cyfrowy e-wolontariusz

Startuje program „Cyfrowy e-wolontariusz” – zapisz się i pomóż seniorom być online

2 minuty czytania
Komentarze

Pojawiła się kolejna inicjatywa mająca pomóc seniorom w czasie pandemii – chodzi o program Cyfrowy e-wolontariusz. Tym razem nie chodzi o robienie zakupów seniorom czy o wyprowadzanie ich psów na spacer, ale o to, by pomóc im załatwiać sprawy urzędowe online. Starsi ludzie nie powinni pojawiać się w urzędach ze względu na ryzyko zarażenia się koronawirusem, ale nie zawsze potrafią poradzić sobie z usługami publicznymi w formie cyfrowej.

Program „Cyfrowy e-wolontariusz” – dlaczego to ważne i jak się zgłosić?

Akcja Cyfrowy e-wolontariusz to nowy komponent Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów. W tych trudnych czasach starsi ludzie nie powinni chodzić po urzędach i instytucjach publicznych. Na szczęście w wielu przypadkach nie trzeba udawać się do urzędu gminy czy do ZUS-u. Wystarczy mieć Profil Zaufany i skorzystać z możliwości e-administracji. Seniorzy nie zawsze jednak są w stanie sami odnaleźć się w cyfrowym świecie, więc z pomocą przychodzą wolontariusze.

Wchodząc na stronę wspierajseniora.pl i wybierając opcję cyfrowy wolontariusz, można zgłosić się do projektu. Wystarczy wypełnić krótką ankietę. Gdy to zrobimy, dostaniemy możliwość udziału w webinarium, podczas którego dowiemy się wszystkiego o cyfrowych usługach publicznych. Co potem? Seniorzy zgłaszają swoje potrzeby na specjalnej infolinii, a miejscowy ośrodek pomocy społecznej kontaktuje ich z przeszkolonym wolontariuszem. Jako osoby zaangażowane w akcję, będziemy pomagać seniorom, którzy zgłoszą potrzebę nauki załatwiania spraw online, czy też po prostu korzystania z komputera lub z internetu.

Czytaj także: Biometryczne odblokowanie aplikacji i kolejne funkcje – mObywatel z nowościami

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów działa od dwóch tygodni. Zgłosiło się ponad 10 tysięcy potrzebujących pomocy seniorów i prawie tyle samo wolontariuszy. Teraz do grupy osób wspomagających akcję dołączą wolontariusze cyfrowi. To wyraz patriotyzmu i solidarności międzypokoleniowej w trudnym czasie epidemii koronawirusa, w którym to seniorzy są najbardziej narażeni na zachorowanie. Musimy im wspólnie pomagać – również wykorzystując nowe technologie – tak o zdalnej pomocy seniorom w zakresie cyfryzacji i usług publicznych mówi sekretarz stanu w Kancelarii Premiera, Adam Andruszkiewicz.

źródło, zdjęcia: KPRM