Koniec piractwa w Android Market?

Jakub Bereziewicz 2010-07-30

android market pirat

Na oficjalnym blogu Android Developers, pojawił się bardzo interesujący, a za razem przerażający wpis.

„In my conversations with Android developers, I often hear that you’d like better protection against unauthorized use of your applications. So today, I’m pleased to announce the release of a licensing service for applications in Android Market. 

This simple and free service provides a secure mechanism to manage access to all Android Market paid applications targeting Android 1.5 or higher. At run time, with the inclusion of a set of libraries provided by us, your application can query the Android Market licensing server to determine the license status of your users. It returns information on whether your users are authorized to use the app based on stored sales records.

This licensing service operating real time over the network provides more flexibility in choosing license-enforcement strategies, and a more secure approach in protecting your applications from unauthorized use, than copy protection.

The licensing service is available now; our plan is for it to replace the current Android Market copy-protection mechanism over the next few months. I encourage you to check out the Licensing Your Applications section of our Developer Guide and the Android Market Help Center to learn how you can take advantage of this new service immediately.”

Mowa tutaj o powstaniu nowego zabezpieczenia, mającego na celu wyeliminowanie możliwości uruchomienia na telefonie pirackich aplikacji. Ma ono być dostępne dla wszystkich developerów, którzy czują potrzebę zaimplementowania tego w swoich aplikacjach.
Sam fakt że takie zabezpieczenie powstało uważam za dobry, jednak tylko w momencie gdy płatne aplikacje w markecie zostaną otwarte dla wszystkich państw. Co w sumie jest mocno prawdopodobne, biorąc pod uwagę ostatnie informacje o dodaniu nowych dróg płatności w markecie. Jednak nie jest to w żaden sposób jeszcze potwierdzone.

Nie bez powodu jednak napisałem na wstępie, że ta wiadomość jest przerażająca. Wystarczy spojrzeć jak cały mechanizm działa.

Jak widać na załączonym obrazku, program zanim uruchomi swój główny proces, weryfikuje po przez Android Market czy wolno mu to zrobić. Sprawdzany jest dowód zakupu aplikacji w markecie, a co za tym idzie program musi połączyć się z internetem. W sytuacji gdy program uzna że jest nielegalny lub nie uzyska połączenia z internetem, najzwyczajniej się nie uruchomi.
Jest to bardzo niepokojąca informacja, z racji tego że nie każdy ma stały dostęp do internetu w telefonie, a już na pewno nie wszędzie.

Wyobraźcie sobie sytuację że jedziecie na weekend w góry, czy do lasu. I pomimo że macie wykupiony pakiet internetowy u swojego operatora, to po prostu nie macie tam zasięgu. W tym momencie nie jesteście w stanie skorzystać z żadnej aplikacji na telefonie, która posiada owe zabezpieczenie.Pomyślcie również jak wiele razy się może zdarzyć, że aplikacja wam się nie uruchomiła, bo akurat przez moment miałeś słabe połączenie z internetem. I dopiero po dwóch czy trzech próbach udaje ci się ją uruchomić.
No i ogólnie sam fakt, że aplikacja nim się uruchomi musi dostać pozwolenie przez internet, może znacznie spowolnić jej uruchamianie.

Ja uważam że ogólne założenie jest dobre, ale jeżeli moje podejrzenia się potwierdzą to będzie to źródłem masy problemów.

Dyskusja na Forum Android • rammiro

  News pochodzi z 28-07-10, 01:10.

  Proponuję samemu zostać redaktorem i pisać same w 100% rzetelne artykuły.

 • gzajac

  [quote name=”volgar”]Panie Grzegorzu, kiedy ja pisałem ten tekst, nie istniał jeszcze wpis który pan przytoczył, powstał on później. Stąd też nie był on uwzględniony.
  I tak jak Jakub napisał, ja nie jestem redaktorem. Napisałem newsa na forum i został on doceniony 😉

  Pozdrawiam![/quote]

  Ten news został opublikowany na waszej stronie wczoraj 30 lipca. Na blogu Googla aktualizacja wpisu jest z 27 lipca.

  Zatem jak napisaliście newsa wcześniej a publikujecie kilka dni później to uważam że rzetelność wymaga sprawdzenia czy u źródła coś się nie zmieniło.

  Taki news wprowadza w błąd wielu ludzi.

  Może warto zatem zaktualizować waszą notatkę do stanu faktycznego?

