Laptop Chromebook Acer na drewnianym stole, z kluczami, kubkiem i telefonem obok, w niewyraźnym tle zielona sofa i roślina. System to ChromeOS.

Darmowy ChromeOS coraz bardziej przypomina Windowsa 11

2 minuty czytania
Komentarze

ChromeOS to system może i nie najpopularniejszy… ale niewątpliwie ciekawy. Zwłaszcza, jeśli korzystamy z komputera jedynie do względnie podstawowych czynności. W najnowszej aktualizacji, Google zdecydowało się zaimplementować kilka funkcjonalności dobrze znanych z Windows 11.

System Google z kolejnymi przydatnymi zmianami

O samym ChromeOS (jak i wersji Flex) pisaliśmy już wielokrotnie – niektórzy z naszych redaktorów korzystają z niego na co dzień… i jest ku temu bardzo dobry powód. Na urządzeniach służących głównie do pracy polegającej na pisaniu i przeglądaniu sieci, to w zupełności wystarczający system. Do tego lekki, dzięki czemu nie traci się na wydajności, nawet wtedy, gdy korzystamy z budżetowego laptopa.

Wraz z aktualizacją o numerze 128, ChromeOS będzie jeszcze lepszy… a to za sprawą kilku nowości, które znane mogą być użytkownikom chociażby z Windows 11. Pośród tych najciekawszych wypada wymienić przede wszystkim łatwiejsze i wygodniejsze zarządzanie grupami okienek aplikacji. Automatycznie układanie ekranu na kilka sekcji z równomiernym podziałem to bardzo przydatna opcja, z której użytkownicy Windowsa korzystać mogą od dobrych kilku lat… W systemie od Google pojawia się ona jednak dopiero teraz. I prezentuje się następująco:

Co jeszcze się zmieniło w ChromeOS?

Na liście nowości znalazły się także zmiany w powiadomieniach dotyczących prywatności, większa liczba opcji kontrolowania mikrofonu i kamery, wprowadzenie OCR (czyli rozpoznawania tekstu na obrazach – opcja przydatna nie tylko dla osób mających problem ze wzrokiem), a także dodatkowe usprawnienia dla osób często korzystających z punktów dostępu.

Szczegółowy opis zmian znajdziecie na oficjalne stronie Google, którą linkujemy na dole materiału w sekcji poświęconej źródłom. Osoby, które uznają, że to dobry moment na samodzielne przetestowanie ChromeOS, mogą z kolei pobrać system w wersji Flex – która, w przeciwieństwie do wersji „zwykłej” pozwala na łatwą instalację nie tylko na Chromebookach. Dokładna instrukcja jak zainstalować ChromeOS Flex znajduje się również na stronach Google.

źródła: Google Chromebook Community Help, opracowanie własne, zdjęcie otwierające:

Motyw