Nie każdy z nas ma profil na Instagramie wyłącznie w celach prywatnych. Wiele osób prowadzi konta tematyczne lub służbowe. Są też tacy, którzy chcą dotrzeć ze swoim teoretycznie zwykłym profilem do szerszego grona odbiorców, licząc na ciekawe współprace z markami. W takich przypadkach warto, by nasz profil prezentował się w miarę możliwości estetycznie oraz profesjonalnie – m.in. od tego będzie zależało, czy ktoś zostanie naszym obserwatorem na dłużej.

Profil na Instagramie – jak go uporządkować?

Zanim zajmiemy się szczegółowym planowaniem, w jaki sposób prowadzić swojego Instagrama w przyszłości, warto zająć się stanem naszego profilu w tej chwili. Przede wszystkim zweryfikujmy jego wartość, czyli zdjęcia. Możemy zastanowić się, czy wszystkie pasują do koncepcji naszego konta. Być może na naszym profilu są fotografie niespójne z tym, czego dotyczy tematyka profilu, albo np. takie w słabej jakości? W takim wypadku warto się ich pozbyć. Niekoniecznie musimy być skazani na zupełne usuwanie zdjęć z portalu. Instagram pozwala na zarchiwizowanie posta. Wtedy trafi on do specjalnej sekcji naszego konta widocznej tylko dla nas. Jeśli w przyszłości zmienimy naszą decyzję, nie ma problemu z przywróceniem posta w pierwotnym kształcie na nasz publiczny profil.

Zostawmy na naszym koncie tylko naprawdę udane fotografie, które współgrają z naszą wstępną wizją tego, jak od teraz będzie wyglądał profil. W niektórych przypadkach, analizując skalę potrzebnych porządków, możemy uznać, że w zasadzie lepiej byłoby zacząć prowadzenie profilu od nowa. Jeśli posiadamy już pewne grono obserwatorów i nie żal nam specjalnie starych postów, możemy całkowicie wyczyścić nasz profil i zacząć prowadzić go od początku. W innym wypadku możemy np. pozostawić obecne konto jako prywatne, a do określonego celu założyć nowe.

Jak prowadzić swój profil, żeby wyglądał estetycznie i zachęcał do obserwowania go?

Dodajesz na Instagrama posty na zupełnie niezwiązane ze sobą tematy? A może wrzucasz fotografie w całkowicie różnym stylu i kolorystyce? Jeśli prowadzisz prywatny profil na swój użytek, nie ma większego problemu. Jeśli jednak chcesz zatrzymać na swoim koncie dużą grupę odbiorców z zewnątrz, to poza pewnymi wyjątkami nie będzie to dobra strategia.

Na Instagramie świetnie prezentują się profile prowadzone konsekwentnie w określonym stylu. Sprawiają wrażenie spójnej całości i pokazują, że autor ewidentnie ma pomysł na to, co robi. Spróbujmy określić więc jakiś punkt wspólny, który będzie obowiązywał dla wszystkich fotografii przez nas publikowanych. Oprócz tematyki niech będą to np. określone filtry, które będziemy stosować do każdego zdjęcia.

Oczywiście w wielu przypadkach zachowanie pełnej spójności utrudniałoby sprawne działanie na Instagramie – czasem chcemy publikować posty różnego typu. Czy wtedy musimy pogodzić się z chaosem na naszym profilu? Zdecydowanie nie. Wystarczy znaleźć schemat publikacji zdjęć adekwatny do naszej działalności.

Pierwszy to publikowanie zdjęć seriami po 3, 6, 9 itd. w zależności od potrzeb. Sprawdzi się on np. w przypadku fotografów. Robisz zdjęcia przyrodzie, architekturze, ale też ludziom? Może wykonujesz tylko sesje zdjęciowe z modelkami/modelami, ale w różnych stylach? Wystarczy, że będziesz publikować po kolei po 3 (lub wielokrotność tej liczby) zdjęcia z danego miejsca/sesji. Na twoim profilu zdjęcia z danego zakresu będą tworzyć poziome pasy jeden nad drugim i całość będzie uporządkowana.

Drugi sposób polega na wybraniu dwóch lub trzech typów postów, które będziemy publikować naprzemiennie. Sprawdzi się w przypadku osób, które chcą publikować np. zarówno swoje fotografie, jak i rysunki/grafiki. Wybieramy jeden z następujących schematów:

  • Post A, post B, post B, post A, post B, post B itd.
  • Posta A, post B, post C, post A, post B, post C itd.

Efektem takiego rozplanowania postów będą pionowe słupki z podobnymi zdjęciami widoczne na naszym głównym profilu. Przykładowe warianty jednej jak i drugiej metody możecie zobaczyć na schemacie (ilustracja pod nagłówkiem).

Co zrobić, by na naszym profilu panował porządek, a jednocześnie by był on praktyczny? Kilka dodatkowych porad

Jeśli chcemy zadbać o nasz instagramowy profil, warto także zadbać o kilka innych kwestii.

  • Wykorzystujmy potencjał wyróżnionych relacji. Szczególnie wartościowe materiały zamieszczone na instastories możemy udostępnić na naszym profilu do odtwarzania przez odwiedzających nasze konto. Standardowy limit 24h widoczności wtedy nie obowiązuje. Relacje możemy opisywać i grupować.
  • Nie wrzucaj bardzo dużej liczby zdjęć w krótkim odstępie czasu. Lepiej, by posty ukazywały się nieco rzadziej, ale wszystkie były dopracowane i wysokiej jakości.
  • Zadbaj o ciekawe opisy i hashtagi pod fotografiami, ale też nie przesadzaj. Bardzo długie elaboraty mogą zanudzić odbiorcę i średnio współgrać ze zdjęciem. Tu warto po prostu mieć wyczucie – trudno określić konkretne normy, wiele zależy od tego, jakiego typu profil prowadzisz.
  • Uzupełnij biogram, warto, by twój profil na instagramie go posiadał – opisz krótko, hasłowo, z użyciem punktorów czy emotikon na początku, czego dotyczy prowadzone przez ciebie konto.
  • Nie zaniedbuj szczegółów. Wskazanie lokalizacji zrobienia zdjęcia czy wykorzystanie dodatkowych możliwości instastories, jak np. ankiety, z pewnością nie zaszkodzi. W niektórych przypadkach może natomiast sprawić, że wytworzony przez ciebie komunikat będzie pełniejszy.

Czytaj także: Jak sprawdzić IMEI w telefonie i który operator ma swoją wyszukiwarkę?

Co zrobić, żeby profil na Instagramie wyglądał dobrze? – podsumowanie

Podsumowując, pracę nad swoim instagramowym profilem warto rozpocząć od weryfikacji jego obecnego stanu. Następnie podejmujemy decyzję – stosujemy nieznaczne poprawki, jak archiwizacja pojedynczych postów, czy może zaczynamy tworzyć profil niemal od początku? Gdy już uporządkujemy nasze konto, warto przyjąć pewną spójną koncepcję i publikować posty na Instagramie zgodnie z nią.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.