Wyciek danych klientów Play

Pomóż wzmocnić cyberbezpieczeństwo – konsultacje dyrektywy KE

1 minuta czytania
Komentarze

Komisja Europejska uruchomiła publiczne konsultacje związane z dyrektywą, której temat to cyberbezpieczeństwo. Każdy może zgłosić propozycje zmian, jednak termin upływa 2 października.

Miej wpływ na cyberbezpieczeństwo – konsultacje trwają

cyberbezpieczeństwo konsultacje

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych na terytorium Unii – to pełna nazwa dokumentu, którego dotyczą konsultacje.

Wspomniana dyrektywa to jeden z najważniejszych dokumentów kształtujących cyberekosystem Unii Europejskiej. W Polsce została wdrożona w 2018 roku w ustawie o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Konsultacje uruchomione przez Komisję Europejską mają pozwolić zebrać opinie o dyrektywie, doświadczenia z jej funkcjonowania oraz propozycje zmian. Do kogo są skierowane konsultacje? Chociażby do podmiotów, na które dyrektywa ma bezpośredni wpływ. Adresatami są jednak także przedsiębiorcy z innych ważnych sektorów, stowarzyszenia handlowe, środowiska akademickie, specjaliści z branży cyberbezpieczeństwa oraz organizacje konsumenckie. Szczególnie zależy nam na głosie operatorów usług kluczowych i dostawców usług cyfrowych w Polsce – dodaje Ministerstwo Cyfryzacji.

Czytaj także: Do 5 tysięcy zł dofinansowania na przydomową fotowoltaikę – daj się oświecić

Uwagi można zgłaszać do 2 października 2020 roku przez formularz online dostępny na stronie Komisji Europejskiej. Obecnie można wziąć udział w konsultacjach w języku angielskim, jednak Komisja Europejska planuje w najbliższym czasie udostępnić także odrębne wersje językowe formularza dla państw członkowskich UE.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Motyw