizacja aplikacji huawei appgallery

W ten sposób zweryfikujemy aktualność oprogramowania samego sklepu. Sprawdzanie nowych wersji aplikacji odbywa się w tym samym menu przez zakładkę Aktualizacje (umiejscowiona na samej górze):

aktualizacja aplikacji huawei appgallery poradnik

Aktualizacja Androida z poziomu komputera

Aktualizacja Androida z poziomu komputera

Nieco mniej popularną alternatywą pozostaje aktualizacja z poziomu komputera. Niestety nie istnieje tutaj jedna uniwersalna metoda, którą w łatwy sposób można przytoczyć. Do aktualizacji będziemy bowiem potrzebowali oprogramowania producenta danego urządzenia, które ściągniemy z jego strony.

Poniżej lista programów wraz z przekierowaniami do plików źródłowych:

Po instalacji pozostaje nam podłączyć smartfon kablem USB z komputerem, uruchomić aplikację i sprawdzić dostępność aktualizacji. W przypadku pozostałych producentów odpowiednie pliki możemy pobrać najczęściej ze strony Aktualizacja oprogramowania (Software Update) w dziale Wsparcia / Support:

Aktualizacja oprogramowania Android komputer

Taka aktualizacja będzie jednak wymagała od nas nieco większego zaangażowania. Musimy wykonać następujące kroki:

  • pobrać odpowiedni plik aktualizacji bazując na dokładnym oznaczeniu kodowym naszego modelu,
  • naładować urządzenie i podłączyć kablem USB do komputera,
  • jeśli urządzenie pracuje w trybie ładowania przez USB, należy zmienić tryb na przesyłanie plików (w przypadku, gdy nie pojawiają się takie opcje po podłączeniu przewodu lub na belce w górnej części ekranu, konieczne może być włączenie opcji programistycznych i debugowania USB),
trybie ładowania przez USB android
  • skopiować plik aktualizacji do pamięci masowej urządzenia,
  • zainstalować aktualizację z poziomu ustawień i zakładki Aktualizacja systemu lub podobnie brzmiącej (najczęściej producent podaje instrukcję instalacji, według której należy wykonać ostatnie kroki),
  • wyłączyć opcje programistyczne i debugowanie USB po zakończonej operacji, jeśli wcześniej zostały włączone (pozostawienie tych opcji może mieć fatalne skutki w przypadki infekcji złośliwym oprogramowaniem).

Czytaj więcej: Jaki powerbank kupić? Najlepsze powerbanki – ranking 2022

Słów kilka o metodach nieoficjalnych. Custom ROM, rootowanie i odblokowanie bootloadera

android update do nowej wersji

Na sam koniec warto wspomnieć o drodze zarezerwowanej tylko dla zaawansowanych użytkowników, którzy wiedzą, co robią. Jeśli nie należysz do tej grupy, gorąco rekomenduję wykorzystanie wcześniej opisanych metod – są bezpieczne i nie narażają cię na utratę danych, gwarancji czy zbrickowanie urządzenia (źle przeprowadzony proces aktualizacji potrafi sprawić, że sprzęt przestanie się poprawnie uruchamiać).

Jak wygląda nieoficjalny proces aktualizacji Androida od technicznej, teoretycznej strony? Na początku powinniśmy zrootować urządzenie i odszukać Custom ROM (obraz systemu), który będzie w pełni zgodny z naszym modelem. W wielu przypadkach zmuszeni będziemy do odblokowania bootloadera (mechanizm stosowany przez producentów do ochrony przed nieautoryzowanym dostępem), co pozwoli na instalację softu umożliwiającego wgrywanie i modyfikację systemu przez tryb odzyskiwania, tzw. Recovery Mode (np. Team Win Recovery Project – TWRP).

android trwp bootloader rootowanie custom rom

Wspomniane narzędzia i poradniki dotyczące tej tematyki znajdziemy na stronie XDA Developers. Skarbnicą wiedzy jest tamtejsze forum, które podpowie nam z czego mamy korzystać i w jakiej wersji (przykładowo Magisk dopiero od pewnej edycji wspiera Androida 12 etc.).

Wystarczy znać w dobrym stopniu język angielski i znaleźć model posiadanego urządzenia w wyszukiwarce w prawym górnym rogu, by zacząć niebezpieczną, ale i bardzo satysfakcjonującą podróż po wiedzę.