Masz kartę pre-paid? Jeśli nie zarejestrujesz numeru, zostanie on po prostu wyłączony

mm Kamil Lewicki Newsy 2016-04-22

2e0e8a0c-1e65-4ce8-86af-b3d156074ec3

Jakiś czas temu pojawiła się informacja mówiąca o obowiązkowej rejestracji kart SIM. Argumentami przemawiającymi za podawaniem swoich danych osobowych operatorom to oczywiście bezpieczeństwo i zmniejszenie ilości niewłaściwych sytuacji, w których taki nieprzypisany numer często bierze udział. Operatorzy są jednak przestraszeni nowymi przepisami – ta ustawa jest bardzo brutalna.

Podążając za RMF FM ustawa antyterrorystyczna wymusza na użytkownikach kart pre-paid nie tylko obowiązkową rejestrację, ale również obliguje operatorów do wyłączenia niepodpisanych kart pod koniec bieżącego roku. Rejestracja numeru obowiązuje też osoby aktualnie posiadające kartę pre-paid nabytą np. w kiosku czy na stacji benzynowej. Jeśli numery te nie zostaną zarejestrowane, mogą przestać działać.

Ustawa antyterrorystyczna ma wejść w życie już 1 czerwca. Pół roku później numery „incognito” zostaną po prostu wyłączone, a świadczenie usług telekomunikacyjnych przerwane. Operatorzy komórkowi obawiają się kilku kwestii. Jedną z nich jest paraliż salonów, w których ludzie będą chcieli zarejestrować numery. Drugą zaś są środki pieniężne znajdujące się na kontach – co się z nimi powinno stać?

Jeśli ustawa antyterrorystyczna nie zostanie poprawiona, szykuje się bardzo nieciekawa sytuacja. Z jednej strony – zarejestrowanie numeru nie jest niczym złym, z drugiej zaś – wnosi nieco zamieszania, jeśli był to telefon wyłącznie awaryjny. Pamiętajcie, mówimy tutaj o całych milionach użytkowników. Jesteście wśród nich?

źródło: RMF FM • Daniel Baranowski

  A co mają powiedzieć ludzie ,którzy mają abonament? Jakoś nikt nie narzeka.
  Widać ,że same dzieci na tej stronie komentują.

 • ciastkowy

  Atak w szarego obywatela, inwigilacja – naprawdę. Metody radiotechniki są o wiele bardziej rozległe niż typowy telefon z kartą sim, ale co mogą na ten temat wiedzieć poligloci i historycy których masę w sejmie? nic, lemingi łykają i tyle

 • Jancio

  „terrorysci” będa rejestrowac telefony na lewe dokumenty, pan/pani z salonu sieci komurkowej nie ma pojecia jak odróżnić podrobiony dokument, ba oni o niczym nie mają pojecia, umieją tylko podpisać umowę na abonament poza tym wiedza pana /pani z salonu sie kończy.

 • Apostoł

  #dobrazmiana

 • Leon

  I co to da, skoro coraz częściej komunikujemy się przez komunikatory internetowe, które coraz częściej są wyposażone w szyfrowanie end-to-end? Rejestracja takiej karty da tylko wgląd kto i kiedy wysyłał lub odbierał „jakieś wiadomości”, ewentualnie z kim je wymieniał, ale treść pozostanie nieznana. To samo tyczy się rozmów głosowych, które dziś także są szyfrowane przez wiele komunikatorów…
  Poza tym wszystkim zawsze można zapłacić słupowi za kupienie i rejestrację startera a nawet gdyby nie to jeśli obowiązek rejestracji będzie w ciągu 6 m-cy od zakupu to terrorysta kupuje nowy starter co 6-mcy i po sprawie.

  • Linek

   Będzie można zobaczyć, czy wierne oddanie zapisują swe „zbędne” dobra biednemu dyktat… dyrektorowi radyjka z Torunia.

 • Tak, jestem wśród tych użytkowników, i trochę mnie to irytuje. Ale nawet nie ze względu na samą inwigilację, bo rejestracja wiele w jej kwestii nie zmieni – i tak przecież można podsłuchać i zlokalizować telefon. Bardziej chodzi mi o sam idiotyzm tego – to dodatkowa bzdura do załatwienia dla milionów ludzi i obciążenie dla operatorów, w imię pozornego bezpieczeństwa – bo nie sądzę, żeby rejestracja dała jakikolwiek sensowny efekt. Według mnie to pieniądze wyrzucone w błoto.

