Nowy portal Android.com.pl!

Jakub Bereziewicz Artykuły 2012-10-17

Witamy serdecznie wszystkich czytelników. Po kilku miesiącach prac nad nowym portalem w końcu doszliśmy do etapu, który możemy zaprezentować. Przedstawiamy Wam nowy portal Android.com.pl jednak jeszcze w wersji beta.

Co się zmieniło?

Właściwie można by rzec – wszystko! Na prawdę trudno tu dostrzec jakiekolwiek związek ze starą wersją witryny. Filarem całości jest zmiana silnika – z Joomli na popularnego WordPressa. Jednak jak łatwo zauważyć mało jest u nas WordPressa w samym WordPressie. Niemalże wszystkie wtyczki to nasz autorski skrypt. Stąd też przygotowanie tak rozbudowanego portalu wymagało wielu miesięcy planowania i pracy.

Baza urządzeń

Największą rewolucją jest wbudowanie w portal „bazy urządzeń”. Znajdziecie ją pod tym adresem: http://android.com.pl/baza-urzadzen/ albo klikając w menu głównym na „Smartfony” lub „Tablety”. Prawdopodobnie jest to pierwsza na świecie baza właśnie… smartfonów i tabletów. W Polskim Internecie mamy kilka witryn oferujących, wydawać by się mogło, podobne możliwości. Jednak jak gdzieś już są smartfony to brakuje tabletów.

Kolejna kwestia to ich przestarzała konstrukcja niedostosowana do dzisiejszego rynku. Bazy jakie mamy do dyspozycji skupiają się na tym czy w smartfonie znajdziemy funkcję wysyłania SMSów, MMSów, kalkulator, budzik, przelicznik walut czy WAP… Niestety nikogo to już nie interesuje. Teraz patrzymy na takie parametry jak procesor, ilość rdzeni, RAMu, platformę, wersje systemu czy rozdzielczość i technologia ekranu. Zacznijmy jednak od początku.

Wchodząc na do bazy Android.com.pl w środkowej kolumnie zobaczymy ostatnio dodane urządzenia. Obok miniaturki znajdziemy osiem najważniejszych parametrów takich jak: ilość rdzeni i częstotliwość procesora, rozdzielczość ekranu, matryca aparatu, pojemność baterii, platforma, wersja systemu operacyjnego, ilość pamięci RAM, wymiary i wagę. Po prawej stronie natomiast wyświetla się aktualna cena urządzenia.

Rankingi

W prawej kolumnie znajdziemy kilka rankingów. Są to kolejno: najlepsze smartfony, tablety i producenci. Możemy przeglądać tabele dotyczące różnych okresów: ostatniego tygodnia, miesiąca oraz roku. Znajdziemy tu jeszcze moduł wyświetlający kilka ostatnich newsów z portalu Android.com.pl.

Porównywarka

W lewej kolumnie znajdziemy menu bazy urządzeń. Zaczynając od góry jest to funkcja „Porównaj”. Jak łatwo się domyślić służy ona do porównywania urządzeń. Po kliknięciu wyświetli się pole, w które wpisujemy nazwę danego smartfona bądź tabletu. Następnie wybieramy z listy odpowiednie urządzenie. W naszej porównywarce możemy umieścić do trzech pozycji.

Znajdź urządzenie idealne dla Ciebie!

Kolejna funkcja to „Dopasuj”. Jest to jedna z najbardziej rozbudowanych opcji na naszym portalu. Dzięki niej możemy znaleźć idealne dla nas urządzenie. Odpowiednio operując ośmioma suwakami i zaznaczając potrzebne funkcjonalności na dole ukazują nam się wyniki wyszukiwania. Warto pamiętać, że gdy chcemy zaznaczyć kilka funkcjonalności – dla przykładu Bluetooth 3.0 i 4.0 klikamy z wciśniętym Ctrl na klawiaturze.

Następnie w menu znajdziemy podział na producentów, typ urządzenia (smartfon/tablet) oraz platformy (Android, Bada, BlackBerry, iOS i Windows Phone). Jak widać nie ograniczamy się jedynie do zielonego robota.

