Firma Enea poinformowała, że w określonych miejscach w Polsce powstaną inteligentne sieci elektroenergetyczne. Poznaliśmy ich lokalizacje, a także inne szczegóły dotyczące całej inwestycji. Istotną rolę w całym przedsięwzięciu pełni dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Gdzie dokładnie powstaną inteligentne sieci elektroenergetyczne i czym w zasadzie są?

Enea podpisała umowę z Ministerstwem Klimatu o dofinansowanie ze środków unijnych projektów budowy elektroenergetycznej sieci inteligentnej. Powstanie ona na terenie Poznania, Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego, a także powiatów nowosolskiego, strzelecko-drezdeneckiego i choszczeńskiego. Wartość inwestycji to niemal 56,9 mln zł, natomiast unijne dofinansowanie wynosi ponad 39,7 mln zł.

Inteligentne sieci elektroenergetyczne będą miały charakter pilotażowy i demonstracyjny. Inteligencja sieci ma opierać się na 8 funkcjonalnościach:

  • Monitoring obciążenia sieci w czasie rzeczywistym wraz z wizualizacją,
  • Automatycznej identyfikacja błędów (wraz z systemem naprawczym),
  • Dynamiczna rekonfiguracja sieci dla zoptymalizowania jej funkcjonowania
  • Kontroli przepływu mocy czynnej, jak również biernej (m.in. sterowanie źródłami rozproszonymi i kompensatorami mocy biernej),
  • Automatyczna kontrola poziomu napięcia i poziomu mocy biernej na magistrali,
  • Automatyczna dostawa usług systemowych (m.in. kontrola napięcia, częstotliwości i regulacji mocy biernej),
  • Pomiar obciążenia w czasie rzeczywistym wraz z wizualizacją,
  • Zarządzanie energią przez odbiorcę.

Czytaj także: Najtańszy Internet mobilny w Polsce – UKE publikuje swój raport

Zgodnie z projektem, dotychczasowe linie oraz stacje niskiego i średniego napięcia zostaną przebudowane oraz zautomatyzowane. Planowany termin zakończenia prac to koniec 2022 roku.

źródło: informacja prasowa

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.