W Chinach powstał pierwszy na świecie elektryczny pociąg towarowy o dużej prędkości – pojazd może poruszać się z prędkością nawet 350 km/h. Konstruktorzy jako podstawę konstrukcji wykorzystali pociąg pasażerski. Po stosownych modyfikacjach pojazd świetnie nadaje się jednak do szybkiego transportowania towarów.

Pociąg towarowy, który rozwija prędkość 350 km/h

fot. ctfs.org.ua

Prace nad nowoczesnym pociągiem towarowym zostały ukończone 23 grudnia. Właśnie wtedy pojazd zjechał z taśmy montażowej. Wyprodukowała go fabryka chińskiego koncernu CRRC w Tangshan (prowincja Hebei).

Rozładunek i załadunek towarów ma przebiegać sprawnie dzięki bardzo szerokim (2,9 m) drzwiom. Niewykluczone, że to największe drzwi do załadunku pociągów na świecie.

fot. cfts.org.ua

Na podłogach wagonów zamontowano prowadnice do przemieszczania towarów, są również zaczepy do kontenerów. Pociąg może przewieźć ładunki o objętości co najmniej 800 metrów sześciennych. Nie zabrakło cyfrowych technologii – pozwalają one ocenić wagę oraz objętość towarów, jak również określić ich lokalizację. Pociąg ma też inteligentny system sygnalizacji pożaru.

Czytaj także: Farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim – negocjacje zakończone, umowa podpisana

Pojazd może pracować w zakresie temperatur od -25 do +40 stopni Celsjusza. W jego skład wchodzi 8 wagonów – 4 z nich są wyposażone w silniki trakcyjne. Pociąg ma przewozić towary na dystansach od 600 do 1500 km.

źródło: Centrum Strategii Transportowych (cfts.org.ua) / kurier-kolejowy.pl

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.