Nokia i Orange nawiązały nową współpracę, która będzie prowadziła do optymalizacji sieci 5G we wszystkich krajach, gdzie swoje nadajniki ma operator. Na „pierwszy ogień” pójdzie w tym przypadku Hiszpania oraz Francja, ale później współpraca ma objąć także pozostałe rynki w Europie, ale także na Bliskim Wschodzie czy Afryce.

Nokia i Orange będą optymalizować sieć 5G.

Nokia Orange 5G

Do optymalizacji sieci 5G, Nokia wykorzysta technologię SON (Self-Organizing Networks), którą z powodzeniem można stosować także do sieci 2G, 3G oraz 4G. Rozwiązanie Nokii pozwoli Orange na pełną optymalizację sieci komercyjnych i to niezależnie od tego, kto je zbudował. SON zostanie wykorzystany do automatyzacji procesów konfiguracji i optymalizacji sieci radiowej. Do tego dojdzie jeszcze poprawa wydajności i efektywności sieci, co jest bardzo ważny przy ciągle rosnącym zapotrzebowaniu. Orange dalej będzie korzystało z istniejących sieci 2G, 3G i 4G, ale jednocześnie wspierało stopniowe wdrażanie sieci 5G.

Co jeszcze ma przynieść współpraca Nokii oraz Orange? Tak opisano to wiadomości prasowej. „Scentralizowana platforma SON automatyzuje operacje w wielu obszarach, eliminując problemy związane ze złożonością sieci pochodzących od wielu producentów, które są powszechnie spotykane u globalnych operatorów. Najwyższy poziom automatyzacji i sztuczna inteligencja wbudowana w Nokia SON pomoże Orange zapewnić klientom lepszą jakość sieci, a także jej większą niezawodność oraz szybkość.”

Jako wieloletni partner, Nokia była dla nas naturalnym wyborem, aby pomóc nam zautomatyzować nasze sieci mobilne w różnych regionach geograficznych. Elastyczna, zautomatyzowana i obejmująca wielu dostawców platforma Nokii umożliwia nam utrzymanie wzorcowej jakości sieci i pełnego zadowolenia klientów w erze 5G.

Arnaud Vamparys, wiceprezes ds. sieci radiowych i 5G w Orange.

Zobacz też: Wysyp nowości od Xiaomi – nowe flagowce i opaska sportowa.

Wejście na rynek oraz wdrożenie sieci 5G wyglądają znacznie prościej na papierze niż w realnym świecie. Zdajemy sobie sprawę, że nasi klienci dysponują zróżnicowanymi standardami technologicznymi, które obejmują wielu dostawców, co może prowadzić do nieefektywności i różnych komplikacji. Współpraca z Orange i jej globalnymi oddziałami w celu optymalizacji i uproszczenia ich sieci wielu dostawców jest wyzwaniem, którego chętnie się podejmiemy i jesteśmy dumni, że możemy być jego częścią.

Mark Atkinson, szef działu RAN w firmie Nokia.

Źródło: Nokia informacja prasowa

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.