aplikacje

Minimalna wersja Androida w Sklepie Play, czyli fajnie, ale po co?

2 minuty czytania
Komentarze

Sklep Play to najpopularniejszy market z aplikacjami mobilnymi, ale w sumie czy często zaglądacie dzisiaj do niego? Te wszystkie liczby, które swego czasu były bardzo głośno promowane przez Google (i Apple), dzisiaj straciły trochę na znaczeniu. Swoją drogą i tak nie każdy mógł poznać wszystkie dostępne gry i programy. W końcu są dodatkowe ograniczenia, które sprawiają, że nie zobaczymy każdej aplikacji w Sklepie Play. Jedną z nich jest minimalne wymaganie wersji Androida i właśnie taka informacja trafia do marketu na smartfonach.

W Sklepie Play sprawdzisz, który Android to minimum dla danej aplikacji

sklep play minimalna wersja aplikacji android

Jak możecie zobaczyć na powyższym zrzucie ekranu, w Sklepie Play na smartfonach pojawia się wzmianka o minimalnej wersji Androida, którą wspiera dana aplikacja. To naturalnie nie jest kompletna nowość, gdyż podstawą wszystkich gier i programów jest określenie przez dewelopera takiej informacji. Dlatego między innymi w przeglądarkowej wersji Sklepu Play punkt o omawianym wymaganiu widnieje już od dawna. Teraz pojawił się on w aplikacji na urządzeniach mobilnych. Tylko co dokładnie niesie ta informacja dla użytkownika? Tak naprawdę niewiele, gdyż Sklep Play został tak skonstruowany, że nie ujrzymy danej aplikacji, gdy ta nie jest obsługiwana przez nasze urządzenie. Dlatego minimalna wersja Androida w tym wypadku pozostaje swego rodzaju ciekawostką.

Niewykluczone, że Google wraz z popularyzacją możliwości instalowania aplikacji z poziomu smartfona na różnych urządzeniach (np. smart TV), odblokuje kolejne funkcje, które sprawią, że wspomniana informacja o wersji Androida, okaże się istotna. W ten sposób dowiemy się, dlaczego konkretna gra lub program jest niewspierana.

Zobacz też: Bezpłatne 3 GB internetu od T-Mobile – jak aktywować bonus?

Przy okazji możecie zobaczyć, jak duży narzut ma fragmentacja Androida i jak stare wersje tego systemu muszą być wspierane. To bezpośrednio wpływa na skomplikowaną pracę programistów oraz ograniczenie możliwości korzystania z nowszych rozwiązań. Mimo wszystko tak się dzieje nie od dzisiaj i pojawienie się nowego punktu w aplikacji Sklepu Play raczej niewiele zmieni w tym temacie.

Źródło: XDA Developers

Motyw