Google oficjalnie zapowiedziało, kiedy skończy wspierać Pixele

mm Łukasz Pająk Newsy 2017-04-28

Jedną z głównych przyczyn ogromnej fragmentacji Androida jest niechęć producentów do aktualizowania poszczególnych urządzeń. Jeszcze dzisiaj kupimy nowe modele z KitKatem na pokładzie. Tak naprawdę jedynie flagowe smartfony mogą liczyć na aktualizacje przez maksymalnie dwa lata, a to też nie można uznać za pewnik patrząc na niektórych producentów.

Jednak przykład powinien iść od góry, więc od Google. Zapewne wiecie, że w Sieci można znaleźć terminy, do których Amerykanie planują wspierać modele sygnowane ich markami. Nexusy pod koniec roku oficjalnie przejdą w zapomnienie nie licząc paczek zabezpieczeń, ale co z Pixelami? Przed ich premierą wiele osób liczyło na to, że Google zdecyduje się wydłużyć swoje wsparcie. Tak jednak nie będzie. Zarówno Pixel jak i Pixel XL mają zagwarantowane aktualizacje do października 2018 roku. Dodatkowe 12 miesięcy będą te urządzenia otrzymywać nowe łatki zabezpieczeń. Specjalnie użyłem słowa zagwarantowane, gdyż tak samo opisuje całą sytuacje Google. Oznacza to, że po powyższych terminach nikt nie zapewni użytkownikom nowego systemu i patrząc na aktualizacje Nexusów to jest to równoznaczne z brakiem dużych aktualizacji po wyznaczonym terminie. Wyjątkiem jest Nexus 7 (dzięki Mateusz za przypomnienie :)).

Czy 2 lata to długo? Jest to swego rodzaju standard podyktowany chociażby faktem, że co 24 miesiące przeciętnie zmieniamy telefony. Jednak, co mają powiedzieć użytkownicy słabszych urządzeń?

źródło: Google • tojakomornik

  2 lata aktualizacji na telefon, który kosztuje 1000 dolarów to śmiech na sali. iPhone 5 z 2012 roku ciągle dostaje najnowsze aktualizacje systemu i nawet nie jestem fanboyem apple, zaczynam chyba trzeźwo patrzeć na rzeczywistość.

 • Tomasz Płókarz

  Fragmentacja sracja. Co mnie obchodzi, z którego roku jest mój desktopowy Windows, jeśli Chrome i PotPlayer działają?

 • Filodendron

  Google jako firma, której najbardziej powinno zależeć na walce z fragmentacją Androida, w ogóle nie powinna limitować aktualizacji dla produktów sygnowanych swoimi markami. Takie ograniczenia powinny być tylko naturalne – czyli wynikać z ograniczeń technicznych urządzeń, a nie samego „bo nie”.

 • ket.rab

  Jakoś ten Pixel furory nie zrobił a raczej odstraszył swoją ceną.

  • Nysdroid

   Jeszcze tym wsparciem. Już lepiej kupić iPhone lub coś z Androidem, bo wielkiej różnicy nie będzie. Aparat? „Przemsań” 😂

 • Michal G

  Optymalne byłyby 3 lata aktualizacji i rok łatek zabezpieczeń, bo nie każdy kupuje telefon w dniu premiery, i później okazuje się, że wsparcie jest jednak trochę za krótkie 😕
  Ale pomarzyć można…

  • stark2991

   Zwłaszcza że Google przyrównuje się do Apple i Pixele powinny być dłużej wspierane.

   • Jumperone

    No do Apple niestety nadal „troszkę” im brakuje. Do niedawna był wspierany jeszcze iP5 z 2012(!) roku, a o nexusie 4 z tego roku prawdopodobnie nie pamięta już nikt nie licząc magików z xda.

  • haVoc vulTure

   W sumie tak jest. Od dnia premiery telefon pracuje przez rok np na marshmallow. Potem jesat jeaszcze rok nougata i rok oreo. Wiec jak ktos kupi w okolocacach premiery to 3 lata cieszy sie z aktualnego systemu.