ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
HarmonyOS dla Huaweia P30 i Mate 30 Pro 5G

HarmonyOS 2.0 beta trafia na nieco starsze flagowce Huaweia

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Wersja beta systemu HarmonyOS 2.0 firmy Huawei została właśnie udostępniona na kilku urządzeniach producenta, w tym P30 i Mate 30 Pro 5G. Sam system został zaprojektowany i zbudowany w oparciu o architekturę rozproszonego systemu operacyjnego, z możliwością funkcjonowania w różnych urządzeniach. Jest to część strategii Huaweia, która ma na celu dostarczenie uniwersalnego systemu operacyjnego z dużymi możliwościami adaptacyjnymi dla całej gamy sprzętów. Od zegarków po komputery osobiste.

HarmonyOS dla Huaweia P30 i Mate 30 Pro 5G

HarmonyOS dla Huaweia P30 i Mate 30 Pro 5G

Oznacza to, że Huawei konsekwentnie trzyma się swojej strategii. To właśnie smartfony flagowe jako pierwsze miały otrzymać nowy system operacyjny. Dość sporym zaskoczeniem może tu jednak być obecność Huaweia P30. Jest to bowiem ostatni flagowiec producenta z obsługą GMS. Można by więc uznać, że w jego przypadku producent nie musi się śpieszyć. Warto jednak podkreślić, że tym samym jest to również o wiele popularniejszy smartfon na rynkach zachodnich. Znacznie łatwiej jest przekonać kogoś, aby wypróbował nowy system na swoim dwuletnim smartfonie, niż kupił nowy. Pamiętajmy przy tym, że wersja beta systemu wciąż jest dostępna jedynie dla Chin. To ma się jednak zmienić w bliżej nieokreślonym terminie.

Zobacz też: OnePlus 9 i 9 Pro — właśnie poznajemy kluczowe różnice

Interfejs użytkownika Harmony OS 2.0 to EMUI 11, który można dostosować zarówno do Harmony, jak i Androida. Dzięki temu zmiana urządzenia jest całkowicie bezbolesna. Ponadto system ten obsługuje aplikacje z Androida, więc wszystko, co znajdziecie w App Gallery, lub w naszym sklepie z aplikacjami, powinno na nim działać. Warto również podkreślić, że system ten ma nie być oparty na Androidzie, a jedynie zawierać niektóre elementy tego systemu, aby wspierać jego aplikacje bez konieczności obciążającej emulacji. Takie wnioski wyciągnięto przynajmniej po analizie OpenHarmony, czyli otwartego składnika rdzenia operacyjnego. Nie są to więc jedynie spekulacje. 

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najnowsze wpisy