Samochód elektryczny Subaru wyposażony w 1073 konie mechaniczne

2 minuty czytania
Komentarze

Do sieci trafiły właśnie informacje odnośnie najnowszego samochodu produkowanego przez markę Subaru. W raporcie dowiedzieliśmy się, że japońska firma chce na poważnie zająć się produkcją pojazdów elektrycznych.

Elektryczne Subaru STI E-RA oraz Solterra STI

Subaru STI E-RA
Subaru STI E-RA

Marka spod loga plejady gwiazd wciąż jest nowa w świecie samochodów elektrycznych. Nie przeszkadza jej to jednak w odsłanianiu co raz to bardziej ambitnych planów i projektów. Serwis Electrek poinformował niedawno, że Subaru zaprezentowało podczas wystawy Tokyo Auto Salon 2022 dwa koncepcyjne samochody elektryczne. Pierwszy z nich to w pełni elektryczny bolid wyścigowy. Nazywa się on STI E-RA i został wyposażony przez inżynierów Subaru w moc 1073 koni mechanicznych. Dodatkowo posiada cztery silniki Yamaha, ogromną siłę docisku, napęd na cztery koła oraz nowy system, który maksymalizuje przyczepność i stabilność bolidu podczas jazdy.

Zobacz też: Tesla przenosi premierę Cybertrucka na 2023 rok

Ciekawym aspektem jest to, że STI E-RA posiada stosunkowo niewielki akumulator 60 kWh. Jednak Subaru jest pewne, że STI E-RA może dobrze sprawować się na torach. Japończycy chcą, żeby w 2023 roku ich nowy pojazd pokonał słynny tor Nürburgring w czasie 6 minut i 40 sekund. Warto zaznaczyć, że czas nie jest tak spektakularny jak ten ustanowiony przez VW ID.R (6 minut i 5 sekund), ale jednocześnie zdecydowanie bije on samochody drogowe. Mowa tu, chociażby o Tesli Model S Plaid (czas 7 minut i 35 sekund). Subaru ma w planach testować STI E-RA na japońskich torach wyścigowych jeszcze w trwającym 2022 roku.

Podczas Tokyo Auto Salon 2022 producent zaprezentował również koncepcyjny samochód elektryczny Solterra STI. Jest to sportowa wersja zapowiedzianego dużo wcześniej SUV-a o tej samej nazwie. Subaru nie podzieliło się nowinkami o zmianach w podwoziu, ale na pierwszy rzut oka widać, że sportowa wersja Solterry ma liczne spojlery i modyfikacje nastawione na zwiększenie osiągów.

Subaru Solterra STI
Subaru Solterra STI

Trzeba pamiętać, że STI E-RA jest na pewno dużym przedsięwzięciem Japończyków, ale również pewną deklaracją. Podobnie jak Volkswagen firma chce pokazać, że ma w planach produkować poważne samochody wyścigowe z silnikami elektrycznymi. Jednocześnie trzeba wypomnieć, że Subaru opóźnia premierę swoich elektrycznych pojazdów. Niestety ta tendencja utrzymuje się na całym rynku samochodów elektrycznych. W niedotrzymywanie terminów wliczamy Mercedesa, Teslę czy nawet General Motors.

Źródło: Engadget

    Motyw