[Film] Aparat + wyświetlacz – czy właśnie tak w przyszłości będziemy łączyć ze sobą urządzenia?

1 minuta czytania
Komentarze
capcam-lacznosc-technologia

Dzisiaj łącząc ze sobą przeróżne urządzenia najczęściej wykorzystujemy technologie Bluetooth lub WiFi. Nie można oczywiście zapomnieć o chociażby NFC, ale ewidentnie nie jest to tak popularne rozwiązanie jak te poprzednie. Jednak, co powiecie na nowy pomysł wykorzystujący tak naprawdę aparat i wyświetlacz?

Pomysł ten nazywa się CapCam i został zaprezentowany na ACM International Conference on Interactive Surfaces and Spaces. Ok, już na wstępie dodam, że chociażby WiFi też jest potrzebne, ale o tym za chwilę. Najpierw zobaczcie na czym w ogóle polega ten pomysł:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=9ERZaT0X-6M[/youtube]

Jak widzicie, łączność dwóch urządzeń może zostać wykorzystana do innych celów niż przesyłanie plików, aczkolwiek oczywiście tę możliwość CapCam również wspiera. Rozwiązanie to teoretycznie jest zbliżone do NFC, ale nie potrzebujemy specjalnych modułów. Wystarczy wyświetlacz i urządzenie odbiorcze z aparatem. Jednak jak to działa? Wszystko sprowadza się do rozpoznania przez panel dotykowy odbiorcy i wyświetlenia we właściwych obszarach odpowiedniego sygnału transmitowanego za pomocą ciągu barw, które są dekodowane i następnie jest nawiązywane tymczasowe połączenie przez chociażby wspomniane już WiFi.

Czy możemy spodziewać się, że CapCam na dobre pojawi się na mobilnym rynku? Zastosowań jest naprawdę wiele i nie potrzeba specjalnych podzespołów. Wszystko opiera się na oprogramowaniu.

źródło: Android Authority

Motyw