ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Nvidia utrudnia przejęcie ARM

Współzałożyciel ARM uważa, że zakup firmy przez Nvidię to fatalny pomysł. Trudno odmówić mu racji

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Niedawno pojawiła się informacja, że Nvidia jest zainteresowana nabyciem ARM od SoftBanku, co wywołało spore zamieszanie. Trudno się sprzeczać z tym, że byłoby to dobre posunięcie dla Nvidii. Problemem jest jednak wpływ takiej sytuacji na całą branżę. Coraz więcej osób zwraca uwagę na niebezpieczeństwa, jakie taki krok może ze sobą nieść. Jedną z nich jest współzałożyciel firmy ARM, czyli Hermann Hauser.

Przejęcie ARM przez Nvidię to zły pomysł

Przejęcie ARM przez Nvidię to zły pomysł

W wywiadzie udzielonym stacji BBC Hauser podkreśla, że jest przeciwny Nvidii jako właścicielowi firmy, choć wierzy również, że transakcja nie dojdzie do skutku.

Jest to jedno z podstawowych założeń modelu biznesowego ARM. Polega on na sprzedawaniu technologii, nie produktów. Największą zaletą Softbanku było to, że nie był to bank mikroprocesorowy i zachował neutralność ARM. Jeśli stanie się on częścią Nvidii, to dojdzie do tragedii. Wszystko przez to, że większość licencjonobiorców jest konkurentami Nvidii i oczywiście będzie wtedy szukać alternatywy dla ARM.

— Powiedział.

Zobacz też: Wtorkowa aktualizacja biblioteki Netflixa – dodano m.in. „Wielkie zagadki świata”

Dr Hauser uważa jednak, że zainteresowanie Softbank sprzedażą ARM stanowi szansę. Uważa on, że rząd brytyjski powinien zaangażować się w sprowadzenie firmy założonej w Cambridge z powrotem na macierzystą ziemię. 

Wielką szansą, jaką Softbank daje w zamian za gotówkę, jest sprowadzenie ARM z powrotem do domu i upublicznienie go, przy wsparciu brytyjskiego rządu.

— Dodał.

Jak dotąd nie jest jasne, czy Nvidia przejmie ARM. Chociaż nie ma wątpliwości co do tego, że Zieloni poważnie do tego podchodzą. Taka transakcja prawdopodobnie podlegałaby ścisłemu nadzorowi ze strony regulatorów antymonopolowych, co mogłoby utrudnić realizację planów Nvidii.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najnowsze wpisy