symulacje pożarów sadzy

Symulacje pożarów sadzy w kominach? Takie rzeczy na Politechnice Opolskiej

1 minuta czytania
Komentarze

Na Politechnice Opolskiej uruchomiono pierwsze stanowisko do badań ogniowych. Pozwala ono przeprowadzać m.in. symulacje pożarów sadzy w kominach. Dzięki badaniom nad systemami kominowymi można zwiększyć bezpieczeństwo przeciwpożarowe.

Do czego przydadzą się symulacje pożarów sadzy w kominach?

fot. Politechnika Opolska

W budynkach, gdzie działają różnego rodzaju piece, nie zawsze jest bezpiecznie. Pożary sadzy w kominach są jednym z największych zagrożeń. Problemem bywa też zanieczyszczone powietrze i emisja szkodliwych substancji z palenisk oraz kotłów.

W radzeniu sobie z tymi wyzwaniami może pomóc stanowisko do badań ogniowych. Taka instalacja właśnie powstała na Politechnice Opolskiej. Stanowisko symuluje wycinek budynku wraz z przejściami stropowymi. Sprawa była o tyle uproszczona, ponieważ wcześniej budowałem takie stanowisko w przemyśle w ramach pracy doktorskiej – tłumaczy dr inż. Krzysztof Drożdżol, współautor instalacji. Jak mówi, prace nad nią trwały od października ubiegłego roku, nie licząc procedur związanych z dokumentacją.

Czytaj także: Behemoth emituje niewymienialny token NFT, ale dorzuca także coś fizycznego

Prowadzimy pilotażowe badania komina z zewnętrzną przestrzenią powietrzną. Bezpieczeństwo pożarowe to jest główny aspekt, na którym się skupiamy – wyjaśnia dr inż. Krzysztof Drożdżol. Oddziałując spalinami o temperaturze 1000 stopni Celsjusza, można symulować pożar sadzy. Następnie istnieje możliwość przeanalizowania temperatury na elementach drewnianych symulujących budynek. W przyszłości na uczelni ma powstać kolejne stanowisko do badań ogniowych.

źrodło: Nauka w Polsce, zdjęcie główne: Politechnika Opolska