Google Play – zwrot za zakupy w kilku krokach. Jak odzyskać pieniądze?

Marek Janiak Marek Janiak Porady

Kupiłeś grę lub apkę na Androida, z której nie jesteś do końca zadowolony bądź dokonałeś zakupu przez pomyłkę? Pieniądze możesz łatwo odzyskać zarówno z poziomu przeglądarki internetowej, jak i aplikacji sklepu Google Play – zwrot za zakupy to kwestia zaledwie kilku kliknięć.

Spis treści

Google Play - zwrot za zakupy

Kiedy możemy się ubiegać o zwrot środków?

Najważniejszy jest czas naszej reakcji oraz rodzaj zwracanej treści.

Aplikacje i gry (treści cyfrowe), możemy zwrócić w ciągu dwóch godzin od zakupu. W momencie zakupu bądź subskrypcji treści cyfrowych za pomocą Google Play wyrażamy zgodę na natychmiastowe udostępnienie tych treści, o czym jesteśmy informowani na etapie składania zamówienia. Dla klienta oznacza to zrzeczenie się prawa do odstąpienia od umowy zakupu wynikającego z ustawy. Czasami grzecznościowo możemy otrzymać zwrot po tym terminie, ale nie mamy tutaj żadnej pewności (w dalszej części poradnika wyjaśnimy, jak o to poprosić). Zwrotu aplikacji czy gry możemy dokonać tylko raz, ponowny zakup będzie już wiążący.

Gry i aplikacje to oczywiście nie wszystko, co ma do zaoferowania sklep Google Play. Na zwrot środków za treści z działów Filmy i Książki mamy siedem dni, przy czym zapis z regulaminu odnośnie książek stwierdza, że dotyczy to większości pozycji, a więc nie wszystkich.

Google Play jak odzyskać pieniądze?

Usługi cyfrowe traktowane są zupełnie inaczej. W tym przypadku na zwrot mamy 14 dni od momentu dokonania zakupu. Jeśli więc kupimy za pomocą Asystenta Google np. usługę przechowywania plików, możemy anulować ten zakup w ciągu dwóch tygodni i otrzymać pełny zwrot środków.

Zwrotom nie będzie podlegał zakup subskrypcji Muzyka Google Play. Subskrypcję można anulować, a dostęp do treści stracimy wraz z końcem opłaconego okresu. Pojedyncze utwory i albumy możemy zwrócić do siedmiu dni, pod warunkiem, że nie zostały pobrane ani odtworzone.

Jedynym wyjątkiem od reguł opisanych powyżej są sytuacje, w których zakupiona treść bądź usługa jest wadliwa, niedostępna lub nie działa zgodnie z opisem.

zwroty w Google Play

Czytaj więcej: Rezygnacja z Netflix. Jak anulować subskrypcję w 2022?

Google Play – zwrot za zakupy w przeglądarce

W pierwszym kroku musimy zalogować się na konto Google, z którego dokonaliśmy zakupu. Następnie przechodzimy na stronę umożliwiającą przesłanie formularza zwrotu:

Zwrot środków w Google Play w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego i w Wielkiej Brytanii

Klikamy w niebieski przycisk Poproś o zwrot środków:

Google Play zwrot

Zostaniemy poproszeni o zapoznanie się z zasadami dokonywania zwrotów. Po wybraniu Dalej musimy potwierdzić czy zakup został zrealizowany na tym koncie.

Google Play formularz zwrotu środków

Następnie wybieramy aplikację, za którą chcemy otrzymać zwrot środków oraz jeden z predefiniowanych powodów rezygnacji (np. „nie interesuje mnie już ten zakup”).

Google Play jak zrobić zwrot
jak odzyskać środki google play

W ostatnim kroku potwierdzamy chęć dokonania zwrotu klikając na przycisk Prośba o zwrot środków, po czym otrzymamy potwierdzenie przetwarzania żądania.

google play prośba o zwrot

Google Play – zwrot za zakupy w przeglądarce z wyjaśnieniem przyczyny

Jeśli chcemy poprosić o zwrot np. po terminie i dodatkowo pragniemy wyjaśnić naszą sytuację, możemy to zrobić logując się na stronie Sklepu Google Play pod adresem:

Sklep Google Play

W prawym górnym rogu klikamy na przycisk Zaloguj się i logujemy się na konto, z którego dokonaliśmy zakupu:

google play - zwrot

Po zalogowaniu się wybieramy zakładkę Konto z menu po lewej stronie, jak na zrzucie poniżej:

jak odzyskać pieniądze z google play

Domyślnie wylądujemy na podstronie dotyczącej nagród. Z menu pod paskiem wyszukiwania przechodzimy do Historii zamówień:

zwroty środków ze sklepu google play

Teraz wypada nam wybrać z listy aplikację, za którą chcemy otrzymać zwrot środków. Wybieramy w tym miejscu opcję Zgłoś problem oraz powód rezygnacji:

google play warunki zwrotów

W następnym kroku możemy wyjaśnić sytuację oraz przesłać nasze zgłoszenie.

google play powód zwrotu

Google Play – zwrot za zakupy w aplikacji na telefonie

Zwrot w aplikacji Google Play na telefonie przebiega wyjątkowo szybko i sprawnie. Możemy go dokonać na dwa sposoby – z poziomu strony głównej zwracanej gry bądź aplikacji (treści cyfrowej) lub przy wykorzystaniu zakładki Płatności i subskrypcje znajdującej się w ustawieniach.

W tym pierwszym scenariuszu wystarczy kliknąć na przycisk Zwrot pieniędzy i potwierdzić nasze intencje, jak na zrzucie poniżej:

Google Play - zwrot za zakupy przez telefon
Google Play jak odzyskać pieniądze przez telefon

Możemy także skorzystać z opcji w ustawieniach. Po otwarciu aplikacji Sklep Google Play klikamy na ikonę naszego profilu w prawym górnym rogu ekranu, a następnie przechodzimy do Płatności i subskrypcje:

Google Play odzyskiwanie pieniędzy

W następnym kroku wybieramy zakładkę Budżet i historia:

Google Play odzyskiwanie środków

Teraz pozostaje już tylko znaleźć aplikację na liście. Po kliknięciu w interesującą nas pozycję pokażą się opcje Wyświetl oraz Zwrot środków. Wybór zwrotu pozwoli nam zakończyć procedurę:

Google Play odzyskiwanie pieniędzy jak zrobić zwrot

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy