zdjecia w nocy nocne jak robic poradnik vivo x60 pro

Jak robić telefonem świetne zdjęcia w nocy? O tym musisz koniecznie pamiętać

Łukasz Pająk Łukasz Pająk Porady

Dzisiaj nikt nie powinien mieć wątpliwości, że smartfony sprawdzają się już bardzo dobrze, jeśli potrzebujemy aparatu. Po osobny sprzęt sięgają głównie profesjonaliści i hobbiści. Mimo wszystko także oni coraz chętniej sięgają po swoje inteligentne telefony komórkowe. Dlaczego tak się dzieje? Powód jest bardzo prosty. Są one dużo wygodniejsze, a widoczny gołym okiem rozwój sprawia, że oferowana jakość jest więcej niż zadowalająca. Szczególnie zauważymy to, gdy zwrócimy uwagę na zaawansowane algorytmy i tryby. Taki tryb nocny w ostatnich latach stał się bardzo popularny. Jednak nie każdy wie, jak z niego korzystać. Dlatego dowiedzmy się, jak robić najlepsze zdjęcia w nocy?

Zdjęcia w nocy telefonem? Dzisiaj to żaden problem

vivo x60 pro jak robic zdjecia w nocy nocne

Zanim przejdziemy do szczegółów, skupmy się na początku na kilku parametrach technicznych aparatów, które mają kluczowe znaczenie w dalszym rozważaniu. Nie od dziś wiadomo, że liczba megapikseli nie świadczy o tym, jak dobre zdjęcia robi smartfon. Za to faktem jest, że im więcej megapikseli rejestruje matryca, tym wyższy poziom szczegółowości można uzyskać, ale nie jest to sztywna reguła. Niewątpliwie duża liczba rejestrowanych punktów przydatna jest, gdy liczą się dla nas zbliżenia lub… druki wielkoformatowe. Jednak w codziennych zastosowaniach można w niej upatrywać inną zaletę – łączenia kilku pikseli w jeden. Do gry wchodzą algorytmy, które dobierają właściwy kolor, starając się zniwelować zakłócenia i dobrać najlepsze barwy. Dlatego większość dzisiejszych smartfonów oferuje matryce o rozdzielczości 48 lub 64 MPx, ale wynikowe fotografie sprowadzają się do 12 lub 16 MPx. To już ma znaczenie przy robieniu zdjęć w nocy.

vivo x60 pro jak robic zdjecia w nocy nocne

Ok, skoro megapiksele mamy za sobą, to spójrzmy na sam rozmiar matrycy, na przykład 1/2.0″. Tutaj zasada jest dosyć prosta – im większy sensor, tym więcej światła jest on w stanie zebrać.

Na sam koniec spójrzmy na przysłonę, która określa, ile tak naprawdę światłą dotrze do matrycy. W tym wypadku im niższa wartość (np.: f/1.5), tym większy jest otwór, przez który światło dociera do sensora. Potocznie mówiąc, obiektyw w ten sposób jest jaśniejszy i ma szansę lepiej się sprawdzić podczas zdjęć nocnych.

Wybierz odpowiedni tryb nocny i pozwól, żeby oprogramowanie zrobiło świetne zdjęcie w nocy

vivo x60 pro jak robic zdjecia w nocy nocne

W aparatach w smartfonach nie tylko sprzęt się liczy. Dzisiaj ogromne znaczenie ma oprogramowanie, które pomaga na każdym kroku zrobić możliwie najlepsze zdjęcie – w tym także w nocy. Każdy szanujący się producent urządzeń mobilnych oferuje przynajmniej podstawowy tryb nocny. Jak to dokładnie działa? Aktualnie rozróżniamy dwa podejścia. Najpopularniejszym jest wykonywanie wielu fotografii tuż po sobie z różnymi parametrami, aby ostatecznie algorytmy stworzyły jasny obraz. Drugie podejście sprowadza się do dłuższego naświetlania, co z kolei pozwala zebrać więcej światła. W ten sposób można uzyskać nocne zdjęcia z bardziej naturalnymi barwami, ale każdy poruszający się obiekt zostanie najzwyczajniej w świecie rozmazany.