Przejdźmy teraz do dowolnego urządzenia.

Specyfikacja

W każdej specyfikacji znajdziemy przynajmniej cztery zdjęcia. Pod nimi o ile redakcja Android.com.pl przetestowała dane urządzenie znajdziemy link do recenzji. Po prawej stronie znajduje się skrótowy opis, funkcja „Czy?„, plusy i minusy danego sprzętu oraz średnia ocena redakcji i użytkowników.

Pod tym znajdziemy część właściwą – czyli tabelki ze specyfikacją. Jeśli znajdują się tam jakieś trudniejsze terminy – po najechaniu kursorem wyskoczy dymek z wyjaśnieniem. Pod specyfikacją znajdziemy drugą część wspomnianej funkcji „Czy?”. Będą się tu wyświetlały avatary i nicki wszystkich użytkowników, którzy chcą mieć dane urządzenie, mają go lub już go mieli. Serdecznie zachęcamy do korzystania i klikania!

Dalej znajdziemy moduł „Porównania” – najbardziej zbliżone urządzenia do tego, którego specyfikację przeglądamy oraz komentarze użytkowników. To jednak jeszcze nie koniec!

Rywale, Recenzje, News, Ceny, Video, Zdjęcia oraz Aktualizacje

Przewińmy stronę na samą górę. Tu znajduje się dodatkowe poziome menu z następującymi pozycjami: Rywale, Recenzje, News, Ceny, Video, Zdjęcia oraz Aktualizacje. Pierwsza z nich to rozbudowana wersja przed chwilą wspomnianego modułu „Porównania”. Znajdziemy tu najbardziej zbliżone urządzenia, ich plusy, minusy i wspólne cechy.

W zakładce „Recenzje” jest miejsce na Wasze oceny. Możecie dokładne ocenić konkretne funkcje urządzenia w skali od 0 do 10, napisać własną recenzję i podsumować wszystko wypisaniem dobrych i złych stron danego modelu.

Zakładka „News” – jak łatwo można się domyślić zawiera aktualności na temat danego urządzenia.

W zakładce „Ceny” sprawdzimy w jakiej cenie jest aktualnie dane urządzenie. Aktualnie skrypt współpracuje z porównywarką Nokaut, jednak w tym tygodniu pojawi się również Ceneo, a do końca roku również Allegro i inne.

Dalej mamy „Video” – to nic innego jak najlepsze filmy na temat danego urządzenia wyszukane na YouTube.

W następnej zakładce „Zdjęcia” możemy w dobrej jakości przyglądnąć się fotografiom.

Po dość oczywistych zakładkach nadchodzi czas na „Aktualizacje„. No właśnie… co to może być? Aktualnie we wszystkich urządzeniach strona ta jest pusta, jednak liczymy na to, że z Waszą pomocą uda ją się zapełnić. Jest to nic innego jak spis ostatnich aktualizacji oprogramowania wydanych oficjalnie przez producenta. W jaki sposób zgłosić nową? W tym celu udajemy się tutaj: http://android.com.pl/aktualizacje/

Wybieramy rodzaj urządzenia, markę i model. Teraz wpisujemy wersję oprogramowania (np. 4.0.2), wypisujemy usprawnienia i ewentualne błędy, które przyniosła aktualizacja i wysyłamy! Jeśli kilka osób zgłosi tę samą aktualizację nasz moderator wówczas ją zatwierdzi i będzie widniała na stronie głównej portalu Android.com.pl oraz w zakładce „Aktualizacje” w bazie urządzeń.

