urządzenia holograficzne

Urządzenia holograficzne namiastką teleportacji? Możliwości są imponujące

2 minuty czytania
Komentarze

Myśleliście kiedyś o tym, co by nam dała teleportacja? Niestety wciąż pozostaje ona raczej w sferze marzeń, ale urządzenia holograficzne mogą dać nam przynajmniej jej namiastkę. Okazuje się, że można prowadzić wirtualną rozmowę z drugą osobą i mieć wrażenie, że stoi ona tuż obok nas.

Jak działają urządzenia holograficzne?

Firma Newtonlab Space opracowała pierwsze na świecie urządzenia holograficzne, które wykorzystują technologię 5G. Skutkiem tego ma być rewolucja w komunikacji i rozrywce, a także usprawnione zabiegi chirurgiczne. Technologia holograficzna zmienia sposób nawiązywania kontaktu między ludźmi. […] Dzięki holografii Portl i technologii 5G możemy przenieść każdą osobę w dowolną część świata – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Roger Belso, dyrektor kreatywny w Newtonlab Space.

Portl rzeczywiście może przypominać urządzenie do teleportacji, jednak to, czy potrafi przenosić ludzi w inne miejsca, zależy już od naszej interpretacji. Fizycznie człowiek nadal zostaje tam, gdzie był wcześniej. Dzięki reprodukcji pola świetlnego powstałego z promieni światła odbitych przez uwieczniony obiekt inni ludzie mogą jednak mieć autentyczne wrażenie, że stoimy tuż obok nich, a nasza rozmowa z nimi toczy się w realnym świecie.

Edukacja, turystyka i medycyna to tylko przykładowe dziedziny, w których urządzenia holograficzne mogą znaleźć zastosowanie. Szpital w Barcelonie jako pierwszy w Hiszpanii wykorzystał hologram odtwarzający anatomię pacjenta podczas operacji. Technologia od Newtonlab Space też wchodzi już na rynek, choć póki co jeszcze nie w Europie. Jednym z naszych celów jest poszerzenie zasięgu technologii Portl o przedsiębiorstwa, domy i sklepy, aby widok hologramu w sklepie, firmie czy w domu był czymś normalnym – mówi Roger Belso.

Czytaj także: Corning i znane szkło na nowo — Gorilla Glass DX ochroni aparaty w Twoim smartfonie

Na czasy, w których wykorzystamy taką technologię w codziennym życiu, przyjdzie nam jednak jeszcze trochę zaczekać. Obecnie technologia działa tak, że osoba jest rejestrowana w specjalnym studiu. Potem dane za pośrednictwem 5G są przesyłane do Portl.

źródło: Newseria