Obie metody łączy potrzeba źródła światła. Jak zapewne zauważyliście, nie ma mowy o lampie błyskowej. Nie chcemy jej używać, bo nie zawsze ma ona odpowiednią moc, aby oświetlić scenę, a do tego nie będzie to już zdjęcie nocne. Niemniej te wymagają, aby pojawiło się choć trochę światła w fotografowanej scenerii. To niejako ono stanowi punkt odniesienia dla algorytmów.

Staraj się nie prześwietlić zdjęcia

Skoro teorię mamy już za sobą, to na co warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim przy robieniu zdjęć nocnych warto wybrać scenę tak, aby można było ustawić punkt ostrości właśnie na źródle światła. Jeśli Wasz smartfon pozwala na osobne ustawianie punktu ostrości i pomiaru światła, to w tym wypadku ten drugi powinien trafić na najjaśniejszy element przed zrobieniem zdjęcia. Ten zabieg sprawi, że unikniemy prześwietlenia obrazu i jednocześnie uzyskamy naturalną jasność i kolory. Tak samo bardzo ważne jest, aby wyczyścić obiektywy, co by światło nie było rozpraszane i nie powstawały dodatkowe smugi i łuki świetlne.

Przy okazji poprawimy też nasycenie kolorów, co w przypadku zdjęć nocnych zbyt często jest ignorowane. W końcu chcemy robić naturalne zdjęcia, a nie przekłamywać rzeczywistość, prawda?

Zadbaj o odpowiednią stabilizację – zdjęcia nocne nie wybaczają błędów (i drgań)

optyczna stabilizacja obrazu ois

Niezależnie od tego, jak nasz smartfon podchodzi do zdjęć nocnych, w każdym przypadku ważne jest to, żeby urządzenie w trakcie fotografowania pozostało w bezruchu. Zrobienie zdjęcia z trybem nocnym potrafi najczęściej trwać kilka sekund i każdy ruch niemalże na pewno wprowadzi dodatkowe szumy, smugi lub całkowicie rozmazane obiekty. Dlatego tak istotne jest, aby chcąc zrobić zdjęcie nocne, zadbać o stabilizację obrazu.

W tym miejscu ponownie do gry wchodzi pomoc producentów, którzy od lat walczą ze wszelkimi drganiami. Stabilizacja obrazu w smartfonach dzieli się na kilka rodzajów, które omawialiśmy kilka miesięcy temu. Podstawowe rozwiązania (EIS) sprowadzają się do dodatkowych algorytmów, przy których cierpi jakość. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się rozwiązania mechaniczne (OIS), jeszcze lepiej ich połączone wersje (HIS), a najlepiej gimbal. Jeśli chcemy maksymalnie uprościć nasze szanse na zrobienie dobrego zdjęcia w nocy, to niewątpliwie rozwiązania, które oferuje między innymi niedawno zaprezentowany w Polsce vivo X60 Pro 5G, sprawdzą się znakomicie.

Przede wszystkim mówimy o świetnym mechanizmie stabilizacji obrazu, jak nie jednym z najlepszych, który aktualnie znajdziemy w smartfonach. Firma wykorzystała wszystko, co aktualnie jest dostępne do tego, aby obraz był maksymalnie stabilny podczas nagrywania filmów i robienia zdjęć. Wszelkie drgania rąk są kompensowane wbudowanymi mechanizmami optycznej stabilizacji obrazu i gimbala, a nad wszystkim jeszcze czuwają zaawansowane algorytmy.

Pozostając w temacie zdjęć nocnych, vivo wprowadza ekstremalny tryb nocny 2.0, który poprawia nie tylko jasność obrazu, ale także dostraja kolory i niweluje wszelkie zakłócenia. Oczywiście dobre efekty są wynikiem jeszcze jednego elementu – bardzo jasnego obiektywu od ZEISS. Ta sama firma odpowiedzialna jest także za szczegółowe testy poszczególnych komponentów zestawu aparatów vivo X60 Pro, aby móc godnie nosić znane od lat logo. Rygorystyczny proces wymaga, aby projekt przeszedł ponad 17 testów dotyczących aberracji chromatycznej, zniekształcenia, rozmycia obrazu, błądzenia światła, smug i nie tylko.

