ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Jelly Bean faktycznie pozwala na obsługę kilku kont użytkowników

Autor: Piotr Andrzejewski Kategoria: Newsy


Kilka dni temu informowaliśmy Was o niecodziennym odkryciu, jakiego dokonano w kodzie Androida 4.1 Jelly Bean. Otóż okazało się, że w najnowszej wersji Androida znajdują się liczne ślady sugerujące możliwość utworzenia w systemie kilku niezależnych od siebie kont użytkowników. Opinie co do użyteczności takiego rozwiązania są podzielone, my skomentujemy je popularnym przysłowiem: od przybytku głowa nie boli. Nowe możliwości nie muszą być wykorzystywane przez wszystkich, ale na pewno znajdzie się grupa użytkowników, która będzie czekała na oficjalne wprowadzenie tej funkcji do systemu.

android-jellybean-multipleaccounts
Specjaliści ze znanego XDA-Developers postanowili przyjrzeć się bliżej tej kwestii i udało im się osiągnąć mały sukces. Korzystając z ROM-u bazującego na CyanogenMod 10, użytkownik Samsunga Galaxy S3 z powodzeniem utworzył na swoim smartfonie nowe konto użytkownika. Potrzebował do tego jedynie uprawnień roota, emulator terminala i jedną prostą komendę. Dostęp do wszystkich kont na urządzeniu uzyskuje się domyślnie w menu ukazującym się po przytrzymaniu włącznika urządzenia. Sposób ten został przetestowany na kilku urządzeniach z Jelly Bean i na wszystkich działał bez zarzutu. Jeżeli chcecie sami spróbować, to w oknie terminala musicie wpisać kolejno:

su
pm create-user test

Nowo powstało konto zostanie nazwane „test” i będzie posiadać ograniczone możliwości względem pierwszego konta, co dobrze widać na przykład w ustawieniach. Aktualnie z funkcjonalności tej nie ma wiele pożytku, gdyż drugie konto użytkownika ma dostęp do części danych z pierwszego konta, jednak do każdego z nich można przypisać inny wzór blokady ekranu.

Jesteśmy ciekawi, czy Google będzie kontynuować rozwój tego konceptu i jaki będzie końcowy efekt prac nad nim. Jeżeli posiadacie zrootowane urządzenie z Androidem 4.1 Jelly Bean, to spróbujcie przetestować działanie tej metody i podzielcie się z nami swoimi wrażeniami.

źródło: xda-developers.com, theverge.com 

Sprawdź najnowsze wpisy