Fałszywa historia Rosji na Wikipedii

Fałszywa historia Rosji na Wikipedii – źródłem są Chiny

2 minuty czytania
Komentarze

Nie jest to jednak propaganda chińskiego rządu, a działanie pojedynczej kobiety o imieniu Zhemao, która zmyśliła znaczną część historii Rosji i umieściła swoją twórczość na Wikipedii. Jej kłamstwa przechodziły tam bez echa przez kilkanaście, lat a w tym czasie dodawała ona zupełnie nowe. Cała sprawa została zdemaskowana przez chińskiego pisarza science fiction podpisującego się jako Yifan. To on podczas szukania inspiracji w historii Rosji zauważył, że coś tu jest nie tak i to zgłosił.

Fałszywa historia Rosji na Wikipedii

Fałszywa historia Rosji na Wikipedii

W związku z tymi doniesieniami Wikipedia przeprowadziła dochodzenie. Fundacja odkryła, że kobieta napisała ponad 200 własnych artykułów, a kolejne setki zmodyfikowała o zmyślone przez siebie postaci i wydarzenia. Co gorsza, kobieta przeplatała swoje wymysły z faktami, przez co samo usunięcie jej wpisów nie wystarczy, aby naprawić wyrządzone szkody. Jak to w ogóle było możliwe? Otóż stworzyła ona cztery fałszywe konta, które weryfikowały wzajemnie swoje treści. Mechanizm zabezpieczający zawiódł więc po całości.

Po tym, jak sprawa wyszła na jaw, kobieta opublikowała list otwarty, z przeprosinami na swoim koncie w angielskiej Wikipedii. Stwierdziła, że jedyne co chciała, to poznać historię. Nie brzmi to zbyt rozsądnie. W końcu historię poznaje się, czytając treści jej poświęcone, a nie pisząc ją na nowo na podstawie własnych fantazji. Zhemao podkreśliła też, że w rzeczywistości jest gospodynią domową i ma tylko wykształcenie średnie. Dokonała tego całego aktu wandalizmu, aby wypełnić luki historyczne utworzone przez jej pierwsze wpisy. W swoim liście stwierdziła:

Jak to się mówi, aby skłamać, musisz powiedzieć więcej kłamstw. Niechętnie usuwałam setki tysięcy napisanych przeze mnie słów, ale w rezultacie straciłam miliony słów, a krąg akademickich przyjaciół się rozpadł. Kłopoty, które spowodowałem, są trudne do nadrobienia, więc może jedyną opcją jest stały zakaz edytowania Wikipedia. Moja obecna wiedza nie wystarcza do zarabiania na życie, więc w przyszłości będę uczyć się zawodu, pracować uczciwie i nie robić już więcej takich rzeczy.

Nie wiadomo, czy możliwe będzie pociągnięcie kobiety do odpowiedzialności w jeszcze jakiś inny sposób. Pokazuje to jednak wielką ułomność Wikipedii: nawet jedna osoba jest w stanie na wiele lat przekłamać historię wielkiego państwa i nikt nawet tego nie zauważy. To mocno uderza w wiarygodność Wolnej Encyklopedii. Miejmy nadzieję, że ta bardziej się przyłoży do weryfikowania umieszczanych tam wpisów i edycji istniejących.

Źródło: gagadget.com, sixthtone.com

Motyw