bankowość mobilna

Bankowość mobilna – jak korzystać, bezpieczeństwo, funkcje

5 minut czytania
Komentarze

Bankowość mobilna może powodować pewne obawy u osób, które dotychczas z niej nie korzystały. Ci, którzy zdecydują się na to rozwiązanie, z pewnością docenią jednak jego wyjątkowe zalety. Ten poradnik jest skierowany głównie do mniej zaawansowanych użytkowników nowych technologii, którzy chcieliby zacząć korzystać z mobilnej bankowości, ale nie wszystko jest dla nich jasne.

Czym jest bankowość mobilna?

płatności mobilne

Na początku warto doprecyzować i usystematyzować pewne pojęcia. W ostatnim czasie popularna jest bankowość internetowa. Pozwala ona na komunikację z bankiem za pośrednictwem sieci. Klient może dokonywać różnych operacji na swoich rachunkach w dowolnym miejscu i czasie, logując się do systemu. Czym jest więc bankowość mobilna? To jedna z odmian bankowości internetowej. Umożliwia dostęp do konta bankowego na urządzeniach takich jak smartfon lub tablet. W dzisiejszych czasach popularne są aplikacje mobilne poszczególnych banków, które często są warte docenienia za intuicyjność i dopracowanie. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że wygodniej korzystać z bankowości na smartfonie dzięki dedykowanej aplikacji, niż na komputerze.

Co umożliwia bankowość mobilna i jak z niej korzystać?

Bankowość mobilna pozwala w ciągu chwili wykonać działania, które jakiś czas temu wymagały logowania do systemu banku na komputerze, a jeszcze wcześniej – wizyty w stacjonarnym oddziale. Dostęp do historii konta, możliwość zarządzania kartami płatniczymi, sprawdzenie salda, wykonywanie przelewów – na to wszystko pozwala bankowość mobilna. Oczywiście tych funkcji jest znacznie więcej, wspomnijmy jeszcze o opcji doładowania telefonu z poziomu aplikacji banku czy zakładania lokat. W przypadku niektórych operacji (np. założenie konta oszczędnościowego przy standardowym rachunku rozliczeniowym) może być konieczny kontakt telefoniczny lub wideo rozmowa z pracownikiem banku.

Jak zacząć korzystać z bankowości mobilnej? Przede wszystkim potrzebujemy odpowiedniego urządzenia. Najodpowiedniejszy będzie smartfon, który zazwyczaj mamy przy sobie. Dobrze, aby miał w miarę aktualną wersję systemu operacyjnego i pewien zapas pamięci. Aplikacje mobilne banków są bardzo często aktualizowane przez ich wydawców i jeśli mamy bardzo stary telefon, którego lata świetności już dawno minęły, może okazać się, że brakuje w nim miejsca lub ma zbyt stary system. Skoro już mamy odpowiednie urządzenie, powinniśmy pobrać aplikację mobilną naszego banku. Dalsze kroki mogą zależeć już od konkretnego banku, niewykluczone, że będziemy musieli aktywować bankowość na telefonie na stronie internetowej banku z poziomu komputera. Jeśli nie korzystamy ze standardowej bankowości internetowej, być może konieczna będzie wizyta w stacjonarnej placówce banku.

Płatności mobilne

Płatności mobilne są nieodłącznym elementem bankowości mobilnej. Jeżeli nasz smartfon obsługuje NFC, to możemy nim płacić w sklepie. Postępujemy tak, jak z kartą płatniczą, tyle że do terminala zbliżamy telefon, a nie kartę. Oczywiście wcześniej musimy uruchomić odpowiednią usługę i potwierdzić transakcję np. odciskiem palca.

