ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Podkręcanie DDR5

Problemów z elektroniką część dalsza – wszysto przez trzęsienie ziemi

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Kiedy już wszystko wskazywało na to, że ceny RAM zaczną spadać, zatrzęsła się ziemia. I nie jest to wcale barwna metafora mająca podkreślić niespodziewaną sytuację na rynku. Chodzi tu o faktyczne trzęsienie ziemi. Ostatnie zakłócenia w zakładzie produkcyjnym Micron Technology w Taoyuan na Tajwanie mogą spowodować wzrost cen chipów DRAM, w zależności od tego, jak długo potrwa wznowienie działalności przez firmę.

Trzęsienie ziemi podniesie ceny RAM-u

Trzęsienie ziemi podniesie ceny RAM-u

Ceny pamięci mogą wzrosnąć po trzęsieniu ziemi o magnitudzie 6.2, które nawiedziło Tajwan w niedzielę, wpływając na produkcję w kilku fabrykach półprzewodników, w tym w fabryce Micron Technology. Na szczęście samo wydarzenie nie spowodowało żadnych obrażeń ani ofiar śmiertelnych, a firma poinformowała w oświadczeniu, że wszyscy członkowie zespołu na Tajwanie są bezpieczni. Mimo to w wyniku działań żywiołu Micron musiał zatrzymać Fab 11, który znajduje się w pobliżu Taoyuan. Firma obecnie stara się ocenić wpływ na obiekt, aby określić odpowiednie środki potrzebne do przywrócenia go do pełnej zdolności produkcyjnej. Rywalizujący producent DRAM, firma Nanya, twierdzi, że jej zakład produkcyjny w regionie działa normalnie po tym wydarzeniu, choć spodziewa się niewielkiego wpływu na miesięczną produkcję w krótkim okresie czasu. TSMC tymczasowo ewakuował swoich pracowników z kilku zakładów w północnym Tajwanie, jednak nie ma to znacząco wpłynąć na produkcję.

Zobacz też: Oto wszystkie filmy i seriale, które trafią na Netflixa w listopadzie. Ależ to będzie wspaniały miesiąc!

Micron produkuje obecnie około dziewięciu procent światowych chipów DRAM, a zakład w Taoyuan odpowiada za ponad jedną trzecią globalnej zdolności produkcyjnej firmy. Jak to zwykle bywa w przypadku przestojów w fabrykach, ceny DRAM mogą wzrosnąć w zależności od tego, jak długo potrwa badanie sprzętu, ewentualnego serwisowania i określenia ile wafli krzemowych zostało uszkodzonych. Może to być kwestia dni, lub kilku tygodni. Warto dodać, że do tej pory spodziewano się spadków cen pamięci. Dlatego też trzęsienie Ziemi było dość niefortunne dla tych, którzy wstrzymywali się z zakupem kości pamięci.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy