Google samo zrobi sobie Nexusa, tak aby hardware współgrał z softwarem – na wzór iPhone’a

mm Adam Lulek Newsy 2016-02-02

Nexus 6p

 
Urządzenia z linii Nexus, sygnowane znakiem Google, są obiektami pożądania wśród fanów Androida. Cieszą się one niesłabnącym powodzeniem, ponieważ bardzo szybko otrzymują aktualizacje systemu. Do tej pory Samsung, LG, Motorola i Huawei produkowały urządzenia dla Google. Jednak prawdopodobnie firma planuje to zmienić w przyszłości.
 
Jednym z powodów, dla których spółka chciałaby wziąć sprawy w swoje ręce jest fakt, że hardware jak i software stworzony przez jedno przedsiębiorstwo lepiej funkcjonuje. Przykładem może być znienawidzone przez fanatyków zielonego robota Apple. Użytkownicy iPhone’ów szybko i bezproblemowo aktualizują swoje smartfony. Problem fragmentacji właściwie nie występuje, a telefony działają bardzo szybko, sprawnie i bezproblemowo. O takiej sytuacji zamarzyło sobie też właśnie Google.
 
Pierwszym przykładem takich ambicji jest tablet Pixel C. Firma sama zaprojektowała urządzenie oraz software, przez co finalny produkt jest bardzo spójny. Podobnym przykładem jest Chromebook Pixel.
 
Google ma warunki i zasoby, aby stworzyć swojego własnego „iPhone’a” z Androidem i całkiem możliwe, że niedługo zrealizuje swoje plany. Wspominał o tym nawet CEO Sundar Pichai, który stwierdził, iż firma chciałaby bardziej kontrolować hardware jak i software Nexusów. Ciekawe co na to inni producenci…
 
źródło: phonearea
Gigantyczna obniżka na Samsunga Galaxy S6 Edge! • (Apple) „a telefony działają bardzo szybko, sprawnie i bezproblemowo.”
  Chyba nigdy nie używaliście iPhone 😀 z nimi jest taki problem, że działają dobrze tylko na sofcie, który jest na telefonie po wyjęciu go z pudełka. Fakt, aktualizacje są szybkie, ale każda następna bardziej zmula telefon i szybciej drenuje baterie.
  Moj nexus za to po aktualizacji z 5.1.1 do 6.0.1 dostal nowe zycie, działa szybciej i bateria lepiej trzyma. Apple wbrew pozorom nie jest takie cudowne i idealne.

 • GA

  Hihihihi 😀

 • pavlo94

  HTC zapomniane w kwestii produkcji Nexus’ów?

  • TomekZ

   Kolejny Nexus będzie na pewno nie od google, które swojego planu nie wdroży w tydzień, miesiąc, a nawet rok 😉

 • Jumperone

  czekałem na to od dawna. Oby to nie była tylko plotka..

 • BuKoX

  Wątpię aby Google samo zajęło się tworzenie smartfonów. Powodów jest wiele ale najważniejszy jest taki, że to będzie bezpośrednie uderzenie w innych producentów, dzięki którym przecież Android ma taki a nie inny udział. Co prawda w obecnej chwili producenci i tak nie mają wyboru ale jeśli konkurencja ze strony Google będzie odczuwalna przez innych to być może np. taki Samsung wróci do swojego Tizena i zacznie go znacznie dynamiczniej rozwijać.

  • Szymon Wilczyński

   Nie wydaje mi się, aby samodzielna produkcja jakoś szczególnie zaniepokoiła innych producentów. Nexusy zawsze były niszowymi sprzętami. Teraz trochę mniej, ale i tak nadal zero reklam w mediach, może poza kilkoma banerami w internecie. Tłum kupuje Samsungi, LG i Sony itp rozdawane przez operatorów komórkowych. A Nexusy to w 99% świadomy wybór jakiejś części geeków (i ewentualnie ich dziewczyn 😛 )

   • TomekZ

    Nie będzie samodzielnej produkcji, a zlecenie np. Foxconnowi zrobienie telefonu dla Googla…

    • Szymon Wilczyński

     Nie no to chyba oczywista oczywistość, że się tym zajmie Foxconn albo inna firma w tym stylu. Google nie ma swoich fabryk, a co ważniejsze, know-how 🙂 Chociaż wcale bym się nie zdziwił, gdyby na potrzeby projektu kupili sobie jakąś fabrykę na Tajwanie, jedną, może dwie, ewentualnie siedem 😉

     • TomekZ

      Racja 🙂

   • BuKoX

    Zgadzam się jednak obecna polityka produkcji Nexusów czyli zlecanie tego swoim partnerom jest korzystna dla obu stron i zachwianie tego może mieć jednak pewne skutki.

 • Wojciech Pitra

  Ciekaw jestem czy google faktycznie stworzy samo smartphone, czy zleci to komuś, i będzie że „samo” stworzyło telefon. Żeby móc tak powiedzieć, musieli by mieć fabrykę własną i składać tam urządzenia, nie wspominając już o tym, że powinni samodzielnie go zaprojektować. Gdyby nawet tak się stało, to nie mając żadnego doświadczenia w samodzielnym konstruowaniu smartphone będą raczej daleko w tyle za konkurencją.

  • DanSlenders

   ,,musieli by mieć fabrykę własną i składać tam urządzenia”

   Apple nie ma własnych fabryk, a jednak tworzy iPhone’y, tylko produkcję zleca Chińczykom. Podobnie zrobi Google.

