Nowa generacja Bluetootha w drodze – koniec rozdrabniania się, większe prędkości i zasięg

Łukasz Pająk Newsy 2016-06-12

bluetooth logo zdjecia

Bluetooth jest rodzajem łączności znanym od lat. Zastąpił on tak naprawdę port podczerwieni w celu przesyłania danych pomiędzy dwoma urządzeniami, a dzisiaj wykorzystywany jest głównie do łączenia się z różnego rodzaju akcesoriami – chociaż w tym celu coraz częściej wybiera się WiFi.

Jednak do rzeczy. Bluetooth SIG, a więc firma odpowiedzialna za tę formę łączności już szykuje się do prezentacji następcy wersji 4.2. Pierwsze zmiana rzuca się już w samej nazwie, gdyż pojawi się tylko „5” – koniec z kropkami i pomniejszymi odmianami. Oczywiście to kosmetyka, ale nie zmienia to faktu, że mamy do czynienia z dużą aktualizacją. Przede wszystkim podwojona ma zostać prędkość, a zasięg ma się zwiększyć 4-ro krotnie. Takie zapowiedzi robią wrażenie, ale oczywiście to nie koniec nowości, gdyż także bezpieczeństwo połączeń musi zostać ulepszone zważywszy na nowe możliwości, które będzie otwierać Bluetooth 5.

Tym samym ten rodzaj łączności może znowu odżyć i przestać być wykorzystywany głównie do słuchawek. Jednak jak to zostanie rozegrane w rzeczywistości to musimy poczekać jeszcze niecały tydzień, gdy oficjalnie ujrzymy nowe wydanie Bluetootha.

źródło: androidauthority • maxiges

  Ja od bt5 oczekuje właśnie lepszego zasięgu(30m) / mały pobór prądu dobrze by było zejść poniżej zigbee np 10mA (a prędkość bt jest wystarczająca nie wiem kto przez bt wysyła pliki większe niż 10mb od prędkości transferu jest Wi-Fi ) Najważniejsze by pobór prądu zmniejszyć bo nawet ja osobiście odstąpię słuchawki przewodowe na rzecz tych z bt oraz Smart band do tego bt jest mi potrzebny

 • bololabich

  Ja widzę przyszłość BT jako alternatywa dla Wi-Fi – nawet jeśli będzie kilkakrotnie wolniejsze to i tak mało kto jeszcze ma światłowód, a Wi-Fi obecnie to tragedia! 13 kanałów to zdecydowanie za mało i sieci sie poprostu zagłuszają, a jeszcze gorzej jak w naszej okolicy znajdują się komercyjne hotspoty. Masakra! Muszę mieć 3 routery żeby „jak-tako” mieć internet w całym domu, a jeszcze są miejsca gdzie zasięg jest bardzo słaby, a Wi-Fi 5GHz nadal jest mało popularne……

 • teges

  Mam nadzieję, że będzie szybszy, bo 4.0 jest strasznie wolny. Wysyłanie plików to koszmar, a wysyłanie przez Wi-Fi jest szybkie lecz ciężkie w konfiguracji.

  • bololabich

   24Mbit/s to aż mało? Pozdro 😛

   • teges

    4.0 ma 1Mb/s, to bluetooth 3.0 miał 24Mb/s

    • bololabich

     O.o raczej by się nie cofali w rozwoju, na wiki oba maja 24Mb/s, może 1Mbit to jest przy low power które dodali w 4

     • teges

      Wejdź sobie na Wikipedie

     • bololabich

      Proszę bardzo 😛
      en wikipedia org / wiki / Bluetooth#Uses

     • teges

      Bluetooth 4.0 + LE (Low Energy) – 1 Mb/s znacząco ograniczono pobór energii (np. praca czujnika temperatury, przez wiele miesięcy na baterii pastylkowej), kosztem obniżonego transferu oraz zwiększono realny zasięg działania do 100 m (źródło: Wikipedia)

     • bololabich

      Więc właśnie chodzi o tryb low energy 😛 😛 pod linkiem na wiki który podałem jest tabela szybkości transferu

     • teges

      Tak, tylko nijak ma się to do tego co można zauważyć na wielu innych stronach i tym co odzwierciedla rzeczywistość, czyli wysłanie pliku.

 • Eselter

  BT jak najbardziej jest nadal przydatne. Szybko wymienić jakieś pliki na uczelni, włączyć zestaw głośnomówiący czy podłączyć się do soundbara.

 • Zibski

  Bluetooth jest jeszcze używany także nikt nie powinien go skreślać.

 • Paweł Piotrowski

  Bez szans
  Wszelkie chmury i przesyłanie plików siecią wyparlo bt
  A zasięg jaki teraz oferuje do słuchawek jest wystarczający jedynie pobór prądu trochę za duży

  • Szymon

   Wszystko się miniaturyzuje, więc pewnie i pobór prądu delikatnie bo delikatnie, ale spadnie. Dla mnie największym zastosowaniem bt jest właśnie dźwięk. Nie wyobrażam sobie jazdy samochodem bez muzyki przez bt (gm/spotify). Po prostu gigantyczna wygoda. Jedynym problemem są radia samochodowe, które w większości są na starym bt 2.x bez aptx. Mam nadzieję, że to się zmieni, jeszcze w tej dekadzie.

  • Bis Bisowski

   Pobór prądu jest mały. Do przesyłania plików już mało kto używa gdy Wi-Fi działa świetnie. Najczęściej to używa się tylko do głośnomówiącego, zwłaszcza że teraz prawie każde auto ma BT.

  • mickey93

   chmura nigdy nie zastapi BT i pamięci telefonu + micro SDx