Cyberprzestępcy nie próżnują – na masową skalę rozsyłają wiadomości o treści Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne. Oszuści przesyłają też link. Jego kliknięcie i postępowanie zgodnie ze wskazówkami na ekranie smartfona może nas sporo kosztować.

Paczka zatrzymana przez służby celne? Nie dajcie się nabrać

Nasi czytelnicy otrzymali w ostatnim czasie podejrzane SMS-y z informacją o rzekomym zatrzymaniu przesyłki przez służby celne. Mimo tych wiadomości zamówione paczki dotarły do nich bez problemu. O co w tym wszystkim chodzi? Jak informuje CERT Polska, wspomniane SMS-y to element kampanii phishingowej wymierzonej w użytkowników smartfonów z Androidem.

Oszuści podszywają się pod firmę kurierską DHL i wysyłają na masową skalę wiadomości z komunikatem, że przesyłka została zatrzymana przez służby celne. Do tego umieszczają w rozsyłanych SMS-ach link prowadzący do podrobionej strony DHL. Na witrynie jest odnośnik, który ma prowadzić do aplikacji firmy kurierskiej pozwalającej śledzić przesyłkę. Wszystko jest jednak oszustwem i osoba, która w przypływie emocji postanowi pobrać program, by sprawdzić, co się stało z jej przesyłką, nieświadomie zainstaluje na swoim smartfonie oprogramowanie FluBot. To szkodliwa aplikacja przejmująca kontrolę nad wysyłaniem i odbieraniem SMS-ów.

W ostatnich miesiącach cyberprzestępcy stosują ciągle ten sam schemat oszustwa, zmieniając jedynie treść rozsyłanych wiadomości. Mieliśmy już do czynienia np. z SMS-ami informującymi o rzekomej konieczności zapłacenia za dezynfekcję paczki. Oszustom za każdym razem chodzi jednak o to, żeby kliknąć link i na podrobionej stronie podać swoje prywatne dane lub pobrać z witryny szkodliwe oprogramowanie, które zainfekuje nasze urządzenie.

Czytaj także: Operator ostrzega przed podejrzanymi SMS-ami – warto zachować czujność

Oszuści nie muszą nawet wiedzieć, kto zamawiał coś z internetu i może dać się nabrać. W obecnych czasach bardzo wiele osób robi zakupy online. Wiadomości rozsyłane na masową skalę na pewno dotrą więc m.in. do osób, które akurat oczekują na przesyłkę. Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i nie klikajmy podejrzanych linków. Zachęcamy również do lektury naszego poradnika, w którym rozwijamy temat jak bronić się przed phishingiem.

źródło: własne, CERT Polska

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.