Portal Android.com.pl

Teraz czas na mały opis strony głównej portalu. W najbardziej rzucającym się miejscu najdziecie moduł „Polecane”. Są to wybrane przez naszą redakcję najważniejsze newsy czy artykuły z mniej więcej ostatniego tygodnia. Pod nim znajdziemy „O tym się dyskutuje” – czyli link do artykułu, który zdobył przez ostatni miesiąc najwięcej komentarzy. Pod tym zlokalizowana jest ankieta, następnie wcześniej opisywana nowość na skalę światową jaką jest moduł „Aktualizacje”, moduł wyświetlający najnowsze urządzenia z bazy urządzeń oraz oczywiście ostatnio dodane treści. Warto zwrócić uwagę na to, że nie mamy stronicowania – by zobaczyć kolejne teksty klikamy „Załaduj więcej+”.

W prawej kolumnie znajdziemy najnowsze recenzje sprzętu, blok zajmujący się telekomunikacją, najpopularniejsze artykuły, ostatnie komentarze, a także najnowsze wątki na forum.

Po prawej stronie ekranu przy krawędzi nieustannie będziemy mieli opcję włączenia podcastu Android.com.pl. Chcieliśmy, by nasi użytkownicy słuchali podcastów podczas przeglądania codziennej dawki newsów, czytania recenzji czy przeglądania forum. Stąd też zupełnie nowy odtwarzacz działający w nowym oknie.

Nowe formy artykułów

Wraz z nowym portalem wprowadziliśmy kilka zmian dotyczących podziału treści na kategorie. Do największych nowości należy tutaj zaliczyć znaczą część sekcji „Artykuły”, gdzie pojawiać się będą autorskie teksty, felietony traktujące o Androidzie, recenzje oprogramowania oraz galerie zdjęć sprzętu, który aktualnie testujemy w redakcji. „Telekomunikacja” gdzie będziemy pisać o najnowszych i najlepszych ofertach Wielkiej Czwórki, porównywać je i dostarczać ogólnie informacji z rynku telekomunikacyjnego. Oraz „Wiki”, która do tej pory istniała jako odrębny serwis. Jest to specjalna kategoria, którą mogą tworzyć wszyscy zarejestrowani użytkownicy. Ogólnie powinny tam się znaleźć różnorakie poradniki dotyczące urządzeń opartych o Androida oraz programowania na nie.

Jak się zalogować?

Bardzo dobre pytanie! Zadbaliśmy o Waszą wygodę, dlatego do wyboru są dwie drogi. Pierwsza to użycie zarejestrowanego konta z Forum Android.com.pl, a druga to Facebook. Jeśli chodzi o pierwszą metodę – bardzo ważna powinna być dla Was informacja, że na portalu nie mamy Waszych haseł. Inna technologia szyfrowania używana przez skrypty vBulletin i Word Pres uniemożliwiły ich import. Zatem każdy kto chce się zalogować musi ustanowić nowe hasło za pomocą opcji „Przypomnij hasło”. Na podany podczas rejestracji na Forum mail przyjdzie wiadomość z linkiem. Należy w niego kliknąć i ustawić nowe hasło.

Przez ostatnie dwa dni pracowaliśmy nad wygodniejszą dla Was opcją. Teraz nie trzeba przypominać hasła. Wystarczy się zalogować na forum – portal automatycznie nas zaloguje. Do wieczora powinno to działać w drugą stronę. Już działa.

Od tej pory dostępne są dla Was wszelkie funkcje takie jak komentowanie, recenzowanie, ocenianie, redagowanie Wiki, etc. Zachęcamy do aktywności i testowania!

To dopiero beta

Prosimy o Wasze zrozumienie przez najbliższe dwa tygodnie. Nowy portal to wersja beta, stąd niektóre rzeczy mogą jeszcze nie działać. Jeśli napotkacie na jakiś błąd czy niedociągnięcie – prosimy o feedback w komentarzach pod tym artykułem.

Pamiętajcie, że zmiany które widzicie są dla Was – naszych czytelników. Dlatego wdzięczni będziemy jeśli będziecie korzystać z przygotowanych specjalnie dla Was funkcjonalności. Najbardziej zachęcamy do dzielenia się informacjami o aktualizacjach oprogramowania, używania funkcji „Czy?” oraz ocenianie urządzeń w naszej bazie. Modderów i programistów zapraszamy do współtworzenia Wiki.

Za dwa tygodnie będziemy obchodzili czwarte urodziny Android.com.pl. Kto wie, czy nasi aktywni użytkownicy nie będą mogli wygrać jakiś smartfonów z tej okazji?

Redaktor naczelny

Wykonawcą projektu jest agencja interaktywna aberit. • Seraf

  Już ROK wisi ta informacja „something big is coming” zmieńcie to lepiej na „something big came a year ago”

 • Arqs

  Niestety nie zmieniło się najważniejsze. Poziom portalu. Nadal teksty jak dla gimnazjalistów.
  Najstarszy polski portal dotyczący PDA nadal zagina Was poziomem merytorycznym, szybkością newsów itp.
  P.s. czy taki mega największy i profesjonalny portal wysłał kogoś na MWC? A, nie?
  No tak, pewnie trzeba było napisać przegląd walentynkowych aplikacji np. Mega istotna sprawa
  😛

 • zakk87

  Masakra. Tyle tutaj reklam Windows Phone, że nie chce się zaglądać. a tam nic…

 • Elfisher

  Wszystko ładnie, ale szkoda ze nie można w filtrach dopasowywania modeli wybrać klawiatury qwerty. Wiem że mało jest takich modeli, ale są jeszcze ludzie dla których fizyczna klawiatura jest wygodniejsza 🙂

 • Snack3rS7

  Powiem tylko tyle – najlepszy layout jaki tylko można sobie było wyobrazić, do tego super czcionka, jestem pod ogromnym wrażeniem, dzięki temu stronę odwiedzam częściej, można nawet powiedzieć że design jest w czołówce polskich stron internetowych

  • Ech, pomyliłem formatowania. Nieważne, przycisk wyślij maila ma zły adres.

 • denis94

  Super zmiany! Bardzo mi się podoba 🙂

  • denis94

   Mała uwaga…
   Jeżeli komentarz dodaje sie od dołu to najnowsze powinny być na dole.
   Teraz najnowsze są na górze więc na górze powinno być pole do tworzenia nowego komentarza.

   • Dodatkowo przydałaby się możliwość edycji komentarzy.

 • myxomatosis

  W wyszukiwarce telefonow „dopasuj” brakuje mi wyboru sprzetu z krawiatura qwerty. Taki drobiazg:] Poza tym bardzo fajny „design” portralu.

 • uze

  Jak dla mnie brakuje możliwości dodawania urządzeń do bazy. Chciałem wystawić oceny dla sprzętu, który posiadam i wyszło na to, że istniejąca baza jest tak uboga, że mogłem dodać tylko 1 czynnie używane urządzenie…
  Na minus na pewno czytelność strony głównej, moim zdaniem zbyt wiele informacji bombarduje użytkownika na raz.

  • Jakub Bereziewicz

   Chciałbyś dodawać urządzenia? Zostań redaktorem!
   Oceny/recenzje można dodawać w zakładce „Recenzje” w każdej ze specyfikacji.

   Tak jak pisałem poniżej – codziennie uzupełniamy bazę i niedługo będą wszystkie Androidy.

   Czytelność w moim przekonaniu to kwestia przyzwyczajenia się.

 • janpod

  Trochę razi mnie to, że używacie sformułowania „portal”. Powinno się używać sformułowania „serwis internetowy” albo „vortal”. Portalem jest onet, wp i interia, ale Wasza strona.

  Trochę za dużo tego java scriptu. Ale i tak najważniejsi są użytkownicy i treść – a ta stoi na wysokim poziomie.

 • pZet

  Nie podoba mi się: bałagan na stronie, nie wiadomo czy czyta się newsy czy historię, brak oczywistych podziałów . Poprzedni wygląd był intuicyjny ten jest chaotyczny, przeszkadza mi obecność iPhonów itp w porównaniach a brakuje wielu modeli, zwłaszcza nowych na androidzie, po co wielki link do windows phone .
  Ogólny wygląd: kolorowe jarmarki.

  • Jakub Bereziewicz

   Do końca miesiąca będą wszystkie Androidy.
   Może nawet do końca przyszłego tygodnia…

 • RimothPL

  Portal moim zdaniem nowy wygląd prezentuje się na prawdę fajnie.
  Brakowało mi buttona do panelu użytkownika na górnym pasku strony, ale teraz jest ok. Niestety muszę się zgodzić z innymi, że czytelniejszy był stary styl. Zmieniłbym kilka rzeczy: Na stronie głównej kolumna z postami jest takiej samej szerokości jak kolumna z narzędziami. Uważam, że powinniście poszerzyć kolumnę z postami, tym samym zlikwidować ten słupek z ankietami, tagami, a widgety z niej przenieść na ten szerszy słupek po prawej.
  Na stronie posta pomiędzy postem a komentarzami jest box z kolejnymi artykułami itd. Wg mnie jest przydatny i nie powinniście go usuwać. Wystarczyłoby mi kilka zmian w układzie. Ramka „Więcej artykułów od AUTOR” powinna być rozciągnięta na całą szerokość posta, a nie jedynie na „prawą kolumne kolumny posta”.
  Mam nadzieje, że dość zrozumiale przedstawiłem o co mi chodzi.
  Pozdrawiam 🙂

  • RimothPL

   Początek jak z tłumacza google. XD

  • Jakub Bereziewicz

   Zmiana układu nie jest możliwa.

 • Daszek

  Silnik czyli WP jest super, ale brak koloru androida, czyli zielonego, to niewybaczalny błąd.

  • Jakub Bereziewicz

   Od 3.0 Android jest niebieski.

 • bartolinio

  1. moim zdaniem komentarze powinny być odwrotnie posortowane, tzn. najnowsze na dole (wydaje mi się, że w ten sposób jest bardziej „naturalnie”)
  2. wypadałoby powiadomić subskrybentów starego RSS’a, że zmienił się kanał i więcej powiadomień nie dostaną 🙂 sam to dopiero zauważyłem i od jakiegoś czasu nie dostawałem Waszych wiadomości w czytniku

  • bartolinio

   jeszcze jedno: w bazie urządzeń brakuje Nexusów 🙁

   • Piotr Andrzejewski

    Baza wkrótce powinna się powiększyć. A na dobry początek jest Nexus One 😉

    • bartolinio

     no fajnie, to czekam jeszcze na Nexusa Prime

     • Jakub Bereziewicz

      Do końca miesiąca będziemy mieli wszystkie Androidy znanych i średnio znanych producentów.

    • bartolinio

     szczerze mówiąc te komentarze naprawdę powinny być odwrotnie sortowane, w obecny sposób jest masakrycznie nieintuicyjnie!!! a jeśli już tak bardzo Wam zależy by zostało jak jest, to dajcie chociaż możliwość wyboru w opcjach konta!!!

  • Phan

   Nie ma nic gorszego niż zmienić kanał RSS i nie ostrzec przed tym, ja dopiero dziś się skapnąłem że jakiś newsów mi brakuje…

 • gmad

  Mnie równiez nie podoba się nowy portal. Nie chodzi o kolor, lecz układ strony głównej – za dużo wszystkiego na raz. Dodatkowo te latajce banery… Masakra. Pomijam fakt, iż zdecydowanie przesadziliście z liczbą reklam…

  • Jakub Bereziewicz

   Treści prezentowane są w znacznie lepszy sposób. Kwestia przyzwyczajenia. Szablon zmienialiśmy już 3-4 razy w historii i zawsze były te same komentarze… 😉

   Liczba reklam jest identyczna.

 • nofink

  Gigantyczny znak wodny portalu przy zdjeciach w recenzjach za bardzo zaslania produkt.

