W aplikacji mObywatel pojawiły się ciekawe nowości – wśród nich jest m.in. biometryczne odblokowanie programu. Ta opcja wprawdzie była dostępna już od jakiegoś czasu, ale tylko dla osób, które z mObywatela korzystały na urządzeniach z systemem iOS. Teraz mogą z niej korzystać także właściciele smartfonów z Androidem. Nowości w aplikacji dotyczą również jej funkcjonalności.

Biometryczne odblokowanie aplikacji mObywatel i łatwiejsze uwierzytelnianie

Możliwość odblokowania aplikacji za pomocą skanu twarzy dotarła także do posiadaczy smartfonów z Androidem. Tu mogą pojawić się wątpliwości użytkowników co do bezpieczeństwa takiej funkcji. Skan biometryczny twarzy nie jest jednak tym samym, co np. odblokowanie telefonu po odczytaniu wizerunku ze zdjęcia. Skany biometryczne to te z wykorzystaniem np. modelu 3D twarzy, skanu tęczówki oka lub inne, które są uwzględnione przez Google w najnowszych wydaniach systemu Android – czytamy w komunikacie poświęconemu nowościom w mObywatelu. Mimo to biometrii jeszcze trochę brakuje do ideału, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Dlatego skan twarzy w mObywatelu trzeba potwierdzać nadanym wcześniej PIN-em.

Teraz w mObywatelu działa również łatwiejsze uwierzytelnianie podczas pobierania dokumentów z rejestrów państwowych. Dotychczas, żeby złożyć wniosek o dokument (np. mTożsamość) trzeba było dwukrotnie zalogować się Profilem Zaufanym. Teraz wystarczy jedno logowanie, by potwierdzić swoje dane.

Pozostałe nowości

W mLegitymacji studenckiej ułatwiono dostęp do numeru albumu i kodu do zeskanowania numeru. Nie trzeba już wchodzić w menu i szukać specjalnej opcji – wystarczy kliknąć ikonę pod legitymacją. Działa to zarówno na Androidzie, jak i iOS.

Czytaj także: Vanish Mode, czyli Messenger i Instagram ze znikającymi wiadomościami

Na tym nowości w mObywatelu nie koniec, bo kolejne już zmierzają do aplikacji. Już 5 grudnia będzie można mieć w niej mPrawo Jazdy. Co jeszcze? Na przełomie roku – dzięki współpracy z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej – dostępna będzie mKDR, czyli mobilna wersja Karty Dużej Rodziny – zapowiedział Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera.

źródło: KPRM

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.