  • Linek

   Ciekawe, czy da się pana Miecia po kilku wyżulonych piwkach wysłać, by na siebie za winko zarejestrował??

   • Grzegorz93

    Dobry jabol i masz kartę na cudze dane 😛

 • neo

  Kolejnym krokiem bedzie wszczepianie chipow.

  • Linek

   Czyli wypad z kraju, albo życie „na krzywy ryj”. Zaye__ście…

  • Grzegorz93

   Pieniędzy na to nie będzie, chyba że UE „da” 😀 No chyba że.. wejdzie nowy podatek! XD

   • Linek

    Od czystości powietrza! Jak dużo zanieczyszczeń, to dużo tego od zanieczyszczeń. Masz zdrowe powietrze w okolicy i myślisz, że mało do gminy zaniesiesz? hehehehhehe Od czystości też można by wprowadzić.

    • Grzegorz93

     Można też wprowadzić podatek dla ustawy antyterorystycznej na wszelkie rodzaje pomysłów naszych polityków. Karty pre-paid, chipy pod skórę, otwieranie paczek które ludzie do siebie wysyłają, sprawdzanie paczek papierosów czy na pewno są dostępne legalnie na naszym rynku, codzienna kontrola policji w domu a najlepiej jak zamnotują wszędzie kamery i wszystko będzie online na stronie policji. Oczywiście logowanie admin/admin 😀 Pojechałem xD

     • Linek

      Jak PiSdy dostaną 2 kadencję, to po prostu prorok jesteś i tyle. 😀

 • a99xx

  To nie ma nic do terroryzmu bo jak ma być to dalej będzie. To jest jeszcze większe wkraczanie w prywatność obywateli.

  • Linek

   Ktoś jeszcze zalicza przypuszczenia, że terroryści są opłacani przez rządy dla takich kwiatków do teorii spiskowych, a nie faktów?

 • bololabich

  „zarejestrowanie numeru nie jest niczym złym” skomentuję to cytatem Franklina „Gdy dla tymczasowego bezpieczeństwa zrezygnujemy z podstawowych wolności, nie będziemy mieli ani jednego, ani drugiego.” wszechobecna kontrola obywateli to podstawowy przejaw ustroju totalitarnego!

 • Hawx282

  Co się w tym kraju dzieje.. Jeszcze troche i w toalecie będą ludzi szpiegować. Z drugiej jednak strony kto nie ma nic na sumieniu nie ma się czego obawiać. A jeszcze jedna kwestia. Nie zdziwił bym się gdyby prezesi firm telekomunikacyjnych wpadli na pomysł uiszczenia opłaty za rejestrację numeru

  • Andy Carter

   Jak to szło? – kto nie ma nic do powiedzenia, nie powinien sprzeciwiać się ograniczaniu wolności słowa?

   • Hawx282

    Tak. Ale nie wchodźmy za bardzo w politykę, bo się bany posypią.

 • Zibski

  Jaki terroryzm? Terroryzm jest sztucznie wywoływany. Rejestracja kart pre-paid? Kolejny sposób inwigilacji.

 • XanderC

  A co w tym takiego dziwnego. Wiadomo było że wcześniej czy później tak będzie. W żadnym innym kraju nie ma takiej swobody jak w PL. Kartę trzeba zarejestrować. Z rodziną korzystamy tylko z pre-paid (DE) i nie ma morzliwosci uruchomienia jej bez rejestracji. Czemu my Polacy się denerwujemy? Jak byśmy wieczne mieli coś na sumieniu albo do ukrycia.

  • Linek

   O tak! Wyruchanii przez „biednych” tzw. imigrantów(bydło ze wschodu, co opłaci przemytnika za kilka tysi ojro, a na chleb potem nie ma… …”bo kałachy podrożały!”…) za swą tolerancję niemcy to wzór do naśladowania…

   • XanderC

    Masz rację żaden wzór. Akurat Niemcy przytoczyłem bo tu jestem ale dotyczy to większości innych krajów z tąd pozwoliłem sobie na komentarz.

