Inteligentne śmietniki

Inteligentne śmietniki – kody QR, monitoring i efekty, które zaskakują

2 minuty czytania
Komentarze

Inteligentne śmietniki, czyli nowy rodzaj koszy do segregacji śmieci, od roku funkcjonuje już w Ciechanowie. Ostatnio postanowiono podsumować działanie tego rozwiązania i okazało się, że efekty są więcej, niż satysfakcjonujące. Wygląda na to, że odrobina techniki jest w stanie zmienić to, jak postrzegamy rzeczywistość i jednocześnie może bardzo ją ułatwić.

Inteligentne śmietniki – jak działają nowe kosze na odpady?

Inteligentne śmietniki
Fot. UM Ciechanów

Wyrzucanie śmieci nie jest czymś skomplikowanym. Ich segregacja to jednak już trochę bardziej zawiły temat. Nie każdy orientuje się, gdzie i co powinno się wyrzucać. Jednak płacić trzeba, a za odpady, które są segregowane, płaci się mniej. Ciechanów jest pierwszym miastem w Polsce, gdzie wprowadzono inteligentne śmietniki. Stało się to na osiedlu „Płońska”, a sam system nazwano SISO (System Indywidualnej Segregacji Odpadów). Po okresie przygotowawczym zamontowano 24 bezdotykowe urządzenia na odpady. W programie bierze udział 300 gospodarstw domowych, a wyniki są zaskakujące. Wcześniej segregowało odpady zaledwie 10 procent z nich, a teraz jest ich aż 90 procent.

Jak działają takie inteligentne śmietniki? Otóż każde gospodarstwo domowe ma swój indywidualny kod QR, który pozwala na otworzenie pojemnika. Mogą to zrobić tylko osoby z kodem, więc nikt nie podrzuca śmieci, a to oznacza, że koszty wywozu nie wzrastają. Same pojemniki mają także odpowiednie czujniki, które sprawdzają, kiedy te się zapełniają. Śmieciarka przyjeżdża więc w momencie, kiedy występuje taka potrzeba. Dodatkowo zainstalowano monitoring, więc wszystko jest pod stałą kontrolą. Ten służy również do tego, by sprawdzać, kto zostawia śmieci pod pojemnikami. Program pilotażowy trwał rok, a teraz urządzenia mają być zamontowane tam na stałe. Wygląda na to, że wszystko wokół nas, staje się smart.

Zobacz też: Co ten Samsung znowu wymyślił, czyli przeźroczysty smartfon nadciąga.

System T-Master to efekt wieloletniej pracy kilkudziesięciu polskich inżynierów i programistów pochodzących z Ciechanowa i okolic. Co więcej, produkcja i kompletacja pojemników również odbywa się lokalnie, właśnie tu w Ciechanowie. Projekt T-Master to wspaniały przykład na efektywność współpracy samorządu z biznesem. Miasto czerpiąc z dostępnych nowoczesnych technologii realnie podnosi komfort życia swoich mieszkańców – powiedział twórca rozwiązania Robert Szczepankowski, Prezes Zarządu T-Master Sp. z o.o.

Źródło: Urząd Miasta Ciechanów

Motyw