ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Idzie nowe w świecie procesorów dla urządzeń mobilnych!

Autor: Mateusz Choma Kategoria: Newsy
nvidia-qualcomm

W przeciągu ostatnich dni dowiedzieliśmy się sporo na temat planów produkcyjnych dwóch znaczących firm wyposażających urządzenia mobilne w procesory, czyli Nvidii oraz Qualcomma.

Zaczniemy od Nvidi. Wszyscy, którzy są w miarę na bieżąco z informacjami ze świata Androida, wiedzą już, że niedługo zostanie wypuszczony układ Kal-El. Będzie to czterordzeniowy, prawdopodobnie aż pięciokrotnie szybszy, następca Tegry 2. Oczywiście na nim plany się nie kończą. Na slajdzie pochodzącym z prezentacji wyświetlonej podczas konferencji Citi Technology ukazane są następne trzy modele, z czego jeden został już zapowiedziany wcześniej.

nvidia-roadmap

Jak widać, następny w kolejce stoi Kal-El+. Niestety, żadne szczegóły techniczne nie są znane, ale najprawdopodobniej będzie to po prostu ulepszona i szybsza wersja „zwykłego” Kal-Ela. Być może jest on przygotowywany na czas premiery nowego Windowsa 8, który ma działać także na architekturze ARM (a na niej właśnie oparte są procesory z serii Tegra).

Następny z właśnie zapowiedzianych jest model o nazwie Grey, który ma zostać wypuszczony w 2013 roku. Ze slajdu wynika, że będzie się on podobny konstrukcyjnie do układu Wayne (który ma być oczywiście jeszcze szybszy i bardziej elektrooszczędny od poprzedników), wcześniej już zapowiedzianego na koniec 2012 roku. Najciekawszy jest dopisek na dole, a mianowicie Tegra + Icera, co może świadczyć o tym, że ten układ będzie posiadać wbudowany kontroler sieci komórkowej, więc nie będzie już konieczne montowanie ich osobno. Czyżby miał być to koniec tabletów „Wi-Fi only”?

snapdragon-roadmap-1

Kolejne informacje pochodzą od Qualcomma, który nie ma zamiaru pozostać w tyle za Nvidią. Obecnie najszybszy z jego procesorów (klasy S3) to Qualcomm MSM8260 Snapdragon o taktowaniu 1,5 GHz, w który wyposażony będzie Sensation XE (a de facto wyposażony jest już „normalny” Sensation).

Następną klasę swoich urządzeń, nazwaną S4, Qualcomm chce wyposażyć w jeden, dwa lub cztery rdzenie, co w sumie raczej nikogo nie zaskakuje. Natomiast bez żadnych wątpliwości  potężnie prezentuje się częstotliwość pracy nowych układów, która ma sięgać aż do 2,5 GHz! Klasa S4 ma także współpracować z procesorami graficznymi Adreno następnej generacji.

Procesory takiej mocy jak te zaprezentowane przez obu producentów mogą sprawić, że tablety będą równie szybkie jak laptopy, dzięki czemu dostaną możliwość pozyskania większej części rynku. Pozostaje tylko pytanie czy rzeczywiście istnieje potrzeba, by urządzenia stricte mobilne jakimi są smartfony czy tablety konkurowały sprzętowo z laptopami?

źródła: phandroid.com, androidcentral.com

Sprawdź najnowsze wpisy