aplikacje

Google nie chce, aby nasze aplikacje wiedziały jakie inne programy mamy zainstalowane

2 minuty czytania
Komentarze

Google chce nam udowodnić, że prywatność i bezpieczeństwo jest dla niej priorytetem. Dlatego też firma w ramach tych starań chce zablokować aplikacjom możliwość obserwowania jakie inne programy są zainstalowane na urządzeniu. Dzięki temu ich twórcy będą o nas wiedzieli znacznie mniej. Oczywiście niektóre programy albo współpracują z innymi, albo służą właśnie do zarządzania pozostałymi. Google zamierza więc robić pewne wyjątki, chociaż aby należeć do tej grupy program będzie musiał spełnić określone wymagania.

Aplikacje na Androidzie nie dowiedzą się o innych

Aplikacje na Androidzie nie dowiedzą się o innych

W ogłoszeniu Google o nadchodzących zmianach w zasadach programu dla programistów firma stwierdziła, że tylko wybrane aplikacje będą mogły korzystać z uprawnienia QUERY_ALL_PACKAGES, czyli szerokiej widoczności aplikacji. Te aplikacje muszą być ukierunkowane na poziom API 30 (Android 11) lub wyższy. Natomiast ich prawidłowe funkcjonowanie musi być podyktowane świadomością innych aplikacji. W przypadku, gdy aplikacja może działać z bardziej ukierunkowaną deklaracją widoczności pakietów, deweloperzy powinni przestać używać tego uprawnienia.

Zobacz też: Problemy z produkcją wszystkiego, co ma ekran – winny jest niepozorny układ

Aplikacje takie jak menedżer plików, przeglądarki, antywirusy i kilka innych, które potrzebują szerokiej widoczności aplikacji do prawidłowego działania, będą mogły z niego korzystać. Jednak tylko wtedy, gdy deweloper wypełni formularz deklaracji w Konsoli Play. Google daje 30-dniowy okres karencji dla wszystkich aplikacji, pozwalając im dostosować się do nowych zasad. Jeśli deweloperzy nie zastosują się do nich, ryzykują usunięcie aplikacji do 5 maja. Zgodnie z polityką Google Personal and Sensitive Information, spis zainstalowanych aplikacji na urządzeniu jest uważany za dane osobowe i wrażliwe. Oznacza to, że zgodnie z wytycznymi Google, informacje te nie mogą być sprzedawane ani udostępniane do celów analitycznych lub monetyzacji reklam.

Źródło: TechSpot

Motyw