Wyciek danych w sprawie Odry

Reforma systemu cyberbezpieczeństwa UE – co się może zmienić?

2 minuty czytania
Komentarze

Szykuje się reforma systemu cyberbezpieczeństwa UE. W grudniu Komisja Europejska ogłosiła tzw. Pakiet Cyberbezpieczeństwa. W jego skład wchodzi Strategia Cyberbezpieczeństwa UE oraz projekt zmiany dyrektywy NIS (podstawowego unijnego dokumentu regulującego cyberbezpieczeństwo na poziomie europejskim).

Reforma systemu cyberbezpieczeństwa UE – jakie zmiany planuje Komisja Europejska?

reforma systemu cyberbezpieczeństwa ue

Jedna z kluczowych zmian w dyrektywie NIS dotyczy wprowadzenia nowych sektorów gospodarki, takich jak: administracja publiczna, sektor kosmiczny, usługi pocztowe i kurierskie, zarządzanie odpadami, sektor chemiczny, czy sektor produkcji żywności.

Sektory i usługi podzielono na dwie kategorie: kluczowe oraz ważne. Usługi kluczowe to m.in. przetwarzanie w chmurze. Dostawcy treści internetowych będą objęci silniejszym nadzorem, a także będą musieli wdrożyć adekwatne środki bezpieczeństwa, w celu zapewnienia niezakłóconego świadczenia usług. Podmioty z sektorów ważnych (m.in. dostawcy usług cyfrowych) zostaną zobowiązane głównie do raportowaniu incydentów bezpieczeństwa. Wśród podmiotów ważnych objętych regulacją mają się znaleźć też m.in. platformy społecznościowe.

Projekt zakłada wzmocnienie wymogów bezpieczeństwa nakładanych na przedsiębiorstwa, wprowadza także bardziej rygorystyczne środki nadzoru, m.in. system sankcyjny za nieprzestrzeganie obowiązków. Obywatele mają mieć bezpieczniejszy dostęp do usług świadczonych przez poszczególne podmioty. Z pełną treścią projektu można zapoznać się na stronie EUR-Lex.

Czytaj także: Xbox Game Pass z mocnymi tytułami w styczniu – co dostaną gracze?

Do 15 stycznia można przesyłać swoje uwagi i opinie na temat projektu. W tym celu trzeba wysłać e-mail na adresy [email protected] oraz [email protected]. Przesłane materiały będą wykorzystane do opracowania stanowiska rządu do projektu.

źródło: KPRM

Motyw