  • Jakub Bereziewicz

   Niedługo zmienimy

 • Jakub Bereziewicz

  Dziękujemy za wszystkie uwagi!
  Nieco nam się opóźniła „premiera”. Przez ostatnie dwa dni pracowaliśmy nad integracją forum z portalem – tak by było to dla Was maksymalnie wygodne i chyba się udało 😉

  Wszelkie slidery zwolniliśmy. Teraz nie powinniście już dostawać oczopląsu. Pracujemy 12h dziennie nad portalem. Do poniedziałku powinniśmy doprowadzić go do takiego stanu jaki planowaliśmy.

 • viper771

  Ogólnie wszystko mi się podoba, ale te jeżdżące recenzje telefonów doprowadzają mnie do szału.

 • Mistic92

  WOW!! Ogromna zmiana na lepsze! Bardzo podoba mi się nowa odsłona portalu! Jestem wręcz w szoku 🙂

 • underface

  moim zdaniem pod względem widoczności newsów oraz wstępnej treści jest znacznie lepiej niż było (wcześniej tylko były widoczne tutuły starszych newsów), ale jeśli chodzi o resztę, to tak : wygląd bardzo fajny, ale ilość tego wszystkiego na głównej stronie to przerost formy nad treścią, sam nie wiem co czytam, czy to jeszcze news czy coś polecanego. tak samo pomiędzy końcówką newsa a komentarzami, wyświetla się jakiś box nie wiadomo do czego

 • engray

  Nie działa połącz z fb.
  Błąd „You cannot access this page directly.”
  Wygląd – dla mnie super!
  Jednak…
  Faktycznie, komentarze powinny być bezpośrednio pod artykułem.
  U mnie na Win7, chrome nie działa dodawanie łapek.
  Jest dobrze, ale jeszcze trzeba trochę poprawić żeby było bardzo dobrze!

  • engray

   Dobra, dodawanie łapek działa, ale z opóźnieniem (chyba z parę minut).
   Poza tym, przydałaby się możliwość edycji własnych komentarzy (np. ograniczona czasem).

 • Mirosław

  No niestety nic specjalnego. Tak jak koledzy napisali bałagan straszny. .za dużo wszystkiego naraz. .może jednak stary wygląd i poprawa stabilności serwerów.

 • adx28kr

  Pozytyw za zmiany – layout nowoczesny – ok. Ale…
  Moim zdaniem za dużo tu mrugających i skaczących okien (pomijając już dodatkowe mrugające reklamy z google). Przez to strona jest mało czytelna. Mam wrażenie że bloki tematyczne (pasek boczny, główna kolumna informacyjna i nagłówek) nie są od siebie oddzielone czytelną granicą. Mało kontrastu. Poza tym komentarze powinny być bezpośrednio pod artykułem.
  Mimo nowoczesnego layoutu i zmian na inny silnik, tamta strona była lepsza komunikacyjnie.
  lcd ma rację – lekki tu bałagan.
  Powinno być bardziej przejrzyście :).
  Pozdrawiam.

 • anfield

  Racja, strona główna stała się bardzo nieczytelna, z poziomu PC jak i ze smartphone’u – na Operze Mini, Next jak i na Dolphin nie wygląda to za dobrze. Już boję się odpalić ten portal na tablecie… 🙂

  Bałagan totalny,a przecież nie o to chyba chodziło?

 • sierpek

  *naprawdę, nie na prawdę…

 • lcd

  LOL W ogole nie podoba mi sie nowy wyglad. Poprzedni byl jeszcze w miare czytelny ale ten nowy to juz masakra. Dodac do tego problemy z zalogowaniem (dopiero dzisiaj mi sie to udalo i to o dziwo po kliknieciu pod artykulem w link ze mam sie zalogowac zanim napisze komentarz i nawet nie poprosil o zadne haslo ani nic. Do tego w Opera Mini na SGS2 przeszkadza plywajacy link do podcastow. Nie wiem czy redakcja serwisu chce pobic jakis rekord w ilosci ramek czy jak? Coraz mniej mi sie tutaj podoba, coraz wiecej danych trzeba pobrac zeby zobaczyc i strone glowna i artykuly, niedlugo bede tutaj wchodzil tylko po to zeby przetestowac szybkosc przegladarki. Ogarnijcie troche ten balagan.x