Tauron prowadzi projekt badawczo-rozwojowy nad systemem OPTI AI UNIT. Ma on służyć do przewidywania wystąpienia awarii, a także do rekomendowania rozwiązań gwarantujących utrzymanie ciągłości wytwarzania energii. System będzie korzystał ze sztucznej inteligencji oraz z uczenia maszynowego.

OPTI AI UNIT, czyli pomysł Taurona na walkę z awariami infrastruktury energetycznej

OPTI AI UNIT

Nowy system jest obecnie na etapie projektowania. Prace nad nim trwają w elektrowni Łagisza. OPTI AI UNIT ma zwiększyć odporność infrastruktury na awarie i przestoje. Chodzi zarówno o te wynikające ze zwykłego zużywania się części, jak i te powstałe w wyniku nagłych zdarzeń.

Nowy system wykorzysta sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe. W pracy pomogą mu historyczne dane pomiarowe, ekspercka wiedza i modele cyfrowe o różnym poziomie złożoności. Algorytmy umożliwią kontrolowanie stanu urządzeń i lepsze planowanie ich przeglądów oraz napraw. Choć system jest opracowywany z myślą o bloku 460 MW w Elektrowni Łagisza, to projekt zakłada, że będzie można go wykorzystać także w innych jednostkach, a nawet w innych gałęziach przemysłu.

By sprostać ciągle rosnącym wymaganiom technicznym, ekonomicznym i środowiskowym, potrzebujemy narzędzi, które rzetelnie monitorują urządzenia i dzięki którym proces produkcji może odbywać się zgodnie z harmonogramem, a ryzyko wystąpienia awarii jest maksymalnie zredukowane – wyjaśnia Dariusz Niemiec, prezes zarządu TAURON Wytwarzanie.

Czytaj także: Samsung Galaxy M12 oficjalnie zaprezentowany. Bateria 6000 mAh robi wrażenie

Prace nad nowym systemem prowadzi Konsorcjum Przemysłowo–Naukowe reprezentowane przez TAURON Wytwarzanie, Politechnikę Śląską oraz spółkę Sumitomo SHI FW Energia Polska. Projekt ma trwać trzy lata, a jego całkowita wartość to ponad 21 mln zł. Blisko 14 mln zł z tego budżetu pochodzi z dofinansowania od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

źródło: informacja prasowa

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.