Kto sprzedaje najwięcej smartfonów w Chinach? Nie jest to Xiaomi i Huawei

Paweł Bilski Newsy 2017-02-07

Kto z Was spodziewał się, że w 2016 roku na terenie Państwa Środka królowały marki takie jak Xiaomi czy Huawei? Poniekąd nie jest to zła odpowiedź, ale król ma zupełnie inne imię, i założę się, że dla wielu jest to zaskoczeniem.
Według najnowszego raportu IDC, w 2016 roku na terenie Chin, najwięcej smartfonów sprzedała firma… Oppo – prawie 78,4 milionów. Co ciekawe, na trzecim miejscu uplasowała się marka Vivo z wynikiem na poziomie 69,2 milionów smartfonów. Jest to o tyle ciekawe, że obie marki należą do tego samego właściciela – firmy BBK. Jeśli więc połączyć wynik obu producentów, to otrzymamy ponad 30% udziału w rynku chińskim!
Oppo i Vivo rozdziela Huawei, które z wynikiem 76,6 milionów sprzedanych smartfonów uplasowało się na drugim miejscu. Czwarta i piąta lokata należy kolejno do Apple i Xiaomi. Wyniki Xiaomi nie są jednak do końca dokładne, ponieważ firma odmówiła ujawnienia rocznego raportu sprzedaży – Lei Jun stwierdził, że wyniki marki pięły się w górę zbyt szybko. Czy to prawda? Tego prawdopodobnie na tę chwilę się nie dowiemy.

oppo i vivo
Jeśli zaś chodzi o Apple, to sytuacja jest jasna. Sprzedaż iPhone’ów wciąż jest wysoka, ale spadła aż o 12%. Jak jednak twierdzą analitycy, o pozycję nadgryzionego jabłka w Chinach nie trzeba się martwić.
Z pewnością zastanawia Was, jak to możliwe, że najwyższa lokata przypadła firmie Oppo. Pierwszy i oczywisty powód jest taki, że Chińczycy robią smartfony zaawansowane technologicznie, które są jednocześnie znacznie tańsze od podobnych propozycji konkurencji. Następnie trzeba wymienić agresywne kampanie reklamowe, które Oppo prowadziło także poza internetem. Wiele banerów, szyldów i spotów reklamowych zrobiło swoje. Co ciekawe, podobną strategię chce teraz przyjąć Xiaomi.

Źródło: techcrunch • Jumperone

  Szkoda że Oppo nie chce atakować innych rynków, bo mieli kilka ciekawych modeli ale oczywiście 0 dostępności oficjalnej u nas.

  • Wojtuś Bastek

   Nie zrobią tego bo u nas jest taki wat że tylko sejm by na tym zarobił.

 • Norbert Nowakowski

  Oppo nie produkuje tanich telefonów ;(

 • Wojtuś Bastek

  To dlatego że ludzie zaczeli myśleć że snap 650/652/3 jest najlepszym procesorem dotychczas który jest średni pod względem wydajności ale za to nie ma lepszego procesora który potrafi tak oszczędzać energie nie tracąc na wydajności. OPPO ma właśnie sporo modeli z tymi procesorami , oni dąża do tego aby mieć najlepsze telefony a nie tak jak konkurencja najwydajniejsze ale pod innymi względami słabiutko. Xiaomi robi to tak że ma serie REDMi to seria pod wytrzymałość i druga seria MI , tylko pod wydajność i po to aby konkurować z innymi firmami , takie rozwiązanie jest dobre bo wiadomo pod co sie kupuje tel.

  • Konserva Eater

   Serio uważasz, że 78 milionów Chińczyków wie, że snap 650/652/3 jest najlepszym procesorem i bije wszystkie inne na głowę pod względem energii? Bo ja jestem skłonny założyć się o każde pieniądze, że z połowa z tych 78 milionów nie ma w ogóle pojęcia, że w telefonach jest w ogóle coś takiego jak procesor. Wyjdź na ulicę i popytaj Polaków, jakie mają procki w telefonach. Chcesz się założyć, że większość z nich będzie patrzyć na Ciebie co najmniej dziwnie?

   • Wojtuś Bastek

    Twoja teoria wydaje sie prawdziwa , ale to nie oznacza że w chinach nie patrzą na procesory , być może tam zwracają na to uwage

 • stark2991

  Oppo to chyba akurat nie sprzedaje tak tanio

  • Paweł Bilski

   W Chinach jest to o tyle ciekawe, że miejscowi traktują Oppo jako markę premium, dlatego też stawiając ją przy Apple, wychodzą grosze.

   • Wojtuś Bastek

    Na papierze może i tak ale OPPO nie jest gorsze od apple. Może tylko w antutu ale w realu nie.

 • marcus1212

  Tylko co z tego jak R9S jest 5,5 calowcem… Ogólnie to dobre i ładne telefony robią, trochę taki iPhone na androidzie.

  • Piotr

   R9+ 6 cali

  • Wojtuś Bastek

   Właśnie 5.5/6.5 cala są najbardziej potrzebne , ja np nie zniusł bym 5 cali bo to za małe i ciężko mi sie coś takiego użytkuje. Dla mnie 4/5 cali to mini telefony. Teraz mam 6.4 cala i jest good choć jak by miał 6.7 było by lepiej. Ale 5.5/6.5 to takie średnie telefony, od 6.5 do 6.9 to są duże telefony.
   0/5 cala MINI.
   5.5/6.5 cala ŚREDNIE.
   6.7/6.9 cala DUŻE.
   Powyżej 6.99 to już tablet.

   • szczwany

    Dla mnie 5′ to idealny telefon. 5,5′ w przypadku G3 jeszcze ujdzie.

   • marcus1212

    Ja przerabiałem 5,5 cala potem 5,7 cala i wróciłem do 5,2 cala i już wiem że to jest idealny rozmiar dla mnie. Kwestia potrzeb.

 • krolwioski

  co to za telefon na obrazku?

  • krolwioski

   ok juz wiem, to jest oppo N3, ale jakies pierwsze projekty dopiero, prawdopodobnie zrobione przez ludzi.

   • szczwany

    render n3 lite (lithium)x