ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Nowy portal Android.com.pl!

Autor: Jakub Bereziewicz Kategoria: Artykuły

Witamy serdecznie wszystkich czytelników. Po kilku miesiącach prac nad nowym portalem w końcu doszliśmy do etapu, który możemy zaprezentować. Przedstawiamy Wam nowy portal Android.com.pl jednak jeszcze w wersji beta.

Co się zmieniło?

Właściwie można by rzec – wszystko! Na prawdę trudno tu dostrzec jakiekolwiek związek ze starą wersją witryny. Filarem całości jest zmiana silnika – z Joomli na popularnego WordPressa. Jednak jak łatwo zauważyć mało jest u nas WordPressa w samym WordPressie. Niemalże wszystkie wtyczki to nasz autorski skrypt. Stąd też przygotowanie tak rozbudowanego portalu wymagało wielu miesięcy planowania i pracy.

Baza urządzeń

Największą rewolucją jest wbudowanie w portal „bazy urządzeń”. Znajdziecie ją pod tym adresem: https://android.com.pl/baza-urzadzen/ albo klikając w menu głównym na „Smartfony” lub „Tablety”. Prawdopodobnie jest to pierwsza na świecie baza właśnie… smartfonów i tabletów. W Polskim Internecie mamy kilka witryn oferujących, wydawać by się mogło, podobne możliwości. Jednak jak gdzieś już są smartfony to brakuje tabletów.

Kolejna kwestia to ich przestarzała konstrukcja niedostosowana do dzisiejszego rynku. Bazy jakie mamy do dyspozycji skupiają się na tym czy w smartfonie znajdziemy funkcję wysyłania SMSów, MMSów, kalkulator, budzik, przelicznik walut czy WAP… Niestety nikogo to już nie interesuje. Teraz patrzymy na takie parametry jak procesor, ilość rdzeni, RAMu, platformę, wersje systemu czy rozdzielczość i technologia ekranu. Zacznijmy jednak od początku.

Wchodząc na do bazy Android.com.pl w środkowej kolumnie zobaczymy ostatnio dodane urządzenia. Obok miniaturki znajdziemy osiem najważniejszych parametrów takich jak: ilość rdzeni i częstotliwość procesora, rozdzielczość ekranu, matryca aparatu, pojemność baterii, platforma, wersja systemu operacyjnego, ilość pamięci RAM, wymiary i wagę. Po prawej stronie natomiast wyświetla się aktualna cena urządzenia.

Rankingi

W prawej kolumnie znajdziemy kilka rankingów. Są to kolejno: najlepsze smartfony, tablety i producenci. Możemy przeglądać tabele dotyczące różnych okresów: ostatniego tygodnia, miesiąca oraz roku. Znajdziemy tu jeszcze moduł wyświetlający kilka ostatnich newsów z portalu Android.com.pl.

Porównywarka

W lewej kolumnie znajdziemy menu bazy urządzeń. Zaczynając od góry jest to funkcja „Porównaj”. Jak łatwo się domyślić służy ona do porównywania urządzeń. Po kliknięciu wyświetli się pole, w które wpisujemy nazwę danego smartfona bądź tabletu. Następnie wybieramy z listy odpowiednie urządzenie. W naszej porównywarce możemy umieścić do trzech pozycji.

Znajdź urządzenie idealne dla Ciebie!

Kolejna funkcja to „Dopasuj”. Jest to jedna z najbardziej rozbudowanych opcji na naszym portalu. Dzięki niej możemy znaleźć idealne dla nas urządzenie. Odpowiednio operując ośmioma suwakami i zaznaczając potrzebne funkcjonalności na dole ukazują nam się wyniki wyszukiwania. Warto pamiętać, że gdy chcemy zaznaczyć kilka funkcjonalności – dla przykładu Bluetooth 3.0 i 4.0 klikamy z wciśniętym Ctrl na klawiaturze.

Następnie w menu znajdziemy podział na producentów, typ urządzenia (smartfon/tablet) oraz platformy (Android, Bada, BlackBerry, iOS i Windows Phone). Jak widać nie ograniczamy się jedynie do zielonego robota.

