Weekend może być dobrą okazją do porządków i to nie tylko tych domowych. Dziś posprzątamy… nasz profil na Facebooku. Nieodłączną częścią naszych czasów jest to, że spędzamy w social mediach sporo czasu i służą nam one do coraz większej ilości zadań. Warto więc zadbać o to, co się dzieje na naszych profilach.

Profil na Facebooku – dlaczego warto na nim zrobić porządek?

Czy tego chcemy, czy nie, profil na Facebooku pełni m.in. funkcję pewnego rodzaju wizytówki. Może na niego zajrzeć choćby nasz potencjalny pracodawca przed tym, gdy ostatecznie zdecyduje, kogo zaprosić na rozmowę klasyfikacyjną. Łatwo znacząco obniżyć swoje szanse na otrzymanie pracy, lub przynajmniej narazić się na śmieszność przez np. wpis w stylu szlachta nie pracuje w rubryce zatrudnienie, umieszczony kilka lat wcześniej.

Dzięki uporządkowaniu swojego profilu na Facebooku korzystanie z tego portalu będzie bardziej konstruktywne. Nie będziemy tracić już czasu na treści, które w gruncie rzeczy dawno przestały nas interesować, lecz wyświetlają się nam, bo np. kiedyś polubiliśmy jakąś stronę. Zyskamy czas na przeglądanie interesujących nas treści, które wcześniej mogły nam umknąć, lub zredukujemy czas spędzany na portalu. Tak czy inaczej, wyjdzie nam to na dobre.

Wreszcie dzięki porządkom na Facebooku unikniemy sytuacji, w której nasz profil zdradza o nas przypadkowym osobom więcej, niż byśmy chcieli. Zajmiemy się bowiem także ustawieniami prywatności.

Krok 1: przejrzyj sekcję polubionych stron na swoim profilu na Facebooku i usuń to, co Cię nie interesuje

Sekcja polubionych stron znajduje się na naszym profilu i m.in. od jej zawartości zależy, co wyświetla nam się w aktualnościach na Facebooku. Do listy polubionych przez nas stron przeważnie mają dostęp również nasi znajomi lub wszyscy użytkownicy Facebooka (to jednak zależy od ustawień naszego profilu). Na przestrzeni lat zmieniają się nasze zainteresowania, poglądy i źródła wiedzy, z których chcemy korzystać. Warto więc raz na jakiś czas przejrzeć listę polubionych stron i odlajkować te, które już nas nie interesują. Dobrze jest także wiedzieć, że istnieje coś takiego, jak ustawienia obserwowania. Dostęp do takiej zakładki zyskamy, gdy po najechaniu na polubioną stronę wybierzemy przycisk z charakterystycznymi trzema kropkami, znajdujący się tuż obok przycisku lubię to! i ikonki czatu. Tam możemy np. ustawić, by posty z danej strony nie pokazywały nam się w aktualnościach przez 30 dni lub przeciwnie – by miały pierwszeństwo przed innymi.

Krok 2: czas na zrobienie porządku z grupami

Jeśli używamy Facebooka od dłuższego czasu, prawdopodobnie należymy do całkiem pokaźnej ilości grup. Przy czym wcale nie oznacza to, że ze wszystkich korzystamy. Do niektórych dołączyliśmy w konkretnym celu i dawno o nich zapomnieliśmy. Są też takie, do których kiedyś dodali nas znajomi i w zasadzie z nich nie korzystamy. W obydwu przypadkach możemy takie grupy opuścić. Szczególnie istotne dla nas grupy możemy natomiast mieć po lewej stronie w panelu Facebooka. Wystarczy utworzyć odpowiedni skrót.

Krok 3: sprawdź, kogo masz w znajomych

Skoro w grupach oraz obserwowanych stronach mamy już porządek, czas zająć się znajomymi. Przejrzyjmy listę naszych znajomych i usuńmy z nich stare, zdublowane lub nieaktywne konta. Być może przez przypadek dodaliśmy kiedyś do znajomych kogoś, kogo wcale nie znamy? W takim przypadku również można zastanowić się nad usunięciem konta ze znajomych. Jeżeli mamy znajomego, który notorycznie publikuje irytujące nas treści, ale nie chcemy usuwać go ze znajomych, możemy przestać go obserwować. Jeśli natomiast na czyichś postach szczególnie nam zależy, możemy przy jego koncie wybrać opcję wyświetlaj najpierw. Facebook pozwala również tworzyć listy znajomych (np. bliscy znajomi). Ich stworzenie może zająć trochę czasu, ale za to potem będziemy mogli np. udostępniać treści konkretnej grupie osób w ciągu chwili, nie zagłębiając się w edycję prywatności posta.

Krok 4: przejrzyj zawartość swojego profilu i sprawdź ustawienia prywatności

Wejdźmy na nasz profil i przejrzyjmy jego zawartość. Zweryfikujmy dane znajdujące się w sekcjach informacje oraz prezentacja. Pousuwajmy też niepotrzebne, stare posty z osi czasu. W górnej części naszego profilu znajduje się opcja wyświetl jako. Pozwala ona zobaczyć, co widzi obca osoba odwiedzająca nasz profil. Warto z niej czasem skorzystać. Dobrym pomysłem jest również zajrzenie do zakładki kontrola prywatności. Znajduje się ona w sekcji ustawienia i prywatność, do której można się dostać poprzez rozwinięcie menu z prawego górnego roku (tego samego, które umożliwia m.in. wylogowanie się). Tam krok po kroku możemy sprawdzić status prywatności konkretnych danych o nas – czy widzą je wszyscy, tylko znajomi, a może wyłącznie my. Jeśli coś nam nie odpowiada, mamy możliwość zmiany ustawień.

Czytaj także: Profil na Instagramie – jak go uporządkować i odświeżyć? Co zrobić, by wyglądał dobrze?

Warto utrzymywać w porządku swój profil na Facebooku

Czynności opisane w tym poradniku pozwalają zachować kontrolę nad tym, co znajduje się na naszym Facebooku i jak możemy być postrzegani przez innych na podstawie treści, które są na naszym profilu. Dzięki porządkowi na Facebooku w aktualnościach zobaczymy także mniej treści, które zupełnie nas nie interesują. Wreszcie będziemy mieli kontrolę nad aspektem prywatności.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.