 • volgar

  Panie Grzegorzu, kiedy ja pisałem ten tekst, nie istniał jeszcze wpis który pan przytoczył, powstał on później. Stąd też nie był on uwzględniony.
  I tak jak Jakub napisał, ja nie jestem redaktorem. Napisałem newsa na forum i został on doceniony 😉

  Pozdrawiam!

 • rammiro

  News pochodzi z „Newsroom’u” na forum. Jest podany link.

 • Gość

  @Piotrek290 bo co bo nie bedziesz mogl prosto warezic? no bez przesady – dobrze ze Google wymyslilo nowy sposob ukrocenia tego procederu i patrzac w dokumentacje, to jest to wcale nie glupi patent (w SDK od pewnego czasu sa przyklady uzycia tego). Narzedzie daje bardzo duza swobode autorowi w jego implementacji i konfiguracji, ma racje Grzegorz Zajac – ten news jest tak rzetelny jak nasi politycy… zainteresowanych odsylam tutaj: http://developer.android.com/guide/publishing/licensing.html

 • Gość

  Bez problemu do obejścia takie zabezpieczenie jest stosowane w grach i obchodzi się je banalnie albo jakiś app na tel wysyłający certyfikat albo serwer w necie wysyłający piracki certyfikat i odpowiedni crack do app

 • jogurt

  heh download zniknął przy okazji wczorajszej aktualizacji nt automapy, która została skasowana, ponieważ ktoś z teamu AM napisał, że i tak zostanie spiracona i umieszczona tutaj 🙂

 • piotrek290

  Widać, że z Android Market robi się jak drugi App Store.
  Jeśli dalej tak będzie to powrócę do Windows Mobile.

  @Grzegorz Zajac, co z tego, że będzie cache’owane. I tak będzie to do d*… bani rozwiązanie.

 • robertd

  Sądzę, że sprawdzanie będzie jednokrotne, lub ew raz na jakiś okres (1/2roku, 1rok), było by to sensowne i myślę, że google przemyślało tą kwestię.
  Pamiętacie burzę przy G1, co będzie jak wyjadę za granicę 🙂

 • gzajac

  Brawa za „rzetelność” tego newsa. Redaktorze szanowny, trzeba czytać dokładnie o co w tym wszystkim chodzi a nie tylko 1 lub 2 akapity z developerskiego bloga Googla.

  Troszeczkę wyżej jest napisane:

  „Obviously, you can’t call out to the server when the device is off-network. In this situation you have to decide what to do; one option is to cache licensing status, and LVL includes prebuilt modules to support that.”

 • eighthzone

  Jestem za ale tylko w przypadku aplikacji online i tylko po uprzednim udostepnieniu nam marketu. Jeśli appy nie wymagające dostępu do neta będą w ten sposób zabezpieczane to będzie to głupota dekady.

 • websterek

  Z tej okazji widzę ze download zniknął

 • Gość

  Ja tam nie widzę w tym nic szczególnie niepokojącego… Każdy logicznie myślący developer po przeanalizowaniu wad takiego zabezpieczenia (m.in. wymienionych w artykule) sam dojdzie do słusznego wniosku że zwyczajnie stracilby na tym. Ci użytkownicy, którzy do tej pory używali pirackiej wersji poszukają sobie alternatywnej, niezabezpieczonej aplikacji i z jej pirackiej wersji będą korzystać. Natomiast użytkownicy, którzy chcieliby legalnie zakupić i używać aplikacji, ze względu na uciążliwości związane z działaniem zabezpieczenia, w większości zrezygnują z niej i kupią alternatywną aplikację od konkurencji.
  Tak więc jasno widać, że pomysł się nie sprawdzi, bo sami developerzy nie będą zainteresowani spadkiem własnych dochodów.

 • senegital

  [quote]Pomysł dobry, O.K. ale powinno być tak: Aplikacja sprawdza legalność tylko przy pierwszym jej włączeniu, a nie za każdym razem[/quote] I tak wasnie powinno być
  Cohodziaż zawsze znajdzie się ktoś kto zamie te zabezpieczenia

 • icebergdroid

  Pomysł dobry, O.K. ale powinno być tak: Aplikacja sprawdza legalność tylko przy pierwszym jej włączeniu, a nie za każdym razem. Inaczej będzie to generować dodatkowe koszty związane z dostępem do sieci bo nie zawsze jest się w zasięgu WiFi. Sam proces włączenia programu również się wydłuży z racji tego taka weryfikacja trochę trwa.
  Druga sprawa to: otwarcie płatnej części Marketu dla Polskich użytkowników i uproszczenie procedury związanej z płatnościami za aplikacje zakupione poprzez Market.x