 • Plecy03

  #dobra_zmiana

 • Adrian Warchoł

  chyba ich chuj strzelił. ja np nie mogę tego zrobić bo nie mam tego nr żeby to zrobić i co? mam nr zmieniać bo im się tak widzi? pl – kraj debili

  • Piotr Czajkowski

   Czytając twój komentarz zgadzam się, że jesteś przedstawicielem kraju debili.
   „Nie mam numeru, żeby go zarejestrować więc mam zmienić numer.”

 • KarQ

  Kolejny przejaw bezsensownej inwigilacji. Jak zwykle uderzy to przede wszystkim w zwykłych obywateli. To jak ustawa dotycząca cyberinwigilacji. Sprawdzany będzie przeciętny Kowalski, a zwykły chociażby entuzjasta wie jak się przed tym bronić. To raczej trochę terroryzm rządu względem obywateli.

  • Arqadio

   Chyba w większości krajów eu aby działała nam karta pre-paid trzeba wysłać formularz dołączony do sim i operator dopiero wtedy aktywuje nam kartę. A co taki zwykły Kowalski ma do ukrycia? Myślisz, że korzystając z internetu, smartfona jesteś anonimowy? Pewnie masz fb i inne tego typu portale i tam nawet nie muszą cię zbytnio inwigilować bo wszystko podajesz na tacy akceptując regulamin. Z pewnością uderza to w „anonimowość”, ale i tak jesteś już inwigilowany. Z pewnością będą podsłuchiwać akurat ciebie jak dzwonisz do mamusi z pytaniem co tam dzisiaj na obiad…

   • KarQ

    Tak, masz rację. Jednak ja jestem taką osobą która nie podaje swoich danych osobowych, ale na dzień dzisiejszy masz rację. Jednak trzeba pamiętać, że nikt nie jest święty. Nikogo nie będą ścigać za jakąś pierdołę. Jednak technologia idzie bardzo szybko na przód. Rozwijane dość dynamicznie są silniki odpowiedzialne np. za rozpoznawanie i rozumienie mowy. Po co zgadzać się na inwigilację ? Jaka będzie przyszłość raczej nie da się przewidzieć. A po drugie po co? Na prawdziwych terrorystów i tak nie będzie miało to żadnego wpływu.

   • El Padrinho

    Będą, będą, tak zapobiegawczo, czy przypadkiem nie poruszasz tematów o Toruniu i kaczych opowieściach, bo może wtedy twoi bliscy przestaną dawać na tacę, lub wuja na ulicę… W Niemczech, możesz zarejestrować kartę na Hansa Klossa i podać adres hotelu, lub mcdonaldsa, myślę że podobnie to działa w wielu miejscach. Czernu u nas miało by być inaczej? Lepsza zmiana? Pomyśl trochę logicznie. Mając środki możesz używać karty prepaid z Kambodży, czy innego kraju o którym pewnie nawet nie słyszałeś, roaming itp….(kowalski takich środków nie ma)

   • Linek

    „A co taki zwykły Kowalski ma do ukrycia?”
    Ten, kto z wolności na rzecz bezpieczeństwa nie zasługuje ani na jedno, ani na drugie.
    Mam fb, ale za wiele to ja tam nie podałem. Lecisz ze skrajności w skrajność.

   • slipdog

    Akurat nie mam konta na żadnym portalu społecznościowym 🙂
    Ale kpiną jest, zebym rejestrowal kartę sześcioletniego dziecka (pewnie będzie terroryzował przedszkole) czy moj drugi numer uzywany dwa razy do roku. A w wiekszości krajów dzikusy z afryki i azji mnożą się jak króliki i opanowują ulice. To znaczy ze i u nas tak ma byc?

    • Linek

     Ty mnie tu dzikusów nie obrażaj! 🙂 To zwykłe bydło jest, tylko, że 2 nożne.
     A dzieciak…. Co jak skusi biednego i bezbronnego księdza?

     • slipdog

      Eee tam zaraz bimber…
      Czasami bateria padnie w najmniej odpowiednim momencie.
      Wystarczy jakis stary aparat i awaryjna karta.
      A prawdziwy terrorysta i tak nie pojdzie z dowodem do operatora, tylko menelowi flaszke zaproponuje.
      Inwigilacja spoleczeństwa postepuje ( z twarzą Jarosława)

 • teges

  Walka z polskim terroryzmem he he 😉

 • marcus1212

  Nie