[Film] Aparat + wyświetlacz – czy właśnie tak w przyszłości będziemy łączyć ze sobą urządzenia?

Łukasz Pająk Newsy 2016-11-10

capcam-lacznosc-technologia

Dzisiaj łącząc ze sobą przeróżne urządzenia najczęściej wykorzystujemy technologie Bluetooth lub WiFi. Nie można oczywiście zapomnieć o chociażby NFC, ale ewidentnie nie jest to tak popularne rozwiązanie jak te poprzednie. Jednak, co powiecie na nowy pomysł wykorzystujący tak naprawdę aparat i wyświetlacz?

Pomysł ten nazywa się CapCam i został zaprezentowany na ACM International Conference on Interactive Surfaces and Spaces. Ok, już na wstępie dodam, że chociażby WiFi też jest potrzebne, ale o tym za chwilę. Najpierw zobaczcie na czym w ogóle polega ten pomysł:

YouTube Preview Image

Jak widzicie, łączność dwóch urządzeń może zostać wykorzystana do innych celów niż przesyłanie plików, aczkolwiek oczywiście tę możliwość CapCam również wspiera. Rozwiązanie to teoretycznie jest zbliżone do NFC, ale nie potrzebujemy specjalnych modułów. Wystarczy wyświetlacz i urządzenie odbiorcze z aparatem. Jednak jak to działa? Wszystko sprowadza się do rozpoznania przez panel dotykowy odbiorcy i wyświetlenia we właściwych obszarach odpowiedniego sygnału transmitowanego za pomocą ciągu barw, które są dekodowane i następnie jest nawiązywane tymczasowe połączenie przez chociażby wspomniane już WiFi.

Czy możemy spodziewać się, że CapCam na dobre pojawi się na mobilnym rynku? Zastosowań jest naprawdę wiele i nie potrzeba specjalnych podzespołów. Wszystko opiera się na oprogramowaniu.

źródło: Android Authority • Radek Ch

  Ehhh
  Trochę wiedzy, NFC to tylko pomaga parować dwa urządzenia a łączność idzie innym kanałem.

  • Łukasz Pająk

   Dokładnie, więc w czym problem? Identyczna zależność jest w CapCom w przypadku takiego samego celu.

   • Radek Ch

    „Dzisiaj łącząc ze sobą przeróżne urządzenia najczęściej wykorzystujemy technologie Bluetooth lub WiFi. Nie można oczywiście zapomnieć o chociażby NFC, ale ewidentnie nie jest to tak popularne rozwiązanie jak te poprzednie.”
    A NFC jedynie ogranicza się do tego, że nie trzeba wchodzić w ustawienia urządzeń tylko samo się paruje przy pomocy takich technologii jak WiFi lub Bluetooth. Więc NFC ich nie zastępuje jak wynika z artykułu tylko jest ich uzupełnieniem.

    • Łukasz Pająk

     Co też napisałem w dalszej części tekstu.

     • Radek Ch

      Ehhh brak słów. Co mnie interesuje któreś tam zdanie dalej. Pierwszy akapit jasno wg artykułu wskazuje możliwość łączenia się za pomocą NFC co jest jawnym bełkotem. Czytaj Pan że zrozumieniem bo widać wychodzi, że nie potrafisz.

     • Łukasz Pająk

      Powinien Cię interesować cały tekst, a nie tylko jego wstęp. NFC nie łączy urządzeń? Też przesyła dane. Oczywiście nie w takim stopniu jak BT czy też WiFi, ale jednak jest to rodzaj komunikacji.x