Przejdźmy teraz do dowolnego urządzenia.

Specyfikacja

W każdej specyfikacji znajdziemy przynajmniej cztery zdjęcia. Pod nimi o ile redakcja Android.com.pl przetestowała dane urządzenie znajdziemy link do recenzji. Po prawej stronie znajduje się skrótowy opis, funkcja „Czy?„, plusy i minusy danego sprzętu oraz średnia ocena redakcji i użytkowników.

Pod tym znajdziemy część właściwą – czyli tabelki ze specyfikacją. Jeśli znajdują się tam jakieś trudniejsze terminy – po najechaniu kursorem wyskoczy dymek z wyjaśnieniem. Pod specyfikacją znajdziemy drugą część wspomnianej funkcji „Czy?”. Będą się tu wyświetlały avatary i nicki wszystkich użytkowników, którzy chcą mieć dane urządzenie, mają go lub już go mieli. Serdecznie zachęcamy do korzystania i klikania!

Dalej znajdziemy moduł „Porównania” – najbardziej zbliżone urządzenia do tego, którego specyfikację przeglądamy oraz komentarze użytkowników. To jednak jeszcze nie koniec!

Rywale, Recenzje, News, Ceny, Video, Zdjęcia oraz Aktualizacje

Przewińmy stronę na samą górę. Tu znajduje się dodatkowe poziome menu z następującymi pozycjami: Rywale, Recenzje, News, Ceny, Video, Zdjęcia oraz Aktualizacje. Pierwsza z nich to rozbudowana wersja przed chwilą wspomnianego modułu „Porównania”. Znajdziemy tu najbardziej zbliżone urządzenia, ich plusy, minusy i wspólne cechy.

W zakładce „Recenzje” jest miejsce na Wasze oceny. Możecie dokładne ocenić konkretne funkcje urządzenia w skali od 0 do 10, napisać własną recenzję i podsumować wszystko wypisaniem dobrych i złych stron danego modelu.

Zakładka „News” – jak łatwo można się domyślić zawiera aktualności na temat danego urządzenia.

W zakładce „Ceny” sprawdzimy w jakiej cenie jest aktualnie dane urządzenie. Aktualnie skrypt współpracuje z porównywarką Nokaut, jednak w tym tygodniu pojawi się również Ceneo, a do końca roku również Allegro i inne.

Dalej mamy „Video” – to nic innego jak najlepsze filmy na temat danego urządzenia wyszukane na YouTube.

W następnej zakładce „Zdjęcia” możemy w dobrej jakości przyglądnąć się fotografiom.

Po dość oczywistych zakładkach nadchodzi czas na „Aktualizacje„. No właśnie… co to może być? Aktualnie we wszystkich urządzeniach strona ta jest pusta, jednak liczymy na to, że z Waszą pomocą uda ją się zapełnić. Jest to nic innego jak spis ostatnich aktualizacji oprogramowania wydanych oficjalnie przez producenta. W jaki sposób zgłosić nową? W tym celu udajemy się tutaj: https://android.com.pl/aktualizacje/

Wybieramy rodzaj urządzenia, markę i model. Teraz wpisujemy wersję oprogramowania (np. 4.0.2), wypisujemy usprawnienia i ewentualne błędy, które przyniosła aktualizacja i wysyłamy! Jeśli kilka osób zgłosi tę samą aktualizację nasz moderator wówczas ją zatwierdzi i będzie widniała na stronie głównej portalu Android.com.pl oraz w zakładce „Aktualizacje” w bazie urządzeń.

Portal Android.com.pl

Teraz czas na mały opis strony głównej portalu. W najbardziej rzucającym się miejscu najdziecie moduł „Polecane”. Są to wybrane przez naszą redakcję najważniejsze newsy czy artykuły z mniej więcej ostatniego tygodnia. Pod nim znajdziemy „O tym się dyskutuje” – czyli link do artykułu, który zdobył przez ostatni miesiąc najwięcej komentarzy. Pod tym zlokalizowana jest ankieta, następnie wcześniej opisywana nowość na skalę światową jaką jest moduł „Aktualizacje”, moduł wyświetlający najnowsze urządzenia z bazy urządzeń oraz oczywiście ostatnio dodane treści. Warto zwrócić uwagę na to, że nie mamy stronicowania – by zobaczyć kolejne teksty klikamy „Załaduj więcej+”.

