Wiele osób przed podpisaniem umowy z operatorem zastanawia się, czy lepszy będzie internet mobilny, czy stacjonarny. Obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety i dosyć znacznie się różnią. W tym tekście przedstawimy wady i zalety internetu stacjonarnego oraz mobilnego, a także postaramy się odpowiedzieć na pytanie, która opcja lepiej się sprawdzi u danej grupy osób.

Internet mobilny i stacjonarny – na czym polega różnica?

Z internetu stacjonarnego, jak sama nazwa wskazuje, możemy korzystać jedynie w konkretnym miejscu, gdzie został on doprowadzony. Przyjęło się, że jest to nasz dom czy firma. Oczywiście nie oznacza to, że dostęp do sieci mamy przypisany do konkretnego urządzenia. Internet może być doprowadzony w klasycznej formie, ale mimo to najczęściej mamy router, z którym połączymy nasze komputery i smartfony.

Internet mobilny działa na zupełnie innej zasadzie. Decydując się na takie rozwiązanie, otrzymujemy z reguły modem oraz router, a także kartę SIM – taką, jaką znajduje się też w naszym smartfonie. Router wraz z modemem możemy zamontować w dowolnym miejscu. Jeśli natomiast np. wyjeżdżamy, po prostu zabieramy urządzenia ze sobą i ustawiamy je tam, gdzie będziemy przebywać. To bardzo praktyczne, choć warto zaznaczyć, że nie w każdym miejscu będziemy mieli tak samo dobry zasięg.

Zalety i wady internetu stacjonarnego

Zaletą internetu stacjonarnego jest znacznie bardziej stabilne połączenie, niż w przypadku internetu mobilnego. Warunki atmosferyczne nie wpływają tak na jakość połączenia, jak w przypadku technologii, do której zaraz przejdziemy. Kolejny plus to fakt, że na ogół podpisując umowę na internet stacjonarny mamy nielimitowany transfer danych. Nie musimy się więc przejmować tym, ile GB miesięcznie zużyjemy. To szczególnie przydatne, jeśli dużo gramy w sieci, oglądamy filmy lub z domowego łącza korzysta cała rodzina. Zaletą jest również cena. Oczywiście, oferty poszczególnych dostawców internetu się różnią, jednak stacjonarne rozwiązanie często wypada na tle tego mobilnego wyjątkowo korzystnie. Weźmy np. aktualną ofertę Play. Internet stacjonarny u fioletowego operatora kosztuje od 35 do 55 zł miesięcznie zależnie od prędkości (150-600 mb/s). Za górną kwotę z tego przedziału u tego samego operatora możemy liczyć jedynie na internet mobilny z limitem 100 GB transferu z pełną prędkością. Wliczona jest w to rata za router (do tego dochodzi opłata na start za urządzenie).

Internet stacjonarny ma dwie zasadnicze wady. Po pierwsze, nie możemy z niego korzystać w dowolnym miejscu. Jeśli dużo podróżujemy, to rozwiązanie może słabo się sprawdzić w naszym przypadku. Potencjał szybkiego, nielimitowanego internetu nie zostanie w pełni wykorzystany. Będziemy musieli mieć też alternatywne rozwiązanie, np. udostępniać sobie dostęp do sieci ze smartfona w podróży. Kolejna wada internetu stacjonarnego to jego dostępność. Nie w każdym miejscu dany operator ma swoją infrastrukturę, wiele zależy od tego, gdzie mieszkamy. Wciąż są takie rejony, gdzie żaden operator nie zaoferował jeszcze swoich usług.

Zalety i wady internetu mobilnego

Gdy włączamy komputer i łączymy się z naszym domowym WiFi, mając wykupiony internet mobilny, tak naprawdę korzystamy z tych samych stacji bazowych, co podczas przeglądania sieci na smartfonie. Podlegamy więc tym samym ograniczeniom bezprzewodowej łączności, jednak są one bardziej dotkliwe. Drobne niedogodności sieci są mniej zauważalne, gdy np. odświeżamy Facebooka na telefonie, niż gdy usiłujemy pobrać duże pliki na komputer. Współcześnie wadą internetu mobilnego jest jednak nie tyle jego szybkość, ile raczej stabilność połączenia. Istnieje większe ryzyko, że gwałtowne zjawiska pogodowe negatywnie wpłyną na nasze połączenie z siecią, gdy mamy internet mobilny, niż w przypadku korzystania z rozwiązania na kablu. Nie bez znaczenia pozostaje również obciążenie sieci – w pewnych porach dniach internet może działać nieco gorzej.

Główną zaletą internetu mobilnego jest jego… mobilność. Infrastruktura dostawcy nie ogranicza nas w taki sposób, jak w przypadku internetu stacjonarnego. Jeżeli korzystamy z internetu mobilnego od jednego z największych operatorów w Polsce, to podczas wyjazdu na drugi koniec kraju możemy wrzucić modem do torby i jeśli tylko w miejscu docelowym będzie zasięg, będziemy mogli korzystać tam z sieci. Ta cecha jest czasem istotna nawet w przypadku, gdy chcemy używać internetu wyłącznie w naszym domu. Powód możecie wywnioskować po lekturze jednego z poprzednich akapitów. Nie na każde osiedle operatorzy dotarli ze swoją stacjonarną infrastrukturą.

Czytaj także: Xbox Series X/S nie łączy się z WiFi – jak rozwiązać ten problem?

Internet mobilny czy internet stacjonarny – co wybrać?

Potrzebujesz internetu do domu i nie chcesz martwić się spadającą prędkością transferu? Zależy ci na stabilnym łączu? Prawdopodobnie w twoim przypadku lepiej sprawdzi się internet stacjonarny. Musisz tylko sprawdzić, czy któryś z operatorów z odpowiadającą ci ofertą ma swoją infrastrukturę w rejonie, gdzie mieszkasz. Internet mobilny to dobra opcja dla tych, którzy dużo się przemieszczają i nie chcą za każdym razem zawierać nowej umowy i szukać dostawcy w kolejnym miejscu.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.