Nie tylko tryb nocny – rób zdjęcia gwieździstemu niebu na czele z księżycem

Wraz z pojawieniem się trybów nocnych, coraz więcej firm dostrzegło piękno nieba, gdy zajdzie słońce. Fotografie księżyca lub gwiazd przybrały na sile. Tym samym, żeby wszyscy mogli docenić ten widok, pojawiły się kolejne algorytmy, które sugerują nam, do czego jeszcze możemy wykorzystać aparat w smartfonie.

Pozostając w temacie vivo X60 Pro 5G, świetną stabilizację i jasny obiektyw tego modelu możemy wykorzystać do takich scenerii, jak:

  • astro (gwieździste niebo),
  • superksiężyc,
  • panorama nocna,
  • nocne graffiti,
  • fajerwerki,
  • gwiezdne ślady.

Trzy ostatnie łączą się z wyjątkowo długim czasem naświetlania, bo nawet do 120 sekund. W tym celu warto skorzystać ze statywu, który jest automatycznie wykrywany przez vivo i pozwala świadomie wydłużyć czas robienia zdjęcia. Przy tym nie musi to być specjalny, drogi sprzęt – wystarczy najprostszy trójnóg, który zapewni odpowiednią stabilność.

Ustaw wszystko po swojemu, czyli dostosuj zdjęcia w nocy pod siebie

Jeśli jednak sami chcecie spróbować swoich sił w dostosowywaniu parametrów, aby nocne zdjęcie wyszło jak najlepiej, to… również sprawdźcie, czy Wasz smartfon został wyposażony w odpowiedni tryb. Tym razem mówimy o trybie Pro lub manualnym – każdy producent potrafi nazwać go inaczej. Podobnie jak wcześniej, tak i tutaj nie uciekniemy od dobrej stabilizacji obrazu, więc statyw jest wręcz wskazany. W zdjęciach nocnych istotne są tak naprawdę dwa parametry: czas otwarcia migawki i czułość ISO. Przy okazji w tych trybach najczęściej możemy ustawić jednoczesne zapisywanie zdjęć w RAW. Pozwoli to znacznie łatwiej poprawiać fotografie w postprodukcji. Tu kolejna, drobna porada – klisza nie powinna Wam się skończyć, więc im więcej zdjęć zrobicie, tym lepiej. Łatwiej jest wybrać to najlepsze z wielu dobrych, niż zostać z jednym, przeciętnym.

Mimo wszystko wróćmy do wspomnianych parametrów:

  • czas otwarcia migawki/naświetlania – jeśli robimy zdjęcie statycznych przedmiotów, im wyższa wartość, tym lepiej. Zredukujemy w ten sposób wszelkie szumy, zbierając więcej światła. Jednocześnie każdy poruszający się obiekt zostanie rozmazany, co oczywiście możemy wykorzystać do ciekawych efektów, np. rozmazanych świateł samochodów.
  • czułość ISO – w tym wypadku chcemy tak naprawdę balansować pomiędzy szumami a odpowiednią jasnością obrazu. Zbyt wysokie ustawienie ISO sprawi, że obraz będzie pokryty ziarnem, którego chcemy uniknąć. Z kolei zbyt niskie sprawi, że obraz będzie ciemny.

Zobacz też: Nowości od vivo w Polsce – firma prezentuje vivo X60 Pro 5G i Y72 5G.

Jak sami widzicie, robienie zdjęć nocnych nie jest niczym szczególnie trudnym. Liczy się stabilizacja obrazu i odpowiednio długo robione zdjęcia. Oczywiście warto pamiętać także o kilku sztuczkach, które pojawiły się powyżej, ale w gruncie rzeczy nie ma czego się bać. Z pewnością metodą prób i błędów uzyskacie efekty, których Wy konkretnie oczekujecie. W zdjęciach nocnych jedno jest pewne – nie wolno się spieszyć.

Wpis powstał we współpracy z firmą vivo

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy