ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Google Street View boss mafii

Google Street View pomogło aresztować bossa włoskiej mafii — ukrywał się 20 lat

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Boss włoskiej mafii został aresztowany po 20 latach ukrywania się — w jego schwytaniu pomogło Google Street View. Mężczyzna uciekał przed wymiarem sprawiedliwości po tym, gdy został skazany za morderstwo. Usługa Google pozwoliła ścigającym go służbom potwierdzić przypuszczenia co do miejsca jego pobytu.

Boss mafii schwytany — jaka w tym zasługa Google Street View?

Gioacchino Gammino był jednym z najbardziej poszukiwanych włoskich gangsterów. Odsiadywał już wyrok dożywocia, ale w 2002 roku uciekł z zakładu karnego Rebibbia w Rzymie. Wykorzystał bowiem zamieszanie związane z kręceniem w więzieniu scen do filmu. Jak informuje The Guardian, po 20 latach mężczyzna został zatrzymany w hiszpańskim miasteczku Galapagar. Okazało się, że zmienił nazwisko na Manuel, ożenił się i prowadził sklep z owocami i warzywami. Już w 2014 roku sycylijska policja wydała za bossem włoskiej mafii Europejski Nakaz Aresztowania, jednak przestępcę namierzono przypadkowo. Pomogło w tym Google Street View.

Jak wiadomo, po ulicach jeżdżą samochody Google i za pomocą specjalnych kamer rejestrują obraz, który potem możemy oglądać w mapach wybierając opcję Street View. Kamery z jednego z takich aut zarejestrowało, jak dwóch mężczyzn rozmawia przed sklepem El Huerto de Manu. Policjanci z Hiszpanii i Włoch uznali, że jeden z tych mężczyzn bardzo przypomina poszukiwanego mężczyznę. Potem na facebookowym profilu restauracji La Cocina de Manu funkcjonariusze znaleźli zdjęcie Gioacchino Gammino. W dodatku okazało się, że lokal oferuje sycylijskie jedzenie. To było za dużo na zbieg okoliczności. Teraz sklep i restauracja są już zamknięte, bo 17 grudnia aresztowano gangstera. Na początku informacja o tym pozostawała niejawna, jednak sprawę opisała włoska La Repubblica.

Czytaj także: Francja nakłada karę 210 milionów euro na Facebooka i Google

The Guardian dotarł do prokuratora Francesco Lo Voi, który nadzorował poszukiwania włoskiego gangstera. Lo Voi powiedział, że służby nie szukają zbiegów, przeglądając Mapy Google, a w tej sprawie miały już wcześniej poszlaki i dowody prowadzące do Hiszpanii. Finalnie to jednak właśnie Mapy Google, a konkretnie obrazy z usługi Street View potwierdziły przypuszczenia osób szukających Gioacchino Gammino.

źródło: The Guardian, WP

Sprawdź najnowsze wpisy