fotel gamingowy

Jak wybrać fotel gamingowy? 5 zasad, o których trzeba pamiętać

5 minut czytania
Komentarze

Dobre stanowisko do pracy lub zabawy przy komputerze składa się nie tylko z odpowiednich urządzeń, ale również mebli. Wiele osób decyduje się na fotel gamingowy, ponieważ taki element wyposażenia pokoju w teorii zapewnia dużą wygodę, a także przyciąga wzrok ciekawym wyglądem. Wybór na rynku jest jednak naprawdę duży i nietrudno o zakup, którego później będziemy żałować. Przygotowaliśmy więc dla was zestaw zasad, o których musicie pamiętać przy wyborze fotela gamingowego.

Dla kogo fotel gamingowy jest dobrym rozwiązaniem?

Wbrew temu, co sugeruje nazwa, fotel gamingowy nie jest dobrym wyborem wyłącznie dla graczy. W zasadzie każdy, kto spędza dużo czasu przed komputerem, powinien zainteresować się tą kategorią wyposażenia pokoju. Dobrze dobrany fotel zapewni odpowiednie podparcie kręgosłupa oraz utrudni nam byle jaki sposób siedzenia, który, choć na krótką metę jest wygodny, to w dłuższej perspektywie czasu może skutkować różnymi dolegliwościami bólowymi. Fotel gamingowy to również dobra opcja dla tych, którzy chcą nieco urozmaicić wnętrze swojego pokoju i nadać mu niebanalnego charakteru. O ile zwykłe krzesła biurowe przeważnie są w jednolitych, stonowanych kolorach, to na rynku foteli gamingowych dominuje wręcz futurystyczny wygląd. Jeśli nadal czytasz ten poradnik, to prawdopodobnie już wiesz, że fotel gamingowy będzie dla ciebie dobrym rozwiązaniem. Przejdźmy więc do zasad, o których trzeba pamiętać przy wyborze konkretnego modelu fotela, by zakup okazał się udany.

Pamiętaj, że nie każdy fotel określany jako „gamingowy” naprawdę nim jest

Moda na fotele gamingowe sprawiła, że bardzo wiele firm zaczęło określać w ten sposób swoje produkty. Niestety, często poza nazwą nie mają one zbyt wiele wspólnego z cechami, które powinien posiadać dobry fotel. Wystarczy wejść na Allegro, wpisać fotel gamingowy i posortować oferty od najtańszych, żeby zobaczyć całą masę zwykłych, w dodatku słabo wykonanych biurowych krzeseł, które po prostu są nieco bardziej kolorowe lub posiadają inaczej stylizowane oparcie. O poduszce pod lędźwie czy regulowanych podłokietnikach możemy jednak w ich przypadku zapomnieć, a oparcie jest tak niskie, że nie możliwości, by wysoka osoba wygodnie usiadła.

Fotel musi być dopasowany do twojej sylwetki

Najlepiej iść do sklepu i sprawdzić, czy dany model fotela jest dla nas wygodny. Dobrze będzie, jeśli druga osoba stanie obok i sprawdzi, czy nasza postawa jest prawidłowa. Jeżeli nie mamy jednak czasu na chodzenie po sklepach, to wciąż nie jesteśmy skazani na źle dobrany fotel. Ważne, aby nie brać pierwszego lepszego modelu, który spodoba nam się w internecie. Niektórzy producenci oferują fotele w różnych rozmiarach i podają na swoich stronach, jaki rozmiar jest odpowiedni do danego wzrostu i wagi. Warto skorzystać z tych informacji.

Jakość wykonania jest ważniejsza od dodatkowych funkcji

W internecie bez problemu znajdziemy fotele od bliżej nieznanych firm, które kosztują mniej niż bazowe modele najbardziej cenionych producentów, a mimo to oferują liczne bajery. Masażery, podświetlenie LED, dodatkowe podnóżki, sterowanie pilotem. Choć w opisach poszczególnych ofert może brzmieć to imponująco, to w praktyce często wcale nie działa zbyt dobrze. Poza tym obecność takich elementów w tanich fotelach nieraz odbywa się kosztem jakości wykonania całej konstrukcji. Efekty? Przetarty materiał, zepsuta regulacja wysokości fotela i nie tylko.

Dobry fotel gamingowy powinien mieć wiele możliwości regulacji

Nie tylko na wysokość, ale również w innych płaszczyznach. Przydatne będą regulowane podłokietniki oraz oparcie, które można w całości odchylić do tyłu, nie martwiąc się, że cała konstrukcja straci stabilność. Dzięki temu np. podczas oglądania filmu czy słuchania muzyki będzie nam dużo bardziej wygodnie w pozycji półleżącej. Regulowane powinny być również poduszki pod lędźwie i odcinek szyjny. Jeśli będą znajdowały się one na złej wysokości, nie tylko nie będą pomocne, a wręcz mogą zaszkodzić.

Kółka i siedzisko — na te elementy trzeba zwrócić uwagę przed zakupem

Zakup fotela z plastikowymi kółkami nie jest najlepszą opcją. Szczególnie jeśli konstrukcja nie będzie stała na dywanie i mamy w zwyczaju np. podjeżdżać do szafki siedząc na fotelu. Powód jest prosty: plastikowe kółka łatwo porysują nam podłogę. Warto więc wybierać te pokryte np. kauczukiem. Nie mniej istotne — choć z zupełnie innego powodu — jest siedzisko. Wiele elementów fotela gamingowego możemy indywidualnie dopasować pod siebie, ale głębokości czy szerokości siedziska raczej nie zmienimy. Jeśli będzie ono dla nas niewygodne, oznacza to duży problem.

Czytaj także: Naklejanie szkła hartowanego na ekran — błędy, których lepiej unikać

Warto poświęcić trochę czasu, by znaleźć fotel gamingowy dopasowany do naszych potrzeb

Szukając odpowiedniego fotela gamingowego trzeba zwrócić uwagę na wiele aspektów. Często nie ma jedynego dobrego rozwiązania. Przykładem może być materiał użyty do wykonania fotela, różne opcje mają swoje wady i zalety. Najlepiej nie podejmować decyzji o zakupie pochopnie. Warto przejrzeć różne oferty lub nawet przejść się do sklepu i sprawdzić, które fotele w największym stopniu odpowiadają naszym potrzebom.