   • Wojciech Pitra

    Ale Iphone został zaprojektowany przez Apple, a do tej pory Nexusy były produktami innych firm. Jeżeli Google zaprojektuje sam telefon od podstaw i zleci jego wykonanie jakiejś fabryce w chinach – no to spoko. Ale Google nie ma doświadczenia nawet w projektowaniu telefonów. Może popełniać błędy początkującego no chyba, że podkupi projektantów z innych firm 😛

    • DanSlenders

     Dziani są, poradzą sobie

     • Wojciech Pitra

      Jasne, że sobie poradzą Kakarotto 😀 Ale fakt jest taki, że w artykule mowa jest o stworzeniu własnego smartphone, a co definiuje czy smartphone jest własny? Wydaje mi się, że głównie projekt. Jeżeli ktoś samodzielnie zaprojektuje cokolwiek i komuś innemu zleci stworzenie tego – to nadal jest jego własny smartphone.

     • Mlody

      No ale w czym problem? otwieram google, wystawiam oferte, zatrudniam zespol i do roboty… a co jak co ich stac na najlepszych i doswiadczonych

     • Wojciech Pitra

      Problem leży w tym, że oni mogą sobie wyobrażać jakiś tam telefon, ale powinni przede wszystkim zrobić np. ankietę wśród userów, co najchętniej by widzieli w telefonie, ale zrobić ankietę ogólną. Np.
      Co dla Ciebie liczy się bardziej, grubość telefonu czy pojemność akumulatora.

      I dotrzeć z tą ankietą do szerokiego odbiorcy, np. za wypełnienie ankiety zaoferować rabat na telefon jaki powstanie, np 15 czy 20% w dół. I tyle.

     • Ale zdajesz sobie sprawę, że większość użytkowników nie wie czego chce? Używają tego co im da producent. Ile jest idiotycznych podniet u przysłowiowych kowalskich, że „mój telefon jest super bo ma 4k, bo ma wielki ekran, bo ma 1000megapixeli”. Tyle, że oni realnie nie potrafią tego wykorzystać lub nie zdają sobie sprawy, ze to nic nie daje im do jakości użytkowania;)

     • Wojciech Pitra

      Wiem, dlatego też powinni jakoś skierować takie ankiety np. do userów którzy mają konto w google od więcej niż 5 lat. Można dzięki temu założyć że większość z nich obcuje z telefonami z androidem więcej niż 5 lat 🙂

      Ale nie o tym chciałem. Dla mnie np. rozdzielczość 4 k była by fajna bo korzystam często z okularów do 3d lepszej troszkę firmy i przeszkadza mi niska rozdzielczość ekranu, której może nie widać na codzień, ale w okularach już tak. Poza tym ja wolę żeby telefon spokojnie mi 2 dni pociągnął bez strachu że nagle jak będę potrzebował zrobić na nim coś cięższego to padnie akumulator niż to że mój telefon może pomóc przy krojeniu chleba 😀

     • Niestety takie ankiety są nierealne, a już na pewno nie takie wyidealizowane podejście, że miałoby się jeszcze dostawać zniżkę za branie w nich udziału;)

      Po to te firmy mają działy badania rynku, żeby właśnie wiedzieć co większość userów w danym targecie chciałaby mieć w telefonie. Później rozbija się to o dostępną technologie, ceny części i software’u oraz ogólną opłacalność. Zawsze tak było i będzie, że firmy najwięcej kasy robią nie na tym co jest specjalistyczne, ale na tym co sprzeda się jak największej grupie odbiorców. I tutaj cała rola w producencie, żeby wytworzyć hype na to co chcą sprzedać. I fajnie jeśli rzeczywiście jest to zrobione z sensem.

     • Mlody

      Noi na co ? Kazdy wie jakie telefony sprzedaja sie najlepiej wiec w ten segment pasuje sie ukierunkowac. I nie trzeba byc wielkim badaczem marketingu. Zakladajac ze google wypusci 2-3 modele na rok to i tak sporo, no chyba ze chce siac wersjami jak samsung…

    • Raczej dogadają się z jakimś z obecnych producentów. Najlepszy wybór obecnie to HTC, który ostatnio stworzył iPhone z Androidem.
     Oni stworzą Google smartfona premium bez swojej nakładki Sense a Apple nie będzie się sądzić z nimi o patenty bo jeszcze przez kilka lat tych producentów obowiązuje umowa patentowa.
     Idealne rozwiązanie zarówno dla Google oraz dla HTC aby poprawić sytuację finansową 😉

  • TomekZ

   Na 99% zrobi go Foxconn.

 • DanSlenders

  ,,hardware jak i software stworzony przez jedno przedsiębiorstwo lepiej funkcjonuje”

  Tylko że Google również w kwestiach sprzętowych współpracowało z innymi producentami, często narzucając swoją wolę.
  Tu raczej chodzi o coś innego – przerobienie serii Nexus ze smartfonów dla fanów i deweloperów na smartfony dla Kowalskich i jednoznaczna zmiana nazewnictwa zdaje się to potwierdzać.

 • kanka

  Może się coś ruszy bo ostatnio posucha była.

 • Łukasz Hożynka

  Jak Dla Mnie Extra.
  Powinno to Być ,już dawno zrobione.

  Ps.Co do fragmentacji ,nie występuje w Apple bo Mają Kilka Produktów na krzyż 😀 , a Android jest na Milionach Różnych Sprzętów 😉

  • Tomek

   Nie Piszemy Każdego Wyrazu Z Wielkiej Litery.

   • Marcin Ulanecki

    Wielką literą.

  • Tomasz Salich

   A przecinek stawiamy przed spacją a nie po spacji.

 • W sumie bardzo dobrze będzie taniej i lepiej (chyba:)

  • Marcin Kolanko

   I bez dystrybucji oraz gwarancji w Polsce.

   • Pożyjemy zobaczymy 🙂 Może będzie ok 🙂

    2016-02-02 10:34 GMT+01:00 Disqus :x