ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
oszuści przejmują profile zaufane

Oszuści przejmują Profile Zaufane i wyłudzają pożyczki. Jak to możliwe?

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Profil Zaufany to bardzo przydatne narzędzie, z którego korzysta coraz więcej z nas. Oszuści przejmują jednak Profile Zaufane, by wyłudzać pożyczki – oczywiście nie jest to łatwe zadanie i nie każdy padnie ofiarą takiego procederu. Jeśli ktoś jednak myślał, że wspomniane rozwiązanie nie ma żadnych słabych punktów, to był w błędzie.

W jaki sposób oszuści przejmują Profile Zaufane?

Działania oszustów, jak i pewne niedociągnięcia związane z bezpieczeństwem Profilu Zaufanego opisał portal Niebezpiecznik.pl. Pierwszy ze sposobów przejęcia czyjegoś PZ polega na założeniu konta w banku na dane tej osoby, a następnie użycie tego konta do zmiany logowania do PZ. Okazuje się, że zmiana procesu logowania do PZ nie wymaga żadnej autoryzacji starą metodą. Jeśli oszust założy na nasze dane konto w banku, a następnie ustawi logowanie do naszego PZ za pomocą tego fałszywego konta, nie potrzebuje naszego potwierdzenia. W ciągu kilku minut PZ zostaje przejęty, a my jedynie otrzymamy maila i SMS-a z informacją o zmianie metody autoryzacji.

Drugi sposób, jaki wykorzystują oszuści, to przejęcie PZ w placówce pocztowej. W takim miejscu można załatwić sprawy związane z PZ. Oczywiście, trzeba pokazać swój dowód osobisty. Tyle że obecnie w Polsce funkcjonują 4 różne wzory tych dokumentów, a pracownicy Poczty Polskiej nie zawsze dokładnie sprawdzają autentyczność dowodu. Podczas całej procedury pracownik nie ma możliwości wyświetlenia danych z Systemu Rejestrów Państwowych. Wystarczy więc, że oszust ma fałszywy dowód osobisty z naszym imieniem, nazwiskiem i numerem PESEL. Zdjęcie na dokumencie może przedstawiać wizerunek oszusta i nie będzie to w niczym przeszkadzać. Pracownik poczty nie będzie miał pojęcia, z kim ma do czynienia.

Czytaj także: Wyszukiwarka Google weźmie pod uwagę kontekst naszych zapytań

Gdy oszust ma już założony Profil Zaufany, może dzięki niemu zdobyć kolejne informacje, które posłużą mu np. do wzięcia pożyczki. Pamiętajcie, by nie ignorować powiadomień o zmianach na waszych PZ.

źródło: niebezpiecznik.pl

Sprawdź najnowsze wpisy