Android Auto diagnostyka kabla USB

Wolne ładowanie smartfona? Android Auto przeprowadzi diagnostykę kabla USB

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Powolne ładowanie smartfona to niezwykle irytujący problem, ponieważ nigdy do końca nie wiadomo, co jest jego przyczyną. W najgorszym wypadku problemem jest uszkodzenie kontrolera USB w smartfonie, przez co nie rozpoznaje on ładowarki i pobiera bezpieczny prąd 0,5 A przy napięciu 5 V. Podony efekt może dać uszkodzenie portu microUSB/USB-C. Jeśli mamy więcej szczęścia, to awarii mogła ulec ładowarka. W takim wypadku należy ją oczywiście wymienić, a przynajmniej unikać samodzielnych prób naprawy. Ostatnim winowajcą może być kabel USB. Ten już fabrycznie może nie spełniać założeń wielu standardów, ale i w trakcie eksploatacji może ulec wewnętrznemu uszkodzeniu — np. zerwania się drutów w przewodach — których nie widać z zewnątrz. To jest na szczęście główną przyczyną tego typu problemów, zaś Android Auto pomoże ją wykryć.

Android Auto diagnostyka kabla USB

Android Auto w najnowszej wersji oznaczonej numerem 7.5.121104 wprowadza nowe narzędzie diagnostyczne USB Startup, które informuje użytkowników na temat kondycji kabla USB. Narzędzie to automatycznie sprawdza, czy transfer danych między podłączonym telefonem a samochodowym systemem informacyjno-rozrywkowym działa prawidłowo, a w razie wykrycia jakichkolwiek problemów informuje o tym użytkownika. Oczywiście głównym celem tej funkcji jest diagnostyka problemów przy połączeniu przewodowym smartfona do wyświetlacza w samochodzie.

Zobacz też: Steam blokuje pieniądze Ukraińskim twórcom – serwis zasłania się wojną 

Na stronie pomocy technicznej firmy Google zaleca się również korzystanie z dołączonego do telefonu kabla USB. Google sugeruje również, że długość kabla nie powinna przekraczać 1 m i powinien on być zgodny ze standardem USB-IF. Należy również zrezygnować z używania koncentratorów USB, adapterów kablowych i przedłużaczy. Funkcję można sprawdzić, przechodząc do menu pomocy połączenia w aplikacji Android Auto. Warto także dodać, że opcja ta będzie wprowadzana stopniowo. Tym samym nie wszyscy użytkownicy programu będą mieli do niej dostęp, nawet po aktualizacji do najnowszej wersji. Jest to rzecz jasna standardowa procedura wprowadzania nowości przez Google, której celem jest eliminacja ryzyka masowych awarii i innych problemów tego typu.

Źródło: Google, Twitter

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy