ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Orange sieć w fabryce Nokii

Orange zbudował sieć 4G i 5G w fabryce Nokii w Bydgoszczy

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

W fabryce Nokii w Bydgoszczy oraz w jej centrum badawczo-rozwojowym Orange zbudował sieć 4G i 5G klasy przemysłowej. Rozwiązanie działa na łącznym obszarze 13 000 m2. Zdaniem prezesa Orange Polska, prywatne sieci 5G są przyszłością efektywnego przemysłu.

Orange i sieć w fabryce Nokii

Lokalizacja w Bydgoszczy obejmuje fabrykę Nokii oraz centrum badawczo-rozwojowe składające się z trzech budynków. W bydgoskim zakładzie Nokia integruje i testuje zaawansowane systemy i sieci teleinformatyczne m.in. dla operatorów telekomunikacyjnych.

Nokia wybrała Orange jako partnera do budowy prywatnej sieci 4G i 5G. Pomarańczowy operator przygotował prywatną sieć kampusową opartą na rozwiązaniu Nokia Digital Automation Cloud – prywatnej platformie aplikacyjnej, będącej w stanie zapewnić wysoką przepustowość, niewielkie opóźnienia i lokalne przetwarzanie brzegowe. Poza samą siecią kluczowy element całego systemu stanowi serwer brzegowy. To platforma do konfiguracji, zarządzania i monitorowania oraz hostingu sieci i aplikacji, oraz miejsce przechowywania i przetwarzania danych.

W każdym z budynków są dwie wewnętrzne stacje bazowe. Jest też stacja zewnętrzna zapewniająca zasięg poza budynkami. Sieć zapewnia m.in. komunikację głosową i wideo między pracownikami. Jest całkowicie prywatna, czyli służy do komunikacji wyłącznie na terenie fabryki. Nie zintegrowano jej więc z siecią Orange Polska, a nieuprawnione przez Nokię osoby nie mają do niej dostępu. Odseparowanie usług jest możliwe dzięki dedykowanym kartom SIM.

Czytaj także: Bolt Market już działa w Warszawie — dostawa zakupów nawet w 15 minut

Prywatne sieci 5G to bez wątpienia przyszłość efektywnego przemysłu. Cieszę się, że możemy się pochwalić unikatowym na polskim rynku doświadczeniem, zebranym podczas realizacji działających już wdrożeń tego typu, które procentują przy kolejnych projektach, jak ten z Nokią — mówi Julien Ducarroz, prezes Orange Polska. Wraz z naszym partnerem – Orange otwieramy nowy etap rozwoju naszej fabryki przyszłości, oferując lepsze doświadczenia na miejscu oraz zapewniając naszą wydajność i konkurencyjność – komentuje Piotr Binda, Customer Team Head Europe East w Nokia.

źródło: informacja prasowa

Sprawdź najnowsze wpisy