sharp maseczki

Chiny wydały mobilną aplikację do wykrywania zarażonych koronawirusem

Newsy

I nie, nie jest to jakaś magiczna aplikacja do zdalnego diagnozowania osób w okolicy. Gdyby nie epidemia i zagrożenie dla życia byłbym niezwykle oburzony istnieniem takiego programu. Jednak ciężkie czasy wymagają rozwiązań, które w lepszych okolicznościach uznalibyśmy za mocno nieetyczne. Rząd chiński uruchomił aplikację, która ma na celu zwalczanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Detektor bliskiego kontaktu działa poprzez powiadamianie ludzi, jeśli byli w pobliżu kogoś z chorobą.

Aplikacja do wykrywania koronawirusa

Aplikacja do wykrywania koronawirusa

Według chińskiej państwowej agencji informacyjnej, Xinhua, ludzie mogą skanować kod QR za pomocą aplikacji mobilnych, takich jak Alipay, WeChat lub QQ, aby złożyć zapytanie. Po zarejestrowaniu numeru telefonu użytkownicy wpisują swoje imię i nazwisko oraz numer identyfikacyjny, aby dowiedzieć się, czy byli w bliskim kontakcie z kimś, kto jest zarażony. Narodowa Komisja Zdrowia stwierdza, że w bliskim kontakcie znajdują się osoby, które pracują razem, chodzą do tej samej klasy i mieszkają w tym samym domu co osoba zarażona. Obejmuje ona również personel medyczny i inne osoby, które przebywały w pobliżu pacjentów w zamkniętych pomieszczeniach, a także pasażerów i załogę w systemach masowego transportu. Każdej osobie, która miała bliski kontakt z osobą zarażoną, zaleca się pozostanie w domu i skontaktowanie się z lokalnymi organami służby zdrowia.

Nie przegap
Gry na HMS – jak wyglądają możliwości AppGallery i innych sklepów?
gry hms huawei call of duty pubg fortnite apex legends mobile
Kontynuujemy przygodę z Huawei Mobile Services. Jest to niejako nasza misja, w której chcemy pokazać, jak wygląda życie bez Usług Google. W ostatnim artykule dotyczącym aplikacji bankowych słusznie zauważyliście w komentarzach, że widać zmiany oraz rosnące zainteresowanie AppGallery. W takim razie w kolejnym kroku pojawiają się gracze. Czy gry w sklepie Huawei są godne uwagi? […]

Zobacz też: Forza Street zmierza na smartfony z serii Samsung Galaxy S20

Aplikacja została zaprojektowana przez Generalne Biuro Rady Stanu, Narodową Komisję Zdrowia i korporacje China Electronics Technology Group. Nie ma słowa na temat tego, jak wykrywa osoby zainfekowane koronawirusem, choć aplikacja otrzymała wsparcie od kilku rządowych agencji zdrowia i transportu, aby zapewnić dokładne, wiarygodne i autorytatywne dane. Łatwo się jednak domyślić, że mowa tu o narzędziach inwigilacji. Tym razem służą one jednak bezpośredniemu dobru obywateli, a nie są elementem ucisku. To oczywiście nie usprawiedliwia w żaden sposób ich istnienia. Jednak to dobrze, że Chiński rząd zdecydował się je wykorzystać nie tylko do własnych celów. 

Źródło: TechSpot


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x