numer kierunkowy 53

Numer kierunkowy 53? Nie oddzwaniaj!

3 minuty czytania
Komentarze

Większość z nas ma w zwyczaju oddzwaniać na numery, z których ma nieodebrane połączenie w swoim spisie połączeń. To w niektórych przypadkach może nie skończyć się dla nas dobrze. Szczególnie jeśli zdecydujemy się oddzwonić na numer kierunkowy 53. Połączenia z numerów, które zaczynają się od +53, to na 100% połączenia z Kuby. Od kilku lat właśnie z takich numerów dzwonią oszuści, którzy chcą nas nabrać na pewien sprytny przekręt. Ze znanych nam informacji wynika, że ofiarami padają najczęściej posiadacze numeru u operatora Orange, lub takiego, który był kiedyś w Orange, ale został przeniesiony. Rzecznik operatora na Twitterze apelował o uwagę i niewykonywanie połączeń zwrotnych na numer kierunkowy 53 z Kuby. Jakie są konsekwencje oddzwonienia i na czym polega oszustwo?

Numer kierunkowy 53 – na czym polega oszustwo?

Numer kierunkowy 53

Oszuści z wyspiarskiego państwa Kuba, które położone jest na Morzu Karaibskim, wymyślili sobie, że będą dzwonić na nasze polskie numery. Puszczają zaledwie jeden, maksymalnie dwa sygnały. Nie chcą z nami na pewno porozmawiać, tylko zmusić nas do oddzwonienia. Na tym im konkretnie zależy. Co się stanie, gdy zadzwonimy pod ten numer? Nie dość, że narażamy się na opłaty za wykonanie połączenia międzynarodowego, to jeszcze możemy zostać obciążeni opłatą za połączenie premium. Całość może kosztować nas bardzo dużo pieniędzy! Po odebraniu połączenia przez oszustów będziemy słyszeć tylko ciszę, więc możemy pomyśleć, że połączenie nie zostało jeszcze nawiązane, natomiast opłaty już wtedy zostają naliczane. Im dłuższa rozmowa, tym większy rachunek. Orange zlitowało się nad klientami, ale kazało potraktować to jako wyjątkową sytuację, nie wiadomo czy zrobi tak drugi raz.

Numer kierunkowy 53 z Kuby – po czym rozpoznać oszustwo?

Numer kierunkowy 53 Orange

Bardzo często połączenia z tych numerów przychodzą do Polaków w późnych godzinach, często w środku nocy. Sama to już jest bardzo podejrzane. Kolejna rzecz, która wskazuje na oszustwo to oczywiście bardzo krótki dzwonek. Jest on krótki specjalnie po to, byśmy nie zdążyli odebrać. Odebranie nie powinno być płatne, natomiast zadzwonienie na ten numer już tak.

Zobacz też: [Sprzed dekady] Kubańczycy dostali zgodę na… kupienie sobie telefonów.

Dzwonią do mnie numery z +53 na początku – co robić?

Warto zachować zdrowy rozsądek i powstrzymać swoją ciekawość. Jedyna rada to nie oddzwaniać i najlepiej też nie odbierać połączeń z Kuby, jeśli oczywiście nie macie tam żadnej rodziny czy znajomych. Radzę również uważać nie tylko klientom Orange, ale też innych operatorów. To, że oszuści wykorzystali takie numery, nie oznacza, że w przyszłości nie skorzystają z innych możliwości. Warto ogólnie zwracać uwagę na to, kto do nas dzwoni. Jeśli nie spodziewamy się żadnego telefonu zza granicy to lepiej dać sobie spokój z oddzwanianiem. Orange Polska zachęcało do zablokowania połączeń wychodzących na numery zagraniczne, jednak ja radziłbym się z tym powstrzymać, może się to nam kiedyś przydać. Polecam dodać podejrzane numery, które do nas dzwonią do czarnej listy. Nie będą nas już wtedy niepokoić. Jeżeli chcecie się zabezpieczyć przed niemiłymi telefonami z Ameryki Środkowej na zaś, to poniżej umieszczam numery, z których najczęściej dzwonili oszuści:

  • +53 54990763
  • +53 52652902
  • +53 54990760
  • +53 47281764
  • +53 58842850
  • +53 47281770
  • +53 58841893

Motyw