ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Koniec piractwa w Android Market?

Autor: Jakub Bereziewicz Kategoria: Newsy
android market pirat

Na oficjalnym blogu Android Developers, pojawił się bardzo interesujący, a za razem przerażający wpis.

„In my conversations with Android developers, I often hear that you’d like better protection against unauthorized use of your applications. So today, I’m pleased to announce the release of a licensing service for applications in Android Market. 

This simple and free service provides a secure mechanism to manage access to all Android Market paid applications targeting Android 1.5 or higher. At run time, with the inclusion of a set of libraries provided by us, your application can query the Android Market licensing server to determine the license status of your users. It returns information on whether your users are authorized to use the app based on stored sales records.

This licensing service operating real time over the network provides more flexibility in choosing license-enforcement strategies, and a more secure approach in protecting your applications from unauthorized use, than copy protection.

The licensing service is available now; our plan is for it to replace the current Android Market copy-protection mechanism over the next few months. I encourage you to check out the Licensing Your Applications section of our Developer Guide and the Android Market Help Center to learn how you can take advantage of this new service immediately.”

Mowa tutaj o powstaniu nowego zabezpieczenia, mającego na celu wyeliminowanie możliwości uruchomienia na telefonie pirackich aplikacji. Ma ono być dostępne dla wszystkich developerów, którzy czują potrzebę zaimplementowania tego w swoich aplikacjach.
Sam fakt że takie zabezpieczenie powstało uważam za dobry, jednak tylko w momencie gdy płatne aplikacje w markecie zostaną otwarte dla wszystkich państw. Co w sumie jest mocno prawdopodobne, biorąc pod uwagę ostatnie informacje o dodaniu nowych dróg płatności w markecie. Jednak nie jest to w żaden sposób jeszcze potwierdzone.

Nie bez powodu jednak napisałem na wstępie, że ta wiadomość jest przerażająca. Wystarczy spojrzeć jak cały mechanizm działa.

Jak widać na załączonym obrazku, program zanim uruchomi swój główny proces, weryfikuje po przez Android Market czy wolno mu to zrobić. Sprawdzany jest dowód zakupu aplikacji w markecie, a co za tym idzie program musi połączyć się z internetem. W sytuacji gdy program uzna że jest nielegalny lub nie uzyska połączenia z internetem, najzwyczajniej się nie uruchomi.
Jest to bardzo niepokojąca informacja, z racji tego że nie każdy ma stały dostęp do internetu w telefonie, a już na pewno nie wszędzie.

Wyobraźcie sobie sytuację że jedziecie na weekend w góry, czy do lasu. I pomimo że macie wykupiony pakiet internetowy u swojego operatora, to po prostu nie macie tam zasięgu. W tym momencie nie jesteście w stanie skorzystać z żadnej aplikacji na telefonie, która posiada owe zabezpieczenie.Pomyślcie również jak wiele razy się może zdarzyć, że aplikacja wam się nie uruchomiła, bo akurat przez moment miałeś słabe połączenie z internetem. I dopiero po dwóch czy trzech próbach udaje ci się ją uruchomić.
No i ogólnie sam fakt, że aplikacja nim się uruchomi musi dostać pozwolenie przez internet, może znacznie spowolnić jej uruchamianie.

Ja uważam że ogólne założenie jest dobre, ale jeżeli moje podejrzenia się potwierdzą to będzie to źródłem masy problemów.

Dyskusja na Forum Android

Sprawdź najnowsze wpisy