Dzięki ciągłemu postępowi smartfony są coraz szybsze i wydajniejsze. Kolejną dużą zmianą w tym kierunku dla flagowych urządzeń są układy LPDDR5 DRAM. Dzięki nim pamięć operacyjna w smartfonach stanie się do dwóch razy szybsza niż w dotychczasowych konstrukcjach. Firma Micron zapowiedziała ich masową produkcję i szybką wysyłkę do klientów. Pierwszy smartfon, który będzie używał tych układów, to Xiaomi Mi 10.

Xiomi Mi 10 z RAM od Microna

Xiomi Mi 10 z RAM od Microna

Od kilku lat flagowe telefony wyposażone są w moduły LPDDR4 lub LPDDR4X DRAM. LPDDR5 firmy Micron, dostępny w pakietach 6, 8 i 12 GB, jest zauważalnie lepszy od LPDDR4X. Cechuje się on o 50% szybszym dostępem do danych i nawet o 20 procent lepszą wydajnością energetyczną. Dzięki temu smartfony będą nie tylko szybsze, ale także zdolne do dłuższej pracy podczas wykonywania złożonych operacji. Firma Micron dodaje, że LPDDR5 może pochwalić się prędkością transmisji danych na poziomie 5,5 Gb/s i 6,4 Gb/s. Stanowi to olbrzymi wzrost w stosunku do 4 Gb/s oferowanych przez LPDDR4X. Prędkości te pomogą w realizacji zadań AI i 5G. Sprawią także, że pamięć operacyjna nie będzie tutaj wąskim gardłem.

Zobacz też: Android z poważnym błędem Bluetooth – łatka jest, ale długo będziecie czekać

Firma stwierdziła również, że urządzenia korzystające z pamięci będą miały większą szybkość przetwarzania aplikacji i pracy, wydłużając żywotność baterii od 5 do nawet 10 procent. Micron będzie również oferować pamięć w pakietach wielochipowych, które łączą LPDDR5 z pamięcią flash opartą na systemie UFS, do użytku w smartfonach średniej i wysokiej klasy. Te mają być dostępne do końca tego roku. Układy Microna mają trafić do wszystkich wariantów Xiaomi Mi 10. Jednak firma ta nie będzie jedynym dostawcą tego typu pamięci do tego smartfona. Część egzemplarzy ma otrzymać układy od Samsunga, które mają oferować identyczne parametry. Nie powinno to więc być odczuwalne dla klienta końcowego. 

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.