Toyota inwestuje grube pieniądze w produkcje samochodów elektrycznych

2 minuty czytania
Komentarze

Japoński koncern motoryzacyjny coraz pewniej wchodzi na rynek samochodów elektrycznych. Toyota zadeklarowała inwestycje sporych sum pieniędzy w rozwijanie tej gałęzi produkcyjnej.

Toyota ma bardzo ambitne i kosztowne plany

Toyota

Nie tak dawno Japończycy ogłosili, że ich ogromna fabryka w stanie Zachodnia Wirginia dostanie dofinansowanie w postaci 240 milionów dolarów. Teraz dowiadujemy się, że Toyota jest gotowa wyłożyć kolejne 73 miliony dolarów, aby rozbudowywać gałąź samochodów elektrycznych.

Według wyliczeń firmy taka inwestycja ma sprawić, że zdolności produkcyjne hybrydowych skrzyń biegów zwiększą się do około 600 tysięcy egzemplarzy rocznie. Pracownicy fabryki w Zachodniej Wirginii wraz z dofinansowaniem zaczną produkować także blisko 120 tysięcy sztuk elementów silników elektrycznych. Takie zarządzanie ma sprawić, że Toyota w skali roku będzie tworzyć więcej silników, a co za tym idzie i samochodów. Fabryka rocznie produkowała łącznie milion skrzyń biegów i silników. Japończycy w ten zakład pracy wpompowali już łącznie około 2 miliardów dolarów.

Drugą częścią inwestycji Toyoty jest fabryka w stanie Tennessee. Tam inwestycje wyniosą „zaledwie” 17 milionów dolarów. Po dofinansowaniach rocznie z linii produkcyjnej będzie zjeżdżać więcej części, które w przyszłości składają się na samochody elektryczne. W fabrykę w Tennessee Toyota zainwestowała już łącznie 389 milionów dolarów. Jednak to nie koniec dużych planów wschodniego producenta.

Zobacz też: Sony chwali się liczbami Horizon Zero Dawn przed premierą Forbidden West

Zgodnie z zapowiedziami japońskiego koncernu do 2025 roku marka Lexus powinna być wyposażona w całą gamę samochodów elektrycznych. Do 2030 roku natomiast Toyota chce wypuścić na rynek łącznie 30 różnych modelów pojazdów z silnikami elektrycznymi. Tak duże inwestycje w fabryki na pewno przybliżają Japończyków do wyznaczonego celu. Koncern ma także w planach wybudowanie ogromnego zakładu produkującego baterie do samochodów elektrycznych. Inwestycja warta 1,29 miliarda dolarów ma pojawić się w Karolinie Północnej. Gigantyczne pieniądze wpompowywane w gałąź zajmującą się produkcją samochodów elektrycznych na pewno zadowolą zarówno ekologów jak i fanów motoryzacji.

Źródło: Engadget

Motyw