Zmieniasz telefon i chcesz sprzedać stare urządzenie, z którego już nie będziesz korzystał? Podpowiadamy, co trzeba zrobić przed sprzedażą smartfona, by nie narazić siebie (lub następnego właściciela telefonu) na kłopoty. Zajmiemy się również kwestią odpowiedniego przygotowania samego ogłoszenia o sprzedaży urządzenia.

Co zrobić przed sprzedażą smartfona? Zacznijmy od wykasowania danych i wyjęcia kart

Przed sprzedażą telefonu koniecznie trzeba usunąć swoje prywatne dane z urządzenia. Zgromadzone przez miesiące (lub lata) zdjęcia, filmy, notatki czy kontakty nie powinny być widoczne dla kolejnego właściciela telefonu. Należy zatem dokładnie przejrzeć zawartość smartfona, którego chcemy sprzedać. Niepotrzebne pliki usuwamy, a te, które są dla nas wartościowe, zgrywamy na komputer lub tworzymy np. kopię zapasową w chmurze. W nieco lepszej sytuacji jesteśmy, gdy już posiadamy nowy telefon. Wtedy za pomocą wybranej aplikacji (np. ze sklepu Google Play) możemy od razu przenieść pliki ze starego urządzenia na nowe. Inny, nieco bardziej czasochłonny sposób, to wykorzystanie modułu Bluetooth i menadżera plików.

Załóżmy, że przenieśliśmy ważne pliki ze smartfona, którego chcemy sprzedać na nowy telefon lub utworzyliśmy ich kopię zapasową na przyszłość. Czas ostatecznie wyczyścić sprzedawany telefon. W tym celu koniecznie usuwamy nasze konto użytkownika (w przypadku telefonów z Androidem – konto Google). Jeśli przed przywróceniem ustawień fabrycznych nie usuniemy ręcznie konta Google, to będziemy musieli po restarcie ponownie logować się na swoje konto, a nie o to nam chodzi. Po usunięciu konta czas na wykasowanie prywatnych danych i informacji świadczących o sposobie, w jaki korzystaliśmy z telefonu. Wspomniane już przywrócenie smartfona do ustawień fabrycznych to dosyć skuteczna i szybka metoda usuwania informacji na swój temat. Jeśli chcemy mieć jednak większe poczucie bezpieczeństwa, możemy zaszyfrować dane przed ich usunięciem. Podczas przywracania ustawień fabrycznych, oprócz samych danych zostanie wtedy usunięty także klucz do ich odszyfrowania. Nie zapomnijmy o usunięciu z telefonu kart: SIM oraz micro SD. To również istotna kwestia.

Dane usunięte, a karty wyjęte? Czas przygotować smartfona do sprzedaży

Znajdźcie wszystkie akcesoria i dokumenty związane ze smartfonem, który chcecie sprzedać. Ogłoszenia, z których wynika, że sprzedający chce się pozbyć telefonu bez niczego w zestawie, stwarzają podejrzenia: co się stało z akcesoriami? Z jakiego źródła pochodzi smartfon, czy nie był kradziony? Sprzedawanie kompletnego zestawu wygląda profesjonalnie – łatwiej znajdziecie chętnego na zakup i uzyskacie większą kwotę. Przygotujcie więc pudełko, ładowarkę, kable i słuchawki dołączone przez producenta, etui (jeśli posiadacie). Warto znaleźć także dokumenty: instrukcję, kartę gwarancyjną, ewentualną dokumentację napraw, a także dowód zakupu. Jeśli sprzedawany telefon kupiliście dosyć niedawno paragon lub faktura może pozwolić nowemu użytkownikowi cieszyć się gwarancją. W przypadku, gdy sprzedajemy np. 3-letni telefon, dołączenie dowodu zakupu także nie zaszkodzi – daje kupującemu pewność źródła, z jakiego pochodzi smartfon.

Zarówno smartfon, jak i akcesoria do niego warto doprowadzić do jak najlepszego stanu. W większości przypadków wystarczy dokładnie wyczyścić przedmioty, szczególnie sam telefon. Czyste urządzenie prezentuje się zdecydowanie lepiej, niż brudne. Jeśli na ekranie jest folia lub szkło w kiepskim stanie, usuńmy je. Na taki ruch możemy się zresztą zdecydować nawet wtedy, gdy akcesorium ochronne jest w dobrym stanie. W przypadku czystego ekranu dużo łatwiej ocenić jego rzeczywisty stan potencjalnemu kupcowi, a jeśli dotychczas mieliśmy naklejone szkło lub folię, to stanu wyświetlacza prawdopodobnie nie musimy się wstydzić i będzie on tylko atutem.

Przed sprzedażą smartfona musimy jeszcze tylko przygotować ogłoszenie

Najłatwiej dotrzeć do osób zainteresowanych zakupem naszego telefonu jest przez internet. Możemy zamieścić ogłoszenie na platformach takich jak OLX czy Allegro lub np. na grupie sprzedażowej na Facebooku. Przygotowując ogłoszenie, warto pamiętać o kilku zasadach:

  • Tytuł i zdjęcie na miniaturce odgrywają kluczową rolę. Portale ogłoszeniowe są pełne najróżniejszych ofert. Widząc tytuł w stylu sprzedam telefon i niewyraźne zdjęcie raczej nikomu nie będzie chciało się sprawdzać, czy może jakimś cudem ma do czynienia z okazją. W krótkim tytule umieśćmy markę i model smartfona, ew. informację o jego stanie technicznym lub znaczącym atucie. Przykład: Samsung Galaxy A51, stan bdb, na gwarancji. Na miniaturkę ogłoszenia wybierzmy fotografię przyciągającą wzrok i robiącą dobre wrażenie, np. całego sprzedawanego zestawu.
  • Nie ograniczajmy się do 1-2 zdjęć. Zróbmy przynajmniej kilka wyraźnych fotografii smartfona w dobrym świetle, dzięki czemu osoby zainteresowane będą mogły zobaczyć, w jakim stanie jest telefon.
  • Piszmy prawdę w opisie. Jeśli telefon ma istotne zalety, jak najbardziej trzeba o nich wspomnieć. Nie piszmy jednak nieprawdy lub nie zatajajmy istotnych wad urządzenia. Prawda raczej i tak wyjdzie na jaw, a lepiej unikać nieprzyjemnych sytuacji z kupującym.
  • Starajmy się opisać nasze urządzenie w miarę zwięźle i konkretnie. Warto nieco się rozpisać, by osoba zainteresowana wiedziała, co może kupić. Nie przesadzajmy jednak z elaboratami o całej historii naszego smartfona. Skupmy się na konkretach, faktach.
  • Rozsądnie wyceńmy naszego smartfona. Pomoże nam w tym wcześniejsze zorientowanie się w sytuacji na rynku używanych telefonów. Sprawdźmy, za ile swoje telefony sprzedają inni.

Czytaj także: Serwisant telefonów – jak nim zostać? Wymagania, zarobki, kulisy pracy

Zastosowanie się do powyższych porad powinno nie tylko ułatwić proces sprzedaży smartfona, ale także zrobić to w sposób bezpieczny. Nowy właściciel nie będzie miał dostępu do naszych prywatnych danych. My natomiast nie spotkamy się z wieloma reakcjami rozczarowanych zainteresowanych zakupem, ponieważ urządzenie będzie odpowiednio przygotowane do sprzedaży i zrobi dobre wrażenie.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.