Premiera Xboxa Series X i Xboxa Series S odbyła się kilka dni temu. Nowe konsole Microsoftu zostały przyjęte bardzo ciepło, jednak jak można zauważyć na różnego rodzaju forach czy grupach, wiele osób ma problem z połączeniem ich ze swoim WiFi. W gronie nieszczęśników znalazłem się także ja, co opisałem w swoich pierwszych wrażeniach z Xboxa Series X, ale po kilku godzinach szukania odpowiedzi w końcu udało mi się rozwiązać ten niezwykle interesujący problem. Zatem co zrobić, gdy Xbox Series X lub Xbox Series S nie łączy się z WiFi? Już tłumaczę.

Xbox Series X/S nie łączy się z WiFi – co w taki wypadku zrobić?

Xbox Series X wifi

Jeśli twój Xbox Series X lub Xbox Series S nie chce się połączyć z WiFi, to spokojnie – twoja konsola nie jest uszkodzona, a z twoim internetem (najprawdopodobniej) jest wszystko w porządku. Po spędzeniu kilku godzin na testowaniu różnych ustawień routera udało mi się odkryć, że nowe konsole Microsoftu mają problem z WiFi o pasmie 5 GHz. Mówiąc prościej – jeśli korzystasz z tej częstotliwości, to właśnie dlatego twój Xbox Series X lub Series S nie chce się połączyć z WiFi. Rozwiązaniem tego problemu jest przełączenie się na pasmo 2,4 GHz. Można to zrobić w ustawieniach swojego routera. W moim (TP-Link Archer C2) wygląda to tak:

Xbox Series X WiFi

Wystarczy odznaczyć 5 GHz i zapisać zmiany. Czym różni się częstotliwość 2,4 GHz od 5 GHz? Głównie maksymalną prędkością pobierania – w przypadku tej pierwszej jest to nawet 600 MB/s, a drugiej – do 1300 MB/s. Warto jednak zaznaczyć, że pasmo 2,4 GHz jest znacznie bardziej oblegane aniżeli 5 GHz, co oznacza, że spadki prędkości mogą być niezwykle częste. Nie jest to zatem idealne rozwiązanie, ale jeśli twój Xbox Series X lub Series S nie chce się połączyć z WiFi, to innego wartego uwagi na razie po prostu nie ma. Pozostaje nam liczyć, że Microsoft wyda odpowiednie uaktualnienie eliminujące tę niedogodność.

Alternatywą dla WiFi jest połączenie konsoli z internetem za pomocą kabla sieciowego Ethernet. W tym celu wystarczy kupić odpowiedni przewód, pierwszą końcówkę wpiąć do Xboxa Series X lub Series S, a drugą do routera. Należy jednak pamiętać, że kable Ethernet mają ograniczenia prędkości – te za 10-20 zł najczęściej będą przesyłać maksymalnie 100 Mb/s. Droższe poradzą sobie z szybszym internetem, dlatego warto wybrać przewód idealny dla swojego pakietu.

Xbox Series X/S nie łączy się z WiFi – podsumowanie

Mam nadzieję, że niniejszy poradnik okazał się przydatny i już wiesz co zrobić, jeśli twój Xbox Series X lub Xbox Series S nie łączy się z WiFi. Żadne z wymienionych rozwiązań nie jest co prawda idealne, ale nic lepszego na chwilę obecną nie mogę z czystym sumieniem polecić. Niektórzy informują, że pomaga też wyłącznie szyfrowania WPA w ustawieniach routera, ale wiąże się to z wieloma niebezpieczeństwami, dlatego nie warto tego robić. Ryzyko jest po prostu zbyt duże.

Zobacz także: Pracownik Microsoft Xbox odpiera zarzuty względem Xbox Series S

Nie da się ukryć, że coś takiego nie powinno występować w żadnej współczesnej konsoli, ale cóż – wpadki się zdarzają. Być może Microsoft już niedługo podłapie temat i w końcu się nim zajmie. Tymczasem dajcie znać w komentarzach, czy borykaliście się z tytułowym problemem!

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kacper Kościański

Pasjonat nowych technologii, dobrych seriali i gier.