Jaki powerbank kupić? Najlepsze powerbanki — ranking 2023

9 minut czytania
Komentarze

Twój smartfon ma problem z wytrzymaniem całego dnia, a może planujesz podróż? Coraz więcej urządzeń i akcesoriów wymaga ładowania, dlatego warto wyposażyć się w powerbank. Odpowiadamy na pytanie, jaki bank energii wybrać i na co zwracać uwagę przy zakupie.

Ranking powerbanków – spis treści

jaki powerbank kupić

Ranking powerbanków. Dlaczego warto je mieć?

Najnowsze propozycje urządzeń i odpowiedzi na pytania znajdziesz w naszym najnowszym rankingu. Korzyści wynikających z używania powerbanku jest dużo. Dzięki bankowi energii możemy m.in.:

  • ładować przewodowo bądź bezprzewodowo urządzenia z dala od gniazda elektrycznego (thanks, captain obvious!),
  • niewielkie rozmiary pozwalają na wrzucenie go do aktówki czy damskiej torebki,
  • zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami powerbank można zabrać także na pokład samolotu w bagażu podręcznym (pojemność od 100 do 160 Wh w zależności od przewoźnika),
najlepsze powerbanki ranking
  • niektóre z urządzeń posiadają przyssawki bądź magnes i mocno przywierają do tyłu smartfona, a ładowanie może odbywać się nawet w kieszeniach spodni (np. standard Apple MagSafe),
  • bogata i różnorodna oferta sprawia, że łatwo znaleźć sprzęt spełniający nasze wymagania pod względem parametrów technicznych i ceny.

Poza powyższym nie zapominajmy również o komforcie psychicznym i możliwości korzystania z telefonu bez włączonej funkcji oszczędzania energii czy niskiej jasności ekranu.

Bezpieczeństwo. Jaki powerbank wybrać, by spełniał standardy?

Przede wszystkim w trosce o bezpieczeństwo nie rekomendujemy kupowania powerbanków nieznanego producenta, np. z AliExpress bądź innych zagranicznych sklepów z chińską elektroniką.

Nowoczesne urządzenia dopuszczone do sprzedaży w Europie o uznanej marce nie kosztują majątku i mają liczne zabezpieczenia przed zwarciem, przegrzaniem czy nieprawidłowym podłączeniem przewodów.

bezpieczeństwo normy zabezpieczenia powerbank

Po niesławnej aferze z wybuchami akumulatorów stosowanych w Samsung Galaxy Note 7 przeprowadzono badania, które dowiodły jak istotna jest to kwestia. Wiele z ówcześnie produkowanych przenośnych ładowarek USB, powerbanków i zasilaczy nie spełniała elektrycznych norm bezpieczeństwa.

Cechy charakterystyczne i funkcje powerbanków. Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Ogniwa. Część producentów stosuje ogniwa litowo-jonowe, które różnią się od siebie trwałością podczas eksploatacji. Z tego też względu nie zawsze niższa cena urządzenia automatycznie przełoży się na większą opłacalność zakupu. Dobrej jakości ogniwa posłużą dłużej i znajdują się najczęściej w produktach ze średniej i wysokiej półki cenowej.

W tych kategoriach możemy się spotkać także z ogniwami litowo-polimerowymi, które cechują się wprawdzie nieco większą podatnością na samorozładowanie, ale w zamian za to odznaczają się krótszym czasem ładowania.

ogniwa ładowanie powerbanka

Efektywność i straty w przekazywaniu energii. Żaden powerbank nie jest w stanie przekazać ładowanemu urządzeniu energii bez żadnej straty. Jej wielkość jest zależna od wielu czynników i w głównej mierze możemy ją sprowadzić do jakości urządzenia oraz rodzaju połączenia (bezprzewodowe będzie wiązało się z większymi stratami).

W przypadku modeli markowych producentów efektywność sięga wielkości rzędu 80-90%. W przypadku tanich rozwiązań współczynnik konwersji może wynosić zaledwie 40%, a więc wartości podane w specyfikacji nie zapewnią nam takiej ilości ładowań, na jaką liczyliśmy.

ładowanie powerbanka

Pojemność. Wszystko zależy od naszego use case, czyli częstotliwości z jaką będziemy sięgali po bank energii i typowych sytuacji, w których ładowanie jest nam potrzebne. Zastanówmy się też co konkretnie będziemy zasilali (urządzenie o jakiej pojemności mAh) i na ile ładowań powerbank ma nam wystarczyć.

Sporą popularnością cieszą się modele o pojemności 10000 mAh, które pozwalają na kilkukrotne ładowanie smartfona lub jednokrotne tabletu.

Standardy ładowania i natężenie prądu. Choć do ładowania smartfona wystarczy prąd o natężeniu 1 A (natężenie wyrażane w amperach), rekomendowaną wartością pozostają 2 A. Dzięki takiej wartości z powodzeniem będziemy mogli ładować tablety.

standardy ładowania powerbank ranking

Czas ładowania uzależniony będzie również od wsparcia standardów szybkiego ładowania (np. Quick Charge firmy Qualcomm). Sprawdźmy, jakie tryby wspierają nasze urządzenia i dobierzmy powerbank, który z nich korzysta.

Złącza i dodatkowe funkcje. Na sam koniec pochylmy się nad złączami (ich ilością) i obecnością funkcji, na których nam zależy. Ile urządzeń będziemy ładować, jakimi portami dysponują i co powinien posiadać nasz bank energii?

To mogą być prozaiczne funkcje, jak obecność diod LED do sygnalizacji stanu naładowania bądź bardziej zaawansowane, np. wsparcie standardu MagSafe, opracowanego dla urządzeń Apple.

Xiaomi Mi Wireless Essential. Tani i uniwersalny powerbank

powerbank

Łatwy wybór dla kogoś szukającego sprawdzonego i popularnego banku energii. Cechą wyróżniającą się będzie solidna obudowa o mogącym się podobać minimalistycznym wzornictwie, dobra pojemność 10000 mAh oraz świetny stosunek ceny do oferowanych możliwości.

Złącza USB-A i USB-C są w stanie dostarczyć maksymalną moc do 18 watów. Pojedynczy port USB-A obsługuje szybkie ładowanie w standardach 5V 2.4A / 9V 2A / 12V 1.5A, natomiast zasilanie bezprzewodowe w standardzie QI zapewnia prąd wyjściowy o maksymalnej wartości 10W.

zestawienie powerbanków

Produkt Xiaomi potrafi ładować kilka urządzeń jednocześnie oraz wykorzystywać szybkie ładowanie dwukierunkowe. Złącze USB Type-C może jednocześnie dostarczać energię i ładować sam powerbank, a wszystkie urządzenia będą gotowe do pracy w ciągu około 4 godzin.

Wisienką na torcie jest więcej niż przyzwoita jakość wykonania i zastosowane materiały. Sprzęt jest wodoszczelny i odporny na korozję. W sprzedaży znajdują się dwa warianty kolorystyczne, czarny i biały.

Green Cell GC PowerPlay20. Duży brat w klasycznej formule

ultra charge green cell

Polski produkt marki Green Cell stanowi świetny wybór dla osób przedkładających pojemność i możliwości nad kompaktowe wymiary. Cóż, jeśli jesteś duży, możesz zasilać więcej i częściej 20000 mAh tak sensownie wycenionej pojemności, to już nie w kij dmuchał.

Urządzenie posiada dwa wyjścia USB-A Ultra Charge i dwa USB-C zgodne ze standardem Power Delivery (18W). Zgodność i kompatybilność to zresztą słowa klucze tego modelu – PowerPlay20 wspiera wszystkie popularne tryby szybkiego ładowania, m.in. Quick Charge 3.0, Samsung AFC, Huawei FCP czy Apple 2.4A.

Quick Charge 3.0 Samsung AFC Huawei FCP Apple 2.4A

Przemyślana konstrukcja pozwala na jednoczesną obsługę do trzech urządzeń. Autorska technologia szybkiego ładowania GC Ultra Charge ma z kolei zapewniać nawet do 3,5x szybsze ładowanie smartfonów względem standardowego połączenia.

Cechą wyróżniającą jest także funkcja Pass-Through, która pozwala na jednoczesne ładowanie power banku i podłączonych urządzeń oraz wysoka sprawność baterii sięgająca 90%. Podsumowując — kawał dobrego powerbanka i rekomendowany wybór, jeśli nie potrzebujemy ładowania indukcyjnego.

Apple MagSafe Battery Pack. Designerski gadżet dla iPhone’a

apple magsafe

Jedno z bardziej wygodnych rozwiązań dla użytkowników telefonów Apple znajdujących się w podróży. Sprawdza się w typowych scenariuszach on the go, kiedy jesteśmy np. w środkach komunikacji publicznej, gdzie potrzebujemy czegoś ekstremalnie małego i lekkiego.

Magnes niezawodnie utrzymuje powerbank na pleckach iPhone’a, a przyczepianiu się towarzyszy charakterystyczne kliknięcie i animacja ładowania. W tym miejscu warto nadmienić, że do korzystania z etui wymagane jest akcesorium wspierające standard MagSafe.

apple powerbank

Dodatkowym zastosowaniem na co dzień może być wykorzystanie Battery Packa jako klasycznej ładowarki indukcyjnej QI. Jeśli użyjemy adaptera o mocy co najmniej 20W, ładowanie odbywa się z maksymalną prędkością 15W.

Oczywiście nie jest to rozwiązanie bez wad. Z racji relatywnie małej pojemności, nie należy traktować tego urządzenia jako pełnoprawnego powerbanka, to raczej designerski gadżet do zadań specjalnych.

Ogniwo 1460 mAh nieszczególnie nadaje się do ładowania flagowych telefonów w wersji Pro Max, gdzie uzupełnimy zaledwie około 40% stanu baterii. W przypadku iPhone’a mini możemy liczyć na wartość 70%.

Anker PowerCore Mag-Go. Oglądanie filmów na telefonie podczas ładowania

anker magsafe

Jeśli nie produkt Apple do iPhone’a, to co? W wielu scenariuszach typowych dla klasycznego powerbanka sprawdzi się propozycja firmy Anker o pojemności 5000 mAh.

PowerCore Mag-Go także wykorzystuje standard MagSafe, a zastosowany magnes działa bardzo dobrze. Rozwiązanie chińskiego producenta ma jednak jedną istotną przewagę – opcję przywierania do pleców smartfona uzupełniono o możliwość rozłożenia zintegrowanej podpórki, która pozwala nam na ustawienie urządzenia na stabilnym podłożu i np. oglądanie filmu.

anker powercore

Telefon możemy ustawić zarówno w pionie, jak i poziomie. Kto raz skorzysta z tej opcji ten przekona się, że taki mały detal jest niezwykle przydatny. O bezpieczeństwo ładowanych urządzeń dba technologia MultiProtect (m.in. kontrola temperatury, stabilizator prądu wyjściowego oraz zabezpieczenie przeciwprzepięciowe).

Samsung EB-U3300XJ Wireless Battery Pack. Moc, o której inni mogą pomarzyć

power bank smartwach smartfon

Jeśli szukamy czegoś z górnej półki o szybkim ładowaniu ze wsparciem Quick Charge 2.0, warto rozważyć propozycję Samsunga. Maksymalna moc ładowania przewodowego to 25W, co jest najwyższą wartością w dzisiejszym zestawieniu.

Producent zadbał także o obecność ładowania indukcyjnego w standardzie Qi i w tym przypadku możemy liczyć na rozsądną wartość 7,5W.

samsung powerbanki o dużej mocy

Urządzenie potrafi ładować do trzech urządzeń na raz i świetnie odnajduje się w ekosystemie producenta. Jednocześnie możemy ładować nie tylko smartfona, ale także np. słuchawki Galaxy Buds+ oraz smartwatcha takiego jak Galaxy Watch5.

Cena idzie w parze z jakością wykonania, zastosowanych ogniw i obecnością zabezpieczeń. To zdecydowanie jeden z tych produktów, które posłużą nam dłużej.

Motyw