W prawej kolumnie znajdziemy najnowsze recenzje sprzętu, blok zajmujący się telekomunikacją, najpopularniejsze artykuły, ostatnie komentarze, a także najnowsze wątki na forum.

Po prawej stronie ekranu przy krawędzi nieustannie będziemy mieli opcję włączenia podcastu Android.com.pl. Chcieliśmy, by nasi użytkownicy słuchali podcastów podczas przeglądania codziennej dawki newsów, czytania recenzji czy przeglądania forum. Stąd też zupełnie nowy odtwarzacz działający w nowym oknie.

Nowe formy artykułów

Wraz z nowym portalem wprowadziliśmy kilka zmian dotyczących podziału treści na kategorie. Do największych nowości należy tutaj zaliczyć znaczą część sekcji „Artykuły”, gdzie pojawiać się będą autorskie teksty, felietony traktujące o Androidzie, recenzje oprogramowania oraz galerie zdjęć sprzętu, który aktualnie testujemy w redakcji. „Telekomunikacja” gdzie będziemy pisać o najnowszych i najlepszych ofertach Wielkiej Czwórki, porównywać je i dostarczać ogólnie informacji z rynku telekomunikacyjnego. Oraz „Wiki”, która do tej pory istniała jako odrębny serwis. Jest to specjalna kategoria, którą mogą tworzyć wszyscy zarejestrowani użytkownicy. Ogólnie powinny tam się znaleźć różnorakie poradniki dotyczące urządzeń opartych o Androida oraz programowania na nie.

Jak się zalogować?

Bardzo dobre pytanie! Zadbaliśmy o Waszą wygodę, dlatego do wyboru są dwie drogi. Pierwsza to użycie zarejestrowanego konta z Forum Android.com.pl, a druga to Facebook. Jeśli chodzi o pierwszą metodę – bardzo ważna powinna być dla Was informacja, że na portalu nie mamy Waszych haseł. Inna technologia szyfrowania używana przez skrypty vBulletin i Word Pres uniemożliwiły ich import. Zatem każdy kto chce się zalogować musi ustanowić nowe hasło za pomocą opcji „Przypomnij hasło”. Na podany podczas rejestracji na Forum mail przyjdzie wiadomość z linkiem. Należy w niego kliknąć i ustawić nowe hasło.

Przez ostatnie dwa dni pracowaliśmy nad wygodniejszą dla Was opcją. Teraz nie trzeba przypominać hasła. Wystarczy się zalogować na forum – portal automatycznie nas zaloguje. Do wieczora powinno to działać w drugą stronę. Już działa.

Od tej pory dostępne są dla Was wszelkie funkcje takie jak komentowanie, recenzowanie, ocenianie, redagowanie Wiki, etc. Zachęcamy do aktywności i testowania!

To dopiero beta

Prosimy o Wasze zrozumienie przez najbliższe dwa tygodnie. Nowy portal to wersja beta, stąd niektóre rzeczy mogą jeszcze nie działać. Jeśli napotkacie na jakiś błąd czy niedociągnięcie – prosimy o feedback w komentarzach pod tym artykułem.

Pamiętajcie, że zmiany które widzicie są dla Was – naszych czytelników. Dlatego wdzięczni będziemy jeśli będziecie korzystać z przygotowanych specjalnie dla Was funkcjonalności. Najbardziej zachęcamy do dzielenia się informacjami o aktualizacjach oprogramowania, używania funkcji „Czy?” oraz ocenianie urządzeń w naszej bazie. Modderów i programistów zapraszamy do współtworzenia Wiki.

Za dwa tygodnie będziemy obchodzili czwarte urodziny Android.com.pl. Kto wie, czy nasi aktywni użytkownicy nie będą mogli wygrać jakiś smartfonów z tej okazji?

Redaktor naczelny

Wykonawcą projektu jest agencja interaktywna aberit.

Sprawdź najnowsze wpisy