ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Aplikacje z Androida w HarmonyOS 2.0

Huawei HarmonyOS 2.0 beta jeszcze wiele dzieli z Androidem

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Newsy

HarmonyOS 2.0 beta zawitała już na pierwsze smartfony. Pierwsze wrażenia kompletnie nie różnią się od tego, co znamy z modeli z Androidem i nakładką EMUI. Podobieństwo w kontekście wyglądu można uznać za naturalne. W końcu Huawei nie chce wprowadzać rewolucji w swoim interfejsie, bo to mogłoby oznaczać kolejny ryzykowny punkt. Przejście z Androida na własne oprogramowanie nie może być drastycznym szokiem dla konsumentów, ale i dla… programistów. Okazuje się, że HarmonyOS 2.0 beta ma wiele wspólnego z frameworkiem Androida.

Framework HarmonyOS 2.0 beta to w gruncie rzeczy przemodelowany Android

huawei harmonyos 2 0 beta android framework

Wszystko zaczęło się od tego, że jeden z deweloperów zainteresowanych HarmonyOS 2.0 napisał aplikację z gatunku Hello World, która została napisana pod starszą wersję systemu (Android 4.4 KitKat). W momencie, gdy uruchamiamy ją na nowszym oprogramowaniu, pojawia się komunikat, który sugeruje aktualizację. O dziwo ten komunikat pojawia się również na HarmonyOS, ale naturalnie ze zmienioną nazwą systemu. Pamiętajmy, że system Huawei ma oferować kompatybilność z aplikacjami z Androida. Ta informacja tknęła świat programistów do dalszych poszukiwań.

huawei harmonyos 2 0 beta android framework

Instalacja Superuser pokazywała dokładnie ten sam komunikat. Ostatecznie udało się wydobyć partycję systemową, która jednoznacznie potwierdziła, że HarmonyOS 2.0 beta wykorzystuje framework Androida.

Zobacz też: Asystent Google odmawia współpracy z wybranymi osobami – szykujemy się na bunt maszyn?

Jak odbierać tę informację? Na pewno nie należy traktować Huawei za oszusta, gdyż firma wielokrotnie potwierdzała, że wykorzystuje AOSP do HarmonyOS. Pamiętając, że mamy do czynienia z pierwszą wersją testową, docelowo może się jeszcze wiele zmienić. Podobnie jak z wyglądem interfejsu, Huawei nie może nagle i drastycznie zmienić obsługi wszelkich bibliotek. W końcu też wiele wypracowali w ramach Huawei Mobile Services na czele z AppGallery. Niemniej wciąż czekamy na oficjalny komentarz producenta.

Źródło: GSM Arena, XDA Developers

Sprawdź najnowsze wpisy