bankowość mobilna

Płatności mobilne znajdują jednak także zastosowanie podczas zakupów przez internet. To właśnie tam pozwalają oszczędzić sporo czasu, w dodatku nie musimy mieć NFC w smartfonie, by korzystać z mobilnych płatności w internecie. Szczególnie popularny w Polsce jest Blik – system płatności mobilnych, dzięki któremu możemy zapłacić w internecie, podając 6-cyfrowy kod i potwierdzając transakcję w smartfonie. Zakładka z generatorem kodu Blik znajduje się w aplikacjach mobilnych banków, które ten system obsługują. Płatności mobilne pozwalają wyeliminować w wielu miejscach w sieci konieczność podawania danych swojej karty płatniczej czy wykonywania przelewów, gdzie trzeba podać odpowiedni numer konta, tytuł przelewu itd.

Kwestie bezpieczeństwa

Wiele osób może doceniać funkcjonalność bankowości mobilnej, ale jednocześnie obawiać się, czy jest ona rozwiązaniem bezpiecznym. Obecnie funkcjonujące systemy bezpieczeństwa wdrażane przez banki pozwalają czuć się bezpiecznie, choć wiele zależy także od nas, jako użytkowników. O czym warto więc pamiętać, korzystając z bankowości mobilnej? Oto nasze rady:

  • Pamiętaj o odpowiednim haśle, które nie będzie łatwe do odgadnięcia przez osoby postronne. Hasło nie powinno zawierać np. imion twoich lub bliskich ci osób, lub dat urodzenia.
  • Regularnie aktualizuj aplikację swojego banku, gdy są do niej wydawane ważne poprawki.
  • Korzystaj z wieloetapowych metod uwierzytelniania/logowania, np. za pomocą dodatkowych kodów SMS-ów koniecznych do potwierdzania przelewów.
  • Ustal rozsądne limity kwot transakcji na swoim koncie bankowym i sprawdzaj co jakiś czas historię operacji na koncie.
  • Na telefonie, z którego logujesz się do bankowości, unikaj instalowania podejrzanego oprogramowania, pobierania plików z niewiadomego źródła czy klikania w załączniki w mailach od nieznanych nadawców. W skrócie: stosuj ogólnie przyjęte zasady bezpiecznego korzystania z sieci. Nie zaszkodzi też dobry program antywirusowy.

Obawy przed bankowością mobilną (lub szerzej – internetową) nie są zupełnie bezpodstawne, co jakiś czas słyszymy o różnych próbach oszustw. Pamiętajmy jednak, że stosując się do zasad bezpieczeństwa, możemy zminimalizować ryzyko do minimum. Bankowość mobilna ma też pewne przewagi jeśli chodzi o niektóre aspekty bezpieczeństwa nad tradycyjną bankowością. Załóżmy, chociażby, że ktoś niepowołany już uzyskał dostęp do naszego konta i liczy się szybka reakcja. Dzięki dostępnej w aplikacji mobilnej historii operacji na koncie, szybko dowiemy się o podejrzanych działaniach i zgłosimy to bankowi. Podobnie będzie, gdy zgubimy kartę płatniczą. Nie musimy dzwonić na infolinię czy szukać placówki banku. Kilka kliknięć na smartfonie i karta jest zablokowana, a ewentualny złodziej nie zrobi z niej żadnego użytku.

Bankowość mobilna – podsumowanie

Bankowość mobilna to rozwiązanie, z którego jak najbardziej warto korzystać. Wiele codziennych spraw związanych z bankowością możemy załatwić z poziomu smartfona, bez wycieczki do stacjonarnej placówki banku. W dodatku możemy korzystać z płatności mobilnych, które ułatwiają zakupy, szczególnie w internecie.

Czytaj także: Konfiguracja telefonu – pierwsze kroki, co zrobić, gdy nie działa internet/MMS?

Warto pamiętać jednak o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, aby korzystanie z bankowości mobilnej przebiegało tak, jak chcemy. W razie ewentualnych wątpliwości dotyczących szczegółów funkcjonowania bankowości mobilnej w konkretnym banku można się skontaktować z jego